ad
x

नायिका विमीलाई श्रीमान्‌ले छोडे, प्रेमीले वेश्यावृत्तिमा धकेले, ३४ वर्षको उमेरमा निधन, ठेलामा लगियो शव

person explore access_timeजेठ ७, २०७९ chat_bubble_outline0

 


कुनै समयकी सबैभन्दा सुन्दर अभिनेत्री मानिने विमी पहिलो फिल्म ‘हमराज’ पछि नै स्टार भइन् । यो फिल्मपछि उनको घरबाहिर निर्माता र निर्देशकको लाइन लाग्न थाल्यो । हमराज, वचन, अबरु, पतंगा जस्ता उत्कृष्ट चलचित्रमा देखिएकी विमीले ६० को दशकमा तीन लाख रुपैयाँ पारिश्रमिक लिने गर्दथिन् ।विमीले फिल्मी संसारमा धेरै ख्याति कमाइन् तर उनको व्यक्तिगत जीवन यस्तो खराब अवस्थाबाट गुज्रियो कि यसको कल्पना गर्दा पनि गाह्रो हुन्छ । श्रीमानलाई छाडेर जससँग जीवन बिताउन चाहन्थिन्, त्यही व्यक्तिले उनलाई रक्सीको लतमा पारेर वेश्यावृत्तितर्फ धकेले । करियर १० वर्षमा बर्बाद भयो, त्यसपछि विमी गरिबीमा एक्लै बाँच्न बाध्य भइन् ।जीवन जति पीडादायी थियो, मृत्यु झनै भयावह  ३४ वर्षको उमेरमा विमी धेरै दिन अस्पतालको जनरल वार्डमा भर्ना भइन् र उनको मृत्यु हुँदा उनको शवलाई घाटमा पुर्याउन काँध दिने कोही भएन ।  अन्ततः विमीको शवलाई चिया बेच्ने ठेलामा राखेर शवदाह गृह लगियो ।आजका नसुनेका कथाहरूमा पढ्नुहोस् कुनै जमानाकी स्टार भनिने विमीको दर्दनाक कथा(श्रीमान्‌काे सहयोगमा विमी फिल्ममा आइन्विमीको जन्म सन् १९४३ मा पञ्जाबको जालन्धरमा स्वतन्त्रताका लागि युद्ध चलिरहेका बेला भएको थियो । सानै उमेरमा विमीले त्यस समयका प्रसिद्ध उद्योगपतिका छोरा शिव अग्रवालसँग विवाह गरिन् । विमीका आमाबाबु उनीहरूको विवाहको विरोधमा थिए । यस विवाहबाट विमीका दुई सन्तान भए ।

पतिसँग कलकत्ताको एक पार्टीमा पुगेकी विमीको भेट सङ्गीत निर्देशक रविसँग भयो । रवि विमीको सौन्दर्यमा मोहित थिए । रविले विमीलाई भने – तपाईं फिल्ममा किन काम गर्नुहुन्नँ ? जवाफ आयो ‘म दुई सन्तानकी आमा परेँ, मलाई फिल्ममा काम कसले दिने ?’

रविले विमी र उनका पति शिवलाई मुम्बई आउन निम्तो दिन्छन् र त्यहाँ उनले बीआर चोपडासँग उनीहरुको भेट गराइदिए ।  यहीँबाट बीआर चोपडाले उनलाई पहिलो फिल्म ‘हमराज’ अफर गरेका थिए ।

परिवारको विरुद्धमा गएर अभिनेत्री बन्ने निर्णय गरिन्

विमीले फिल्ममा काम गरोस् भन्ने उनको परिवारले चाहँदैनथ्यो तर  उनले श्रीमानको साथ भने पाइन् ।  शिवले आफ्ना आमाबाबुलाई छोडेपछि उनलाई सम्पत्तिबाट निष्कासित गरियो र घरबाट निकालियो । अब घर चलाउने सम्पूर्ण जिम्मेवारी विमीको काँधमा परेको थियो ।

पहिलो फिल्मबाटै विमी रातारात स्टार बनिन्

विमीले सन् १९६७ मा रिलिज भएको फिल्म हमराजबाट हिन्दी सिनेमामा डेब्यु गरेकी थिइन् । फिल्ममा राजकुमार, सुनील दत्त र मुमताज मुख्य भूमिकामा थिए तर अधिकांशको नजर विमीको सुन्दरतामा थियो । पहिलो फिल्मपछि विमीलाई साइन गर्न निर्देशक र निर्माताहरू घरबाहिर लाइन लाग्न थाले ।

