ad
x
माओवादी महाधिवेशन

प्रचण्डको दोस्रो सेमेष्टर : नेतृत्वको प्रश्न

person explore access_timeपुस १७, २०७८ chat_bubble_outline0

माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डद्वारा महाधिवेशनमा प्रस्तुत राजनीतिक प्रतिवेदन शुक्रबार हलबाट ‘पास’ भयो । यो प्रतिवेदनका पछाडि दुई वटा ‘कन्डिसन’ जोडिएका छन् : एक– हलबाट आएका सुझावलाई समेटेर यसलाई पुनर्लेखन गरिने छ । दुई– प्रतिवेदनलाई बहसको थालनीका रूपमा लिँदै एक वर्षपछि विशेष महाधिवेशनले  यसलाई कार्यदिशाका रूपमा पूर्णता दिनेछ ।


माओवादीको जारी महाधिवेशनका दुई वटा कार्यसूची छन् : एक– नीति बनाउने, जसलाई ‘नयाँ क्रान्तिकारी विचार निर्माण गर्ने’ भनिएको थियो । दोस्रो– नेतृत्व बनाउने, जसलाई ‘नयाँ क्रान्तिकारी पार्टी निर्माण’ भनिएको थियो । महाधिवेशनको मूल नारा नै यही हो ।पहिलो सेमेष्टरको नतिजा : पहिलो सेमेष्टरमा अध्यक्ष प्रचण्ड उत्तीर्ण भएका छन् । आफूले पेस गरेको प्रस्तावको स्पिरिटलाई महाधिवेशनले स्वीकार गरेको छ । हलमा उठेका फरक विचारलाई समेट्न उनी तयार देखिएका छन् । प्रतिनिधिहरूले उठाएका विषयलाई समेट्न प्रचण्ड तयार भएका छन् । योभन्दा अझ एक कदम अगाडि बढेर उनले आगामी एक वर्षका लागि  बहसको ढोकासमेत खोलिदिएका छन् ।

विशेष महाधिवेशन गर्ने यो महाधिवेशनको निर्णयले अब माओवादीभित्र विचार र बहसको ‘फ्लोर ओपन’ भएको छ । विचारमाथि नियोजन हुने हो कि भन्ने डर हटेको छ । फरक मत राख्ने राम कार्कीदेखि लेखनाथ न्यौपानेसम्म सबैले चित्त बुझाउने ठाउँ बनेको छ । प्रचण्डपथ वा प्रचण्ड विचारधारा भन्नुपर्छ भन्नेहरूका लागि पनि विचारको बहसका लागि आगामी एक वर्षसम्म बाटो खुलेको छ । र, महाधिवेशनमा सबैलाई चित्त बुझाउने गरी नीतिगत बहसलाई अगाडि बढाएर प्रचण्डले महाधिवेशनको प्रथम सेमेष्टर पार गरेका छन् ।कार्यदिशाबारे बहसको ढोका खोल्ने माओवादी महाधिवेशनको निर्णयले पार्टीभित्र मात्र होइन, बाहिर पनि केही सन्देशहरू दिएको छ । माओवादीको महाधिवेशनमा जसरी प्रतिनिधिहरूले राजनीतिक–वैचारिक– कार्यनीतिक प