केन्द्रीय संस्करण
मलेसिया रोजगारी

आइतबारबाट मलेसिया रोजगारी खुल्ने हौवा मात्रै

नयाँ प्रक्रिया सुरु हुन कम्तीमा एक महिना लाग्ने

person explore access_timeचैत १७, २०७५ chat_bubble_outline2
मदन ढुङ्गाना

रातोपाटी

चैत १३ गते श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री गोकर्ण विष्टले म्यानपावर व्यवसायीसँगको छलफलमा भने अबको एक साताभित्र कलिङ भिसा पाएकाहरु मलेसिया जान सुरु गर्छन् ।

गएको जेठ २ गतेदेखि बन्द रहेको मलेसियाको रोजगारी खुलाउने सम्बन्धमा व्यवसायीहरुले मलेसियाको रोजगारी खुल्ने सम्बन्धमा चासो राखेका थिए । त्यही क्रममा मन्त्री विष्टले अबको एक साताभित्र कलिङ भिसाको प्रक्रिया सुरु हुने जवाफ दिएका थिए ।

तर त्यही दिन विभिन्न अनलाइन सञ्चारमाध्यम र भोलिपल्ट दैनिक पत्रिकामा समेत आइतबारबाट मलेसिया रोजगारी खुल्ने भन्ने आशयको समाचार आउन थाल्यो । मन्त्रीसँगको भेटमा भएका म्यानपावर व्यवसायीलाई त मन्त्रीले के भनेका थिए भन्ने थाहा थियो तर समाचार बाहिर आएलगत्तै अन्य म्यानपावर व्यवसायी र मलेसियामा रोजगारीका लागि जान इच्छुक रहेकाहरुलाई भने यसले केही उद्वेलित बनाइदियो ।

‘आइतबारबाट मलेसियाको रोजगारी खुल्ने’ विषयको समाचार खासमा नियोजित भएको श्रम मन्त्रालय एक अधिकारीले नाम उल्लेख नगर्ने सर्तमा रोतोपाटीलाई बताए ।

‘आइतबारबाट रोजगारी खुल्छ भनेर समाचार छपाउने र नखुलेमा मन्त्री वा मन्त्रालयलाई दोष दिने नियत देखियो । खासमा मन्त्रीज्यूले भन्नुभएको आगामी साता (आइतबारदेखि शुक्रबारसम्म) सम्मा कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई सहजीकरण गर्ने कुरा बताउनुभएको थियो ।’ ती अधिकारीले भने ।

कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई पठाउने तयारी

यसअघि जेठ २ गतेभित्रै कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई मलेसिया जाने बाटो खोल्न मन्त्रालयले पहल सुरु गरेको छ । यसअघि मन्त्रालयले नेपालस्थित मलेसियन दूतावास आफैले भिसाको सबै प्रक्रिया पूरा गरे कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई पठाउने भनेको थियो । तर नेपालस्थित मलेसियन दूतावासले आफूसँग पर्याप्त जनशक्ति नभएको भन्दै त्यो काम आफू एक्लैले गर्न नसक्ने जानकारी दिएको थियो । त्यसलगत्तै मलेसियाको रोजगारी झनै जटिल बनेको थियो ।

यद्यपि मलेसियाको एक टनेल कम्पनीमा काम र्ग जाने २२ जना मजदुरलाई भने दूतावास आफैले वैदेशिक रोजगार विभागलाई पत्र लेख्दै अन्तिम स्वीकृति दिन आग्रह गरेको थियो । दूतावासले पत्र नै काटेर सबै प्रक्रिया आफै गर्ने भनेपछि विभागले अन्तिम श्रम स्वीकृति दिई २२ जना नेपाली कामदारलाई मलेसियामा पठाएको थियो ।

पछि मन्त्रालयले सोही प्रकृतिको पत्र दूतावासबाट मागे पनि दूतावासले अन्यलाई भने त्यस्तो पत्र दिएको थिएन ।

बिहीबारको भेटमा वैदेशिक रोजगार व्यवसायी आफैले पासपोर्ट र कागजात बोकेर दूतावास जाने र त्यहीँबाट सबै प्रक्रिया पूरा गर्ने प्रतिबद्धता जनाएपछि श्रम मन्त्रीले आगामी साता चैत १७–२३ भित्र कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई जाने बाटो खोल्ने बताएका थिए । यसका लागि मन्त्रालयले चैत १७ गते आइतबारबाटै प्रक्रिया सुरु गरिसकेको बताएको छ । मन्त्रालयका एक अधिकारीका अनुसार वैदेशिक रोजगार व्यवसायीहरुलाई आजै पत्र दिने गरी मन्त्रालयले तयारी थालेको छ ।

मन्त्रालय स्रोतका अनुसार म्याद नगुज्रेको कलिङ भिसा पाउनेको सङ्ख्या ८ सयको हाराहारीमा छ भने म्याद गुज्रेको तर पासपोर्ट बाँकी रहेकाहरूको सङ्ख्या भने करिब ९ हजार रहेको छ ।

