ad
x
ब्याटलग्राउण्ड काठमाडौँ

सुनिता डंगोल एमाले नै होइन, एउटा असफल जागिरे मात्र हो : रामेश्वर श्रेष्ठ

‘ओलीबाट मेयर र उपमेयरको उम्मेदवारमा घमण्ड सरेको छ, कुटौँला झैँ गर्छन्’

person explore access_timeबैशाख २२, २०७९ chat_bubble_outline0

नेकपा एकीकृत समाजवादीका केन्द्रीय सदस्य रामेश्वर श्रेष्ठ गठबन्धनको तर्फबाट काठमाडौं महानगरपालिकाको उपमेयरमा उम्मेदवार छन् । नेकपा एमाले विभाजनपछि एकीकृत समाजवादी रोजेका श्रेष्ठले स्थानीय तह निर्वाचनमा उम्मेदवारी दिएका हुन् ।


दल र स्वतन्त्र गरी काठमाडौंको उपमेयरमा श्रेष्ठले २९ जनासँग चुनावी प्रतिस्पर्धा गर्दै छन् । यद्यपि उनको मुख्य प्रतिस्पर्धा भने एमालेका उपमेयरका उम्मेदवार सुनिता डंगेलसँग हुने देखिएको छ । ०४६ सालबाट एमालेको राजनीतिमा जोडिएका श्रेष्ठ अहिले एमालेकै उम्मेदवारविरुद्ध चुनावी मैदानमा छन् ।२०४७ सालमा केपी शर्मा ओलीको अध्यक्षतामा गठित प्रजातान्त्रिक राष्ट्रिय युवा संघ नेपालको उनी काठमाडौं–१२ को पहिलो वडाअध्यक्ष बनेका थिए । त्यसपछि उनी एमाले जिल्ला कमिटी सदस्य र प्रदेश कमिटी सदस्य भएका थिए । एमालेले उनलाई युवा संघको सचिवालय सदस्यका साथै युथफोर्सको भ्याली इन्चार्जको जिम्मेवारी पनि दिएको थियो । तर उनी गत भदौमा पार्टी विभाजन भएपछि नेकपा एकीकृत समाजवादीमा लागे ।

एमाले छोडे पनि श्रेष्ठमा एमाले कार्यकर्ताप्रतिको भरोसा भने टुटेको छैन । सुनिता डंगोल एमाले कार्यकर्ता नै नभएको भन्दै उनले उपमेयरमा एमालेका मतदाताले पनि आफूलाई मत दिने दाबी गरे । काठमाडौंवासी सत्तारुढ गठबन्धनको पक्षमा मत जाहेर गर्न उत्साहित देखिएको उनको भनाइ छ । एमालेका उम्मेदवार विवादित बनिरहेकोले आफूहरु उत्साहित भएको श्रेष्ठले बताए ।

स्थानीय तहको आसन्न निर्वाचन, काठमाडौं महानगरमा चुनावी प्रतिस्पर्धा लगायतका विषयमा केन्द्रित रहेर रातोपाटीले काठमाडौं महानगरमा उपमेयरको उम्मेदवार श्रेष्ठसँग विस्तृत कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ, उनीसँग गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश–
 
काठमाडौं महानगरपालिकामा पाँच दलीय गठबन्धनका साथ चुनावमा मैदानमा हुनुहुन्छ । अहिले घरदैलो अभियानमा नागरवासीबाट कस्तो प्रतिक्रिया पाइराख्नु भएको छ ?
काठमाडौंवासी सत्तारुढ गठबन्धनका उम्मेदवारको पक्षमा उर्लिनुभएको छ । नेपाली काँग्रेस, एकीकृत समाजवादी, माओवादी केन्द्र, जसपा र राष्ट्रिय जनमोर्चा एक भएर जाँदा काठमाडौंवासी खुसी हुनुहुन्छ । गठबन्धनको योजना र एजेण्डाले महानगरवासीलाई छोएको छ । वैशाख ३१ गते उहाँहरुले गठबन्धनको पक्षमा भोट दिनुहुन्छ ।