हमराज पछि, विमीले अशोक कुमारसँग आबरु, निरुपा रोय, पृथ्वीराज कपूरसँग नानक नाम जहाज है, शशि कपूरसँग पतंगा र वचन जस्ता फिल्महरू गरिन् । विमी जया बच्चन र धर्मेन्द्र स्टारर गुड्डीमा पनि सानो भूमिकामा देखिएकी थिइन् । त्यतिबेला विमीले हरेक फिल्मका लागि ३ लाख भारु लिने गर्दथिन् ।

परीको कथाबाट डरलाग्दो सपना बन्यो विमीको जीवन

फिल्म हमराजपछि विमी स्टार भइन् । उनीसँग धेरै ठूला अफरहरू थिए, पतिको समर्थन, प्रसिद्धि र लाखौं फ्यानहरू, तर चाँडै विमी यी सबैबाट मोहित हुन गइरहेको थिइन् ।

सफलताले विमी मात्तिइन्

बीआर चोपडासँग फिल्ममा प्रवेश गरेकी विमीले उनीसँग तीन फिल्मका लागि सम्झौता गरेकी छन् । त्यतिबेलासम्म पति शिवले विमीको सेक्रेटरी बनेर उनको फिल्ममा हस्तक्षेप गर्न थालेका थिए ।

विमीलाई धेरै फिल्मबाट अफर आएको थियो तर बीआर चोपडाको सम्झौताका कारण उनले फिल्म साइन गर्न सकेकी थिइनन् । विमी र शिवले बीआर चोपडालाई सम्झौता रद्द गर्न तनाव दिन थालेका थिए ।

विमीले त्यतिबेला बीआर चोपडाको फिल्म सुटिङ गर्नुपर्ने थियो तर उनले अन्तिम समयमा बाहिर सुटिङ नगर्ने भन्दै अस्वीकार गरिन् । बीआर चोपडा तुरुन्तै विमानबाट उनको घर पुगे । दुवैबीच झगडा भयो र अन्ततः बीआर चोपडाले उनलाई सम्झौताबाट रिहा गरे ।

लगातार फ्लप हुँदा सडकमै आइन्

विमी कुल १० वटा फिल्ममा देखा परिन्, जसमध्ये अधिकांश फ्लप भइरहेको थियो । पहिलो फिल्मपछि उनलाई धेरै अफर आए, तर केही फ्लप भएपछि निर्माताले उनलाई अफर गर्न हिच्किचाए ।  चलचित्र पाउन क्रमशः बन्द हुँदै गयो  र जम्मा भएको सबै पैसा सकियो । फिल्मबाट निराश, विमीले कलकत्तामा विमी टेक्सटाइल कम्पनी खोलिन्, तर त्यो पनि ऋणमा डुब्यो ।


पैसा कमाउन नसकेपछि श्रीमानले कुटपिट गर्न थाले

विमी त्यतिबेला जुहुको बंगलामा बस्ने गर्दथिन्, तर जब पैसा कमाउने माध्यम बन्द भयो तब गाउँमा गएर सामान्य जीवन बिताउन थालिन् । आर्थिक संकटको समय आएपछि पति शिव रक्सीको लतमा परे र विमीलाई कुटपिट गर्न थाले । शिवले विमीलाई साना निर्मातासँग स–साना फिल्ममा काम गर्न दबाब दिन्थे ।

निर्माताले साथ दिँदा  श्रीमानको घर छोडिन्

श्रीमानसँगको सम्बन्ध बिग्रियो र त्यही बेला विमी फिल्म निर्माता जोलीसँग प्रेममा परिन् । विमी श्रीमानलाई छाडेर जोलीसँग बस्न थालिन् । यो माया पनि विमीको जीवनमा केही दिन मात्रै टिक्यो । केही दिनमै जोलीले विमीलाई रक्सीको लतमा पारिदिए । विमीको करियर पुरै ध्वस्त भयो ।