नयाँ प्रक्रिया सुरु हुन अझै कम्तीमा एक महिना

कलिङ भिसा पाएकाहरुलाई मलेसिया जाने बाटो खोल्ने तयारी भए पनि नयाँ प्रक्रियाबाट मलेसिया जान भने अझै पनि कम्तीमा एक महिना लाग्ने निश्चितजस्तै छ । यतिबेला कामदार लिने सम्बन्धमा मलेसियाको मानव संशाधन मन्त्रालयले गठन गरेको समितिको प्रतिवेदनमाथि छलफल चलिरहेको छ ।

मलेसियाको मानव संशाधन र गृह मन्त्रालयले उक्त प्रतिवेदनमाथि छलफल चलाइरेहका छन् र यो विषय चाँडै मलेसियाको संसदमा जाँदैछ । मलेसियाको संसदले उक्त विषय पास गरेपछि मात्रै नेपालबाट कामदार लिने मोडालिटी तय हुन्छ । त्यसपछि मात्रै मलेसियाले औपचारिकरुपमा नेपालबाट कामदार लिने प्रक्रियाको थालनी गर्ने बताएको छ ।

मलेसियास्थित मानव संशाधन मन्त्रालयले आगामी मे १ अर्थात् अन्तर्राष्ट्रिय श्रमिक दिवसको अवसर पारेर नेपालबाट कामदार लिने मोडालिटीको घोषणा गर्ने तयारी गरेको छ । जसमा कामदार मलेसिया लैजानका लागि आवश्यक सम्पूर्ण खर्च मलेसियास्थित रोजगारदाता कम्पनीले बेहोर्ने उल्लेख छ ।

स्वास्थ्य परीक्षणको मापदण्ड आउनु नै प्रक्रियाको सुरुवात

मलेसियाले एक साता अगाडि मात्रै स्वास्थ्य परीक्षणको मापदण्ड नेपाललाई दिएको थियो । श्रम मनत्रालयले स्वास्थ्य परीक्षणसम्बन्धी मापदण्ड मलेसिया सरकारबाट प्राप्त गरेसँगै सार्वजनिक सूचना निकालेर १५ दिनभित्र सूचीकृत हुन आग्रह गरेको छ । यसअघि जममा ३७ वटा संस्थाहरुले मात्रै गराउँदै आएका मलेसिया रोजगारीको स्वास्थ्य परीक्षण अब भने देशका सरकारी तथा निजी अस्पताल, क्लिनिक र मेडिकल सेन्टरहरुले पनि गर्न पाउने भएका छन् ।

तर त्यसभन्दा पहिले दर्ता हुनका लागि आवश्यक सामग्री खरिद गरी निवेदन दिनुपर्नेछ र अनुगमनका क्रममा न्यूनतम मापदण्ड पूरा गरेको हुनुपर्नेछ । तत्कालै सामान खरिद गर्न नसकेमा करिब एक वर्षका लागि फेरि चुपचाप बस्नुपर्ने अवस्था भने आउन सक्नेछ । किनभने नेपाल र मलेसियाको टेक्निकल टिमले बेला बेलामा सूचीकरण र अनुगमन गर्ने हुँदा अहिले नै सामान खरिद नगरी बसिरहेकाहरुका लागि भने अझै करिब १ वर्ष कुर्नुपर्ने हुनसक्छ । यद्यपि मलेसिया रोजगारीका खोल्ने सम्बन्धमा मन्त्रालय एक कदम अगाडि बढिसकेको मन्त्रालय स्रोतले बताएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्:

मलेसिया कामदार ल्याउन रोजगारदाताले तिर्छन् डेढ लाख बढी

मलेसिया रोजगारी : स्वास्थ्य परीक्षणको मापदण्ड नेपाल आइपुग्यो, अब तत्कालै आवेदन मागेर सूचीकृत गरिने

मलेसियाली कम्पनीको लापरवाहीले ३२ नेपाली कामदार समस्यामा, यस्तो छ ‘अवैध’ कथा

मलेसिया रोजगारीको ‘डेडलक’ चाँडै सकिन्छ : राजदूत उदयराज पाण्डेसँगको अन्तरवार्ता

नेपाली युवतीको बयान : मलेसियामा रक्सी र लिभ–इन रिलेसनले सबै बिगार्यो

 

 

 

 

 

 

 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. March 31, 2019, 7:58 p.m. John
    hauwa vaneko k ho? nepali bhashama yo sabda chha ra? hindi news here, padhe ko varma testai title rakhera bhasha ma bikriti lyaune kaam banda garaun…….. Nepali ma hindi ka thuprai shabda haru prayog huna thalechhan...technical shabda wa nepali ma nahune shabda vaye arkai kura……...baru purai samachar hindi mai lekhe hunthyo……..dherai le padhne samachar adi ma prayog garne bhasha prati dhyan dinai parchha…..bhasha samrakshan pani ho o...… mai hindi wa aru bhasha prati nakaratmak sochai rakhdina..ma hindi Urdu lagayat ka bhasha ma dakshata rachhu….bhasha sudhdha hunu paryo vanne sujhab matra ho
  2.  1 Reply
  3. March 31, 2019, 5:41 p.m. Shyam roka
    If I Illigle how possible get visa
  4.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.