महानगरवासी गठबन्धनका पक्षमा उर्लिएको भन्नुभयो । तर महानगरको उपमेयरको उम्मेदवार तपाई आफै छायाँमा परेको देखिन्छ नि ?
हामी घरदैलो गरिरहेका छौं । छलफल गरिरहेका छौं । प्रचारमा अलिकति कमी भयो कि भन्ने हामीलाई पनि लागेको छ । तर हामी काठमाडौं बनाउने योजनाका साथ जनताका घरदैलोमा पुगेका छौं । अरुसँग कुनै योजना र कार्यक्रम नै छैन । प्रचारले मात्र चुनाव जितिन्न होला नि ? यसअघिका मेयरले के काम गरे भन्ने पनि प्रश्न छ । अहिले त एमालेकै मेयर हुनुहुन्छ । एमालेको मेयरको एक सय एक कार्ययोजना बनाउने मान्छे अहिले एमालेबाट उपमेयरको उम्मेदवार हुनुहुन्छ । सिटी कमिसन प्लानिङको प्रमुख भएर अहिलेको उपमेयरको उम्मेदवारले के काम गर्नुभयो ? त्यो समयमा के गर्नुभयो ? जनताले खोजिरहेका छन् ।
 
काठमाडौंमा उपमेयर भएर काम गर्न तपाईसँग चाहिँ के योजना छ ?
महानगरमा हामीले सुशासन कायम गर्छौँ । यहाँको फोहोरबाट मोहोर उत्पादन गर्ने हाम्रो उद्देश्य छ । यस्तै काठमाडौं महानगरमा शिक्षा, स्वास्थ्य र रोजगारीका लागि बढीभन्दा बढी काम गर्छौं । महानगरको २० प्रतिशत बजेट हामीले स्वास्थ्य क्षेत्रमा खर्च गर्छांै । महानगरको आफ्नै अस्पताल बनाउने योजना छ । त्यहाँ ज्येष्ठ नागरिक र विपन्न समुदायको निःशुल्क उपचार हुने छ ।


यसैगरी काठमाडौं महानगरमा रहेका ८९ वटा सरकारी विद्यालयको गुणस्तरमा वृद्धि गर्छौं । महानगरको लगानीमा सरकारी विद्यालय राम्रो बनाउछौं । साथै डाक्टर बन्ने क्षमता भएका विपन्न परिवारका विद्यार्थीले पढ्न पाउने व्यवस्था गर्ने पनि हाम्रो एजेण्डा छ । छात्रवृत्तिमा नाम निकालेर पनि विपन्न समुदायका विद्यार्थीले पढ्न सक्ने अवस्था नभए सबै कुरा महानगरले बेहोर्छ । यो हाम्रो प्रतिबद्धता भयो ।
 
काठमाडौं महानगरमा गठबन्धन दलबीच मेयर र उपमेयरमा तालमेल भए पनि मत माग्न जाँदा तालमेल भएको देखिँदैन । यस्तो अवस्थामा गठबन्धनको पक्षमा परिणाम आउला र ?
वडासम्म धेरै ठाउँमा गठबन्धन भएको छैन । त्यसले केही अप्ठ्यारो भएको छ । मेरो पार्टीले बोलाउँदा त्यहाँ जानुपर्छ । काँग्रेसले बोलाउँदा पनि जानै पर्छ । गठबन्धनको साझा उम्मेदवार भएकाले माओवादीले बोलाउँदा पनि जार्नै पर्‍यो । मलाई भ्याइ नभ्याइ छ । वडासम्म गठबन्धनबीच तालमेल नभएकाले केही गाह्रो भए पनि सम्रगमा गठबन्धनबीच तालमेल मिलेको छ । सबैले सबैलाई माया गरेको अवस्था छ । गठबन्धनका दलले मेयर र उपमेयरमा एक अर्कालाई मत नदिएर अरुलाई दिने कुरा हुँदैन । हामीले एक अर्कालाई भोट नदिने हो भने यहाँ तानाशाह र स्वच्छेचारीको पार्टी जितेर आउँछ । त्यो डर गठबन्धनमा भएका सबै पार्टीलाई छ ।
 
