प्रधानमन्त्री र कानूनमन्त्रीबीच छलफल

‘सरकारले राजीनामा माग्दैन, चोलेन्द्रले आफैं निकास दिनुपर्छ’

बालुवाटारले माग्यो प्रधानन्यायाधीशको राजीनामा !

person explore access_timeकात्तिक २६, २०७८ chat_bubble_outline0

प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबरा विहीबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतलनिवास पुगेका थिए । शीतलनिवासमा उनले राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी, प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा र अर्का एकजना मन्त्रीसँग करिब आधा घण्टा छलफल गरे ।


शीतलनिवासमा विहीबार तीनजना प्रदेश प्रमुखको सपथग्रहण कार्यक्रम थियो । सोही अवसरमा प्रधानन्यायाधीश जबराले कार्यपालिका प्रमुखसँग कुराकानी गर्ने मौका पाएका थिए । तर, यो भेटले प्रधानन्यायाधीश जबराको कुर्सी जोगाउने सम्भावनालाई भने बल प्रदान गर्न सकेन ।विहीबार शीतलनिवासमा प्रधानमन्त्री र प्रधानन्यायधीशबीच भएको भेटमा अदालतमा देखिएको गतिरोधका विषयमा कुराकानी भएको एक मन्त्रीले रातोपाटीलाई बताए । तर, प्रधानमन्त्रीले उक्त भेटमा जबरालाई  चाँडो निकास खोज्न सुझाएको भेटबारे जानकार एक मन्त्रीले रातोपाटीलाई बताए ।शीतल निवासमा उच्चस्तरीय भेटवार्ता हुनुभन्दा केही घण्टा अगाडि मात्रै विहीबार दिउँसो सिंहदरबारस्थित कानुन मन्त्रालयमा सर्वोच्च अदालतको समस्याबारे अर्को छलफल भयो । त्यहाँ  वरिष्ठ अधिवक्ता राधेश्याम अधिकारी, हरिहर दाहाल, बारका पूर्वअध्यक्ष प्रेम खड्का, महान्यायधिवक्ता खम्मबहादुर खाती र सर्वोच्च बारका अध्यक्ष पूर्णमान शाक्य लगायतले कानुनमन्त्री दिलेन्द्र बडूसँग भेटवार्ता गरेका थिए ।

​बरिष्ठ अधिवक्ता सम्मिलित टोलीले प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र जबरालाई पदच्युत गर्न सरकारले अग्रसरता देखाउनुपर्ने कानूनमन्त्री समक्ष माग राखेका थिए । र, सोही माग बोकेर शुक्रबार बिहान कानूनमन्त्री बडू प्रधानमन्त्री देउवालाई भेट्न बालुवाटार पुगेपछि अदालतको प्रकरणले अब नयाँ मोड लिने संकेत देखिएको छ । प्रधानमन्त्री देउवासँगकाे भेटमा कानुनमन्त्री बडूका साथै गृहमन्त्री बालकृष्ण खाण र महान्यायाधीवक्ता खम्मबहादुर खाती पनि सहभागी थिए ।

घुमाउरो पारामा मागियो राजीनामा

देउवा नेतृत्वको गठबन्धन सरकारले सर्वोच्च अदालतको संकटबारे नबोलेको आरोप नेपाल बारका पदाधिकारीहरुले लगाउँदै आएका छन् । तर, पछिल्लो समय जबराको राजीनामा मागेर आन्दोलन थप चर्कन थालेपछि सरकारले घुमाउरो पारामा राणाको राजीनामा माग्न थालेको संकेत पाइएको छ ।  तथापि शक्ति पृथकीकरणको सिद्धान्त अनुसार प्रधानन्यायाधीशलाई सरकारले राजीनामा दिनुस् भन्न नमिल्ने कानूनमन्त्री बडूको भनाइ छ ।

‘सरकारले प्रधानन्यायाधीश राजीनामा माग्ने कुरा होइन । उहाँले निकास दिनुपर्छ । हामीले पनि अप्रत्यक्षरुपमा दुबै पक्षबाट निकासका लागि वातावरण बनाउनुपर्ने अवस्थामा पुगेका छौं’ शुक्रबार प्रधानमन्त्रीलाई भेटेपछि मन्त्री बडूले रातोपाटीसँग भने, ‘हाम्रो हस्तक्षेपविना सर्वोच्चको विवाद समाधान होस् भन्ने हाम्रो चाहना छ । हामीले सिधै हस्तक्षेप गर्न हुँदैन । हामीले संविधानको सीमाको रक्षा गर्नुपर्छ । तर, संविधानको सीमाभित्र रहेर अवस्था थप बिग्रन नदिने हाम्रो पनि चासो रहनेछ ।’

