राप्रपा नेपालको घोषणापत्रमा यस्ता छन् जनता केन्द्रीत १४ विशेष कार्यक्रम

person explore access_timeचैत २५, २०७८ chat_bubble_outline0
सन्दर्भ तस्बिर

कमल थापा नेतृत्वको राप्रपा नेपालले स्थानीय तह निर्वाचनका लागि जनता लक्षित १४ विशेष कार्यक्रम सार्वजनिक गरेको छ । ती कार्यक्रममा पार्टी विजयी भएमा अति विपन्न परिवारलाई पानी र बिजुली बत्तीको महसुलमा ५० प्रतिशत छुट दिने उल्लेख गरिएको छ ।


यस्तै स्थानीय तहका परिवारका “आमा र नाबालक” लाई संयुक्त रुपमा शिक्षा, स्वास्थ्य र पोषणको ग्यारेन्टीका लागि मासिक रकम अनुदान उपलब्ध गराइने उल्लेख गरिएको छ । यसैगरी पालिकाका वडाहरूमा फूसको छाना लगाएका घरहरुमा जस्ताको छाना लगाउन चाहने घरधनीलाई ५० प्रतिशत वा बढीमा २० हजार रुपैया अनुदान दिने, गाउ“पालिकामा शौचालय नभएका घरमा शौचालय निर्माण गर्न ५० प्रतिशत वा बढीमा १० हजार रुपैयॉ अनुदान दिने जस्ता कार्यक्रम सार्वजनिक गरिएको छ । यस्तै  पालिकामा स्थायी बसोबास भएका तर अभिभावकविहीन बन्न पुगेका १८ वर्षमुनिका  बालबालिकालाई पालिकाहरुले संरक्षकत्व ग्रहण गर्ने, गाउँपालिकाहरुबाट अनुदान प्राप्त गर्ने विद्यालयहरुमा अति विपन्न परिवारका विद्यार्थीहरुलाई उच्च माध्यमिक तहसम्मको पढाई निःशुल्क गरिने,  वैदेशिक रोजगारीमा जाने अति विपन्न परिवारका सदस्यहरुलाई स्थानीय पालिकाहरुको  रोजगार कल्याण कोष वा वित्तीय संस्थाबाट सहुलियत दरमा बिनाधितो ऋण उपलब्ध  गराउने, स्थानीय पालिकाका गरिबीको रेखामुनि रहेका विपन्न परिवारका साथै तराई–मधेस वा अन्य  क्षेत्रका उत्पीडित वर्गको परिवारका एक सदस्यलाई ‘एक परिवार, एक रोजगार’ कार्यक्रम         अन्तर्गत रोजगारी दिने पनि कार्यक्रममा उल्लेख छ।  यस्तै महानगरपालिका तथा उपमहानगर पालिकाहरुले ध्वनी तथा वायु प्रदूषणलाई नियन्त्रणलाई   प्राथमिकता दिने,  गाउ‘/नगर पालिकाका सार्वजनिक स्थान र सघन बसोबास भएका सडक किनाराका क्षेत्रमा सोलार सडकबत्ती जडान गर्ने, ग्रामीण किसानको उत्पादकत्व र मुनाफा अभिवृद्धि गर्न प्रत्येक पालिकाले आफ्नो क्षेत्रमा उत्पादन हुने कृषि उपजको न्यूनतम समर्थन मूल्य तोक्ने पनि कार्यक्रममा उल्लेख छ । 

यसबाहेक पालिका भित्रका घर पालुवा पशु धनको बिमा गर्ने,   गाउ‘/नगर पालिकाको तुलनात्मक लाभको सम्भाव्यता अध्ययन गरी सहकारीको अवधारणामा ‘एक गाउ“, एक उत्पादन’ अभियान संचालन गर्ने,  । जनताद्वारा वडा स्तरीय सडक, ढल र बर्थिङ्ग केन्द्र सहितको स्वास्थ्य चौकी बनाउन चाहेमा  स्थानीय पालिकाले ६० प्रतिशतसम्म रकम शोधभर्ना (म्याच) गर्न सक्ने जस्ता कार्यक्रम राप्रपा नेपालले तय गरेको छ।  

 


 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।