ad
x
समाचार

रातोपाटी ब्रिफिङ : सरकारले निर्वाचन मिति धकेल्न खोजेको ओलीको आरोप, मुख्यमन्त्री र सीडीओसँग गृहमन्त्रीको टेलिफोन

राष्ट्रियसभा निर्वाचन : मध्यरातबाट मौन अवधि सुरु हुँदै

person explore access_timeमाघ ९, २०७८ chat_bubble_outline0

आज २०७८ माघ ९ गते आइतबार । आज दिनभरका मुख्य–मुख्य घटनाक्रम रातोपाटी डट कमको नियमित प्रस्तुति ‘सन्ध्याकालीन ब्रिफिङ’मा प्रस्तुत गरेका छौं–


आजका मुख्य समाचारमा सरकारले स्थानीय तहको निर्वाचन मिति धकेल्न खोजेको ओलीको आरोप, राष्ट्रियसभा निर्वाचन : मौन अवधि आज मध्यरातबाट सुरु हुँदै, माघ २७ मा बस्ने बैठकबाट माओवादी केन्द्रले पदाधिकारी टुङ्ग्याउने, आइतबार कोरोना संक्रमितको संख्या घट्यो, एमाले अध्यक्ष ओलीलाई कोरोना संक्रमण, निर्वाचन आयोगको पत्र संविधानको मर्म र भावना विपरीत : राप्रपा, मधेस प्रदेशले सच्यायो राजपत्र, प्रधानमन्त्री देउवा र मन्त्री रेणु यादवको पुतला दहन, तीन मुख्यमन्त्री र १२ प्रमुख जिल्ला अधिकारीसँग गृहमन्त्रीको टेलिफोन संवाद लगायत छन् ।१. सरकारले स्थानीय तहको निर्वाचन मिति धकेल्न खोजेको ओलीको आरोप
पूर्व प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले संविधान विपरीत सरकारले स्थानीय तहको निर्वाचन मिति ६ महिना पर धकेल्न खोजेको आरोप लगाएका छन् । उनले आइतबार विज्ञप्ति प्रकाशित गर्दै संविधानले स्थानीय तह जनप्रतिनिधिविहीन रहने परिकल्पना नगरेको पनि प्रस्ट पारेका छन् । उनले संविधानअनुसार आगामी वैशाखमै स्थानीय तहको निर्वाचन हुनुपर्ने अडानसमेत राखेका छन् । निर्वाचन आयोगले पनि वैशाखमै स्थानीय तहको निर्वाचन गराउनुपर्नेमा जोड दिँदै आएको छ ।माघ १२ गते हुने राष्ट्रियसभा निर्वाचनका लागि आइतबार मध्यरातपछि मौन अवधि सुरु हुँदैछ । निर्वाचन आयोगका अनुसार मौन अवधिमा निर्वाचन प्रचारप्रसार गर्न तथा मत माग्न पाइँदैन । ​३. माघ २७ मा बस्ने बैठकबाट माओवादी केन्द्रले पदाधिकारी टुङ्ग्याउने
नेकपा माओवादी केन्द्रले माघ २७ गते बस्ने केन्द्रीय कमिटी बैठकबाट पदाधिकारी चयन गर्ने भएको छ । पार्टीको आठौं राष्ट्रिय महाधिवेशन सम्पन्न भए पनि माओवादी केन्द्रले पदाधिकारी चयन गरेको छैन । पार्टी अध्यक्ष पुष्कमल दाहालले आन्तरिक परिपत्र जारी गर्दै केन्द्रीय कमिटी बैठक माघ २७ मा बस्ने र सोही बैठकले पदाधिकारी चयन गर्ने जनाएका हुन् ।४. आइतबार कोरोना संक्रमितको संख्या घट्यो
शनिबार १० हजारभन्दा बढीमा कोरोना संक्रमण पाइएकोमा आइतबार तुलनात्मक रुपमा नयाँ संक्रमितको संख्या घटेको छ । आइतबार ६ हजार ४६२ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । पछिल्लो २४ घण्टामा कोरोना संक्रमणका कारण चार जनाको मृत्यु भएको छ ।५. एमाले अध्यक्ष ओलीलाई कोरोना संक्रमण
नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई कोरोना संक्रमण भएको छ । उनी हाल आफ्नै निवासमा आइसोलेसनमा बसेका छन् । यता, नेकपा माओवादी केन्द्रको अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’की पत्नी सीता दाहाललाई पनि कोरोना संक्रमण भएको छ । उनी ललितपुरस्थित मेडिसिटी अस्पतालमा उपचाररत रहेको र स्वास्थ्य अवस्था सामान्य रहेको बताइएको छ ।