गठबन्धनले काठमाडौंको मेयर र उपमेयरमा चर्चित व्यक्तिलाई उम्मेदवार बनाएन भन्ने आरोप छ । यसमा तपाईको तर्क के छ ?
चर्चित कुरा गर्दा कसलाई चर्चित भन्ने ? कलाकार ल्याएर उठाउने त कुरा भएन नि !
 
देशको राजनधानी रहेको काठमाडौं महानगरको मेयर र उपमेयरका लागि गठबन्धनका उम्मेदवारको राजनीतिक परिचय र वजन भएन कि ?
सिर्जना सिंहको लामो राजनीतिक इतिहास छ । उहाँ पहिले पार्टीमा आबद्ध भएको मान्छे हो । उहाँको पारिवारिक पृष्ठभूमि छ । उहाँको राजनीतिक परिचय र वजन छैन भन्न मिल्दैन । यो नचाहिने हल्ला हो । उहाँ नेविसंघबाट संघर्ष गरेर आएको नेतृ हुनुहुन्छ । प्रकाशमान सिंहसँग बिहे गर्नुभयो भन्दैमा उहाँ ‘अनलाइट’ भन्ने हुन्छ ? उहाँको आफ्नै इतिहास छ, आफ्नै पहिचान छ । महिला संघको उहाँ अहिले पनि नेतृ हुनुहुन्छ । उहाँलाई कसरी ‘अनलाइटी’ भन्ने ?

मेरै सवालमा भन्नुहुन्छ भने म पार्टीको केन्द्रीय कमिटी सदस्य हुँ । महानगरको अध्यक्ष अहिले पनि छु । विगतको समयमा एमालेका विभिन्न संगठनमा बसेर काम गरेको छु । तत्कालीन समयमा युथफोर्सको म भ्याली इन्चार्ज हुँ । म कसरी ‘अनलाइट’ ? अर्को कुरा, मान्छे पार्टीले अगाडि सारेपछि पो लाइटमा आउने हो । जबसम्म पार्टीले अगाडि सार्दैन, हामी कसरी लाइटमा आउँछौं ? हामी कुनै ठूलो कलाकार, व्यापारी र पत्रकार पनि होइनौं । पार्टीले अगाडि सारेपछि अहिले म लाइटमै छु नि । अब रामेश्वर श्रेष्ठ को हो भन्ने कुरा काठमाडौंवासीलाई परिचय दिनुपर्छ जस्तो लाग्दैन । एक खालको परिचय गएको छ । यही हो लाइट भनेको । यही हो परिचय ।
 
तपाई आफूलाई चिनाइराख्नु पर्दैन भन्नुहुन्छ । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले एमालेका बाहेक काठमाडौंको मेयर र उपमेयरका उम्मेदवार टिप्पणी गर्न लायक पनि नभएको बताउनुभयो नि ?

उहाँको पार्टीले पठाएका उम्मेदवारहरु के लायक छन् त ? मेयरको उम्मेदवार धेरै पार्टी डुलेर आउनुभएको छ । यो बाहेक उहाँबारे टिका टिप्पणी नगरौं ।