रक्सीले विमीको जीवन बर्बाद पारिदियो

विमीलाई फिल्ममा ल्याउने श्रेय सङ्गीतकार रविलाई दिइन्छ । विमीले यी सङ्गीतकारलाई अदालत बाहिर भेटे । श्रीमानसँग सम्बन्ध विच्छेदको मुद्दाका कारण विमी अदालत पुगेकी थिइन् । यतिबेला विमी पूर्णतः मदिराको मातमा थिइन् र उनीसँग प्रेमी जोली पनि थिए । विमीले रविलाई देख्नेबित्तिकै रुँदै श्रीमानको  गुनासो पोख्दै आफ्नो व्यथा सुनाउन थालिन् । रविले उनलाई उनको श्रीमान् शिवसँग कुरा गर्ने भन्दै सान्त्वना दिए  । यो भेटपछि रवि साङ्गीतिक कन्सर्टका लागि विश्व भ्रमणमा निस्किए । उनी फर्किँदा त विमीको पहिल्यै मृत्यु भइसकेको थियो ।

विमीले जोलीको निर्देशनमा निर्मातासँग समय बिताउने गर्थिन्

काम दिलाउने नाममा जोलीले विमीलाई अन्य निर्मातासँग सुत्न बाध्य पारेको खबर पनि आएको थियो । मायामा परेकी विमीले उनको कुरा स्वीकार गर्दै निर्मातालाई भेट्न जान थालिन् । विमीका नजिकका साथी कृष्णाले पनि उनी निर्मातालाई भेट्न विभिन्न होटलमा जान थालेको र  वेश्यावृत्तिमा लागेको पुष्टि गरिन् ।

यी सबैको बाबजुद जोलीले विमीलाई यातना दिइरहेका थिइ । विमीले जोलीसँग सबै सम्बन्ध तोडिन् तर त्यतिन्जेल उनी रक्सीको लतमा फसिसकेकी थिइन् र यही रक्सीको लत उनको मृत्युको कारण बन्यो । करियर, व्यापार सबै बर्बाद भयो । विमी लाइमलाइटबाट टाढा भइन् र एक्लै बस्न थालिन् ।

रक्सीले पीडादायी मृत्यु दियो

३४ वर्षको उमेरमा विमीको कलेजो पुरै बिग्रिएको थियो । रोगको उपचार गर्न पैसा थिएन । जसो तसो जोलीले नै उनलाई मुम्बईको नानावती अस्पतालको जनरल वार्डमा भर्ना गरिदिए । जहाँ २२ अगस्त सन् १९७७  मा विमीको मृत्यु भयो । अस्पतालमा भर्ना भएकी विमीलाई अस्पतालमा कसैले पनि भेट्न आएनन्, उनीबारे कसैले पनि सोधीखोजी गरेनन् ।

शवलाई ठेलामा राखेर शव गृहमा लगियो

अवस्था यति नाजुक थियो कि विमीलाई अस्पतालबाट शवदाह गृहसम्म लैजाने वा उनको शवलाई काँध दिने कोही पनि भएन । अन्तत, जोलीले नै केही समयका लागि एकजना चिया बेच्ने व्यक्तिलाई केही समयका लागि ठेला मागे र त्यसैमा राखेर उनले विमीको शवलाई शवदाह गृहमा लगे । मृत्युको खबर पाएपछि अन्तिम संस्कारमा एसडी नारङका भाइ, निर्माता तेजनाथ जारसहित ९ जना मात्र पुगेका थिए ।

मृत्यु हुनुभन्दा ५ दिनअघि शरीरमा चोटको निशान

विमीको मृत्युपछि बीआर चोपडाले एक अन्तरवार्तामा मृत्यु हुनुभन्दा ५ दिनअघि विमी उनीसँग माफी माग्न आएको खुलासा गरेका थिए । उनका अनुसार विमी त्यतिबेला धेरै मातेको अवस्थामा थिइन् र उनको शरीरमा सस्तो रक्सीको गन्ध आएको थियो  उनले गहिरिएर हेर्दा विमीको हात र शरीरमा गहिरो चोटका निशानहरू देखे । विमी त्यतिबेला निकै निराश देखिन्थिन् ।

जीवन भन्दा मृत्यु धेरै आरामदायी थियो

विमीको घनिष्ठ मित्र कृष्णले विमीको मृत्युलाई उनका लागि पेनकिलर बताए । उनका अनुसार विमीले जुन भयावह स्थितिमा जीवन बिताइन्, त्योभन्दा थुप्रै गुणा उनका लागि मृत्यु राम्रो थियो ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।