६. निर्वाचन आयोगको पत्र संविधानको मर्म र भावना विपरीत : राप्रपा
राप्रपाले निर्वाचन आयोगले पठाएको पत्र संविधानको मर्म र भावना विपरीत भएको ठहर गरेको छ । राप्रपा अध्यक्ष राजेन्द्र लिङ्देनको अध्यक्षतामा आइतबार बसेको पदाधिकारी बैठकले आयोगको पत्रका सम्बन्धमा उपयुक्त समयमा जवाफ दिने तथा यस सम्बन्धमा कानुनी र राजनीतिक उपचार खोज्ने निर्णय गरेको छ ।

निर्वाचन आयोगले गत माघ २ गते राप्रपालाई पत्र काटेर पार्टीको विधानबाट ‘हिन्दु राष्ट्र र राजसंस्थासहितको प्रजातन्त्र’ शब्दावली हटाउन भनेको थियो । आयोगले राप्रपाको झण्डामा गाई समेत नराख्न भनेको थियो । 

७. मधेस प्रदेशले सच्यायो राजपत्र
प्रदेशको नामकरणबारे जानकारी दिन मधेस प्रदेशले जारी गरेको राजपत्रमा नेपालको नक्सा नै त्रुटिपूर्ण पाइएपछि सच्याइएको छ । संसदले अनुमोदन गरिसकेको नेपालको नयाँ नक्सा प्रयोग गर्नुपर्नेमा प्रदेश राजपत्रमा पुरानै नक्सा प्रयोग भएको थियो । पुरानो नक्सा प्रयोग भएको भनेर विवाद बढेसँगै मधेस प्रदेशले राजपत्र सच्याएर पुनः प्रकाशन गरेको छ ।

८. प्रधानमन्त्री देउवा र मन्त्री रेणु यादवको पुतला दहन
जनकपुरमा आइतबार प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा र भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्री रेणु यादवको पुतला दहन भएको छ । एमाले निकट युवा संघ नेपालले मन्त्री यादवले हिंसात्मक अभिव्यक्ति दिएको र प्रधानमन्त्री देउवाले मन्त्री यादवको संरक्षण गरेको भन्दै पुतला दहन गरेको हो ।

९. तीन मुख्यमन्त्री र १२ प्रमुख जिल्ला अधिकारीसँग गृहमन्त्रीको टेलिफोन संवाद
गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणले आइतबार तीन मुख्यमन्त्री र १२ प्रमुख जिल्ला अधिकारीसँग टेलिफोन संवाद गर्दै कोभिड–१९ सामना गर्ने तयारी, शीतलहर प्रभावितको अवस्था लगायत जनसरोकारका विषयमा चासो राखेका छन् । उनले कोभिड संक्रमणको अवस्था, सीमा नाकामा स्वास्थ्य परीक्षण, होल्डिङ सेन्टर लगायतका बारेमा पनि जानकारी लिएका छन् ।

१०. आगामी तीन दिनसम्म मौसममा उल्लेख्य सुधार नआउने
मौसमविदहरुले आगामी तीन दिनसम्म नेपालको मौसममा उल्लेख्य सुधार नआउने प्रक्षेपण गरेका छन् । अरब सागरबाट आएको पश्चिमी वायुको प्रभावका कारण आकाशमा बादल लागेको र देशका विभिन्न भागमा वर्षा भइरहेको उनीहरुको भनाइ छ ।

आइतबार सेयर बजार परिसूचक नेप्सेमा दोहोरो अंकको गिरावट आएको छ । नेपाल स्टक एक्सचेन्जका अनुसार साताको पहिलो कारोबार दिन आइतबार नेप्से सूचक १०.८३ अंकले घट्दै २९ सय २०.५१ विन्दुमा ओर्लिएको हो ।

मोरङको सुन्दरहरैचा नगरपालिका–४ बलियास्थित होटलमा बन्धक बनाएर ३० वर्षीया महिलालाई बलात्कार गरेको पाइएको छ । शनिवार साँझ ती महिलालाई होटलमा लगेर ३ जनाले बलात्कार गरेको प्रारम्भिक अनुसन्धानबाट थाहा भएको मोरङका एसपी जनार्दन जीसीले जानकारी दिए ।

ओखलढुंगाको सिद्धिचरण नगरपालिका–३ नारायणस्थानस्थित डोजरले पहाड सम्याउँदा खसेको ढुंगाले गुडिरहेको बोलेरोलाई किच्दा बोलेरोमा सवार ३ जनाको मृत्यु भएको ओखलढुंगाका डिएसपी गोविन्द काफ्लेले जानकारी दिएका छन् ।


कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।