एमालेले उपमेयरको उम्मेदवार बनाएको मान्छे एमालेको साधारण सदस्य समेत होइन । अहिले सदस्यता दिए थाहा छैन । उहाँ एउटा फेलियर जागिरे हो । उहाँ कुन कुराले लायक हो ? केपी ओलीजीलाई प्रश्न छ– उहाँले के क्रान्ति गरेर टिकट पाउनु भयो ? एमालेको उपमेयरको उम्मेदवार चर्चाका आएको एक महिना पनि भएको छैन । उहाँले मेयरमा उठ्छुभन्दा म पनि मेयरको उम्मेदवार हुन्छु भनेर चर्चा पाउन थालिसकेको थिएँ । मेरो पार्टीले अहिले मेयरमा काँग्रेसलाई सहयोग गर्नुपर्‍यो । उपमेयर हुनुपर्छ भनेपछि म मेयरबाट ‘ब्याक’ भएको हुँ । युथफोर्सको भ्याली इन्चार्ज भएको मान्छे हो म, उहाँ (केपी ओली)लाई मन नपरेपछि म ‘अनलायक’ ? लायक नै होइन रे । अनि पार्टीको साधारण सदस्य नभएको मान्छे लायक हुन्छ र ? यस्तो पाराले एमाले बच्दैन, लेखेर राख्नुस् ।

पार्टीको क्याडरलाई ‘स्याक’ गरेपछि किन बस्ने पार्टीमा ? उहाँलाई मेरो चुनौती छ । उहाँका उम्मेदवारसँग मैले के विषयमा बहस गर्नुपर्ने हो ? मलाई लायक छैन भन्ने ? म एउटा शिक्षित युवा हुँ । मैले राजनीतिशात्र र वैदेशिक मामिलामा मास्टर गरेको छु । पिएचडी गर्दैछु । अनि म लायक नै छैन रे ! एमालेको साधारण सदस्य नभएको मान्छे लायक हुन्छ ? त्यो उहाँलाई मात्र लायक लागेको हो । उहाँको आँखालाई मात्र लागेको हो, जनताका लागि लायक होइन । मेरो चुनौती छ सुनिता डंगोल के विषयमा लायक ?
 
तपाईलाई काँग्रेसको पूरा साथ नहुन सक्छ । एकीकृत समाजवादीको संगठन कमजोर छ । यस्तो अवस्था तपाईलाई चुनाव जित्न कठिन छ भन्ने विश्लेषण छ । यसमा तपाईको भनाइ के छ ?
काँग्रेसको सय प्रतिशत समर्थन मलाई हुन्छ । किनभने मलाई समर्थन नगर्दा अर्कै मान्छे जितेर आउँछ । यो डर र त्रास उहाँहरुलाई छ । उहाँहरु हामीभन्दा चिन्तित भएर हामीलाई भोट मागिराख्नुभएको छ । हामी पनि आफ्नोभन्दा बढी चिन्ता लिएर भोट मागिरहेका छौं । गठबन्धनमा गडबड हुँदा तानाशाह र स्वच्छेचारी आउँछ । त्यसैले गठबन्धनप्रति हामी सबै इमानदार छौं । हाम्रो जित निश्चित छ ।
 
एमालेका मेयर र उपमेयरका उम्मेदवार एकपछि अर्को विवादमा आइरहेको अवस्था छ । यसले तपाईंहरुमा उत्साह थपेको हो ?
नेतृत्व नै विवादित भएपछि उम्मेदवारहरु विवादित हुने भइगयो नि ! एमाले नेतृत्व नै घमण्डी छ । व्यवहारिक छैन । त्यो घमण्ड माथिबाट तल सरेको छ । अनि विवादित नभएर के हुन्छ ? म त बुद्धको अनुयायी हुँ । मैले बुद्धिजममा पिएचडी गर्न लागेको छु । मसँग कुनै घमण्ड छैन । तर खड्गप्रसाद ओलीबाट मेयर र उपमेयरको उम्मेदवारमा घमण्ड सरेको छ । मेयरको उम्मेदवार हेर्नुस्, कुटौँला झैं गर्छ । ‘ब्ल्याकबेल्ट’ हुँ भन्छ । उपमेयरको उम्मेदवारमा पनि त्यस्तै देखिन्छ । म यसो हेर्छु, अहिलेदेखि दम्भ छ । जितिहाल्यो भने कस्तो गर्ने होला ? आफ्ना योजना सुनाएर हामी शिष्ट र सभ्य भाषामा भोट मागिरहेका छौं । तर उहाँ भोट दिने भए देऊ, नभए ठोकौं कि जस्तो गर्छ बा ! जनतालाई यस्तो भन्न पाइन्छ ?
 