बालुवाटारमा प्रधानमन्त्रीसँगको भेटमा आफूले सर्वोच्च अदालतमा उत्पन्न पछिल्लो परिस्थितिबारे जानकारी गराएको मन्त्री बडूले बताए । उनले भने, ‘सर्वोच्चमा देखिएको विवादबारे समयमै समाधानको बाटो खोज्नुपर्छ भनेर प्रधानन्यायाधीश र नेपाल बार एशोसिएसनलाई भनेको कुरा प्रधानमन्त्रीलाई सुनाएँ । हिजो बारका साथीहरु, वरिष्ठ अधिवक्तासँगको छलफल भएको कुरा पनि जानकारी गराएँ ।’

उनी थप्छन्, ‘हामी यसमा प्रवेश गर्ने कुरा अझै पनि भएन । तर,  यसले कुनै अप्रिय अवस्था नआओस् भन्ने तर्फ हामी सचेत छौं । जनताको न्याय पाउने अधिकारलाई धेरै दिनसम्म कुण्ठित हुनदिन हुँदैन । यो परिस्थितिले मुडभेडको अवस्था नआओस् भन्नेतर्फ हाम्रो ध्यान जान जरुरी छ भनेर प्रधानमन्त्रीज्यूलाई जानकारी गराएँ  ।

कानूनमन्त्री बडूले अगाडि भने, ‘न्यायालयभित्र देखिएको समस्या जटिलतातर्फ नजाओस् । धेरै समयसम्म यस्तो अवस्था रहन पनि उपयुक्त हुँदैन । जनताको न्याय पाउने अधिकार कुण्ठित हुँदा जनताको सरकार हाम्रो पनि सरकार बन्न पुग्छ । त्यसकारण यो परिस्थिति धेरै बढ्न दिनुहुँदैन । यसले थप जटिलता ल्याउन सक्छ ।’

‘प्रधानमन्त्री गम्भीर’

अदालतले चाँडोभन्दा चाँडो आफ्नो समस्या आफैं समाधान गर्नुपर्ने मन्त्री बडूको भनाइ छ । रातोपाटीसँग कुरा गर्दै मन्त्री बडूले भने, ‘ हामीले संविधानको सीमाभित्र रहेर भूमिका निभाउनुपर्ने भएको छ । आफ्नो समस्या आफैं समाधान गर्नोस् । धेरै समय नलगाऔं, यथासक्य समाधान गर्नुस् भनेर सुझाव दिएका छौं ।’

अदालतमा देखिएको संकट सरकारको पनि यो चासो र चिन्ताको विषय बनेको बताउँदै मन्त्री बडूले भने, ‘जनताको सरकार हाम्रो पनि सरकार हुन्छ । यतिसम्म हाम्रो पनि सरकार रहन्छ नै । अप्रिय घटना नहोस् भनेर अब हाम्रो निगरानी चाहिन्छ ।’

यो विषयमा प्रधानमन्त्री पनि सहमत रहेको बताउँदै मन्त्री बडूले भने, ‘परिस्थिति बिग्रिँदै गएकाले हामीले संविधानको सीमाभित्र रहेर समाधानका लागि प्रयास र प्रयत्न रहन्छ । परिस्थिति बिग्रिनुहुँदैन र समाधान चाँडो हुनुपर्छ भन्ने कुरामा म पनि गम्भीर छु भनेर प्रधानमन्त्रीज्यूले भन्नुभएको छ । परिस्थिति थप बिग्रिन नदिन आफ्नोतर्फबाट सबैले भूमिका खेल्न पनि भन्नुभएको छ ।'

अदालतको संकट सुरक्षित ढंगले समाधानमा पुग्दा संस्था र मुलुकको हित हुने प्रधानमन्त्री देउवाको भनाइ छ ।  'सुरक्षित ढंगले समाधानमा पुग्नुपर्छ । संस्थाको हित पनि यसमै छ । मुलुकको हित पनि यसमै छ  भन्ने कुरा भएको छ ,'प्रधानमन्त्रीको भनाइ उधृत गर्दै मन्त्री बडूले भने ।

‘प्रधानन्यायाधीश र नेपाल बार बसेर हुन्छ छिटो निकास दिनु पर्‍यो । होइन भने प्रधानन्यायाधीशले राजीनामा दिने हो कि के हो त्यो छिटो निर्क्यौल हुनुपर्दछ। न्यायालयभित्रबाटै यो समस्याको समाधान होस् भन्ने मेरो चाहना हो । यो धेरै दिन लम्बिनु हुँदैन भन्नेमा म गम्भीर छु,’ प्रधानमन्त्रीको भनाइ छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।