उहाँहरुको त्यस्तो शैलीले उत्साही हुनुहुन्छ ?
म त एकदम उत्साही छु । यस्तो शैलीले एमालेका उम्मेदवारलाई भोट दिनुहुन्न ।

साना दल र स्वतन्त्र उम्मेदवारसँग प्रतिस्पर्धालाई चाहिँ कसरी हेर्नु भएको छ ?
प्रतिस्पर्धामा आउनु राम्रो हो । तर स्वतन्त्र उम्मेदवारलाई गाह्रो छ । योजना र कार्यक्रम भएरमात्र हुँदैन । पार्टी संगठन पनि चाहिन्छ । मसँग पार्टी छ । त्यसैले मसँग काँग्रेस, माओवादी, जसपा र जनमोर्चाको पनि शक्ति छ । यसले हाम्रो योजनाको पनि अर्थ राख्छ । योजनामात्र भएर पार्टी भएन भने शक्ति हुँदैन । अब पार्टीमात्र छ, योजना छैन भने पनि हुँदैन । हामीसँग दुबै कुरा छ । जनताको साथ पनि छ ।
 
काठमाडौंमा तपाईहरुको योजना र पार्टीगत शक्तिले कुन परिणाम दिने अपेक्षा गर्नु भएको छ ?
काठमाडौं लगायतका ठाउँमा गठबन्धनले सबै शक्तिलाई स्वीप गर्छ । एमाले र माओवादीबीच गठबन्धन गरेका बेला लगभग लगभग स्वीप गरेको थियो । कहीँ कहीँ एकदुई/एकदुई आएको थियो । तर अहिले त दुई दल होइन पाँच दलबीच गठबन्धन छ । यस्तो राम्रो योजना छ । यत्रो जनताको साथ छ । मुख्य प्रतिस्पर्धी पार्टीका उम्मेदवार कोही केमा विवादित, कोही केमा विवादित छन् । हामीलाई एकदम सजिलो लागेको छ ।
 
एमालेका उपमेयरका उम्मेदवारको चर्चा राम्रै्र छ । उहाँसँग जित्न सकिन्छ भन्ने लाग्छ ?
पक्कै जित्छु । प्रतिस्पर्धा एमालेसँग हुने हो भन्ने कुरा मान्छु । सुनिता डंगोल एमाले नै होइन । मत एमाले थिएँ नि ! एमालेका धेरैजसो साथीहरु त्यहाँ छन् । उनीहरुले मलाई फोन गरेका छन् । हाम्रो पार्टी सदस्य नै नभएको मान्छेलाई टिकट दिइयो कमरेड । हामी सबैको भोट तपाईलाई नै आउँछ है भनिराख्नु भएको छ । ‘तपाईले त विगतमा एमालेलाई योगदान गरेको मान्छे हो । त्यो बेला एमालेले माया गरेको मान्छे । एमालेले मलजल गरेको मान्छे उठ्नु भएको छ । तपाईलाई भोट आउँछ’ भनेर सबैले भनिरहेका छन् । उहाँलाई स्वतन्त्र भोट आउला । उहाँलाई एमालेको पार्टीगत भोट चाहिँ आउँदैन, लेखेर राख्नुस् ।
 
एमालेका कार्यकर्ताले सुनिता डंगोललाई होइन, सूर्यलाई भोट दिन सक्छन् नि ! सूर्यप्रतिको गहिरो लगाव छ । तपाईले मत पाउनु होला र ?
एक पटक सोच्छन् होला नि, यो मान्छेले सूर्य चिन्हका लागि कति काम गर्‍यो, कति पसिना र रगत बगायो भनेर ? सूर्य चिन्ह जनताको माझमा स्थापित गर्न उहाँको जिरो योगदान छ । त्यसैले मैले गठबन्धनका अलावा एमालेबाट पनि केही भोट पाउनेमा ढुक्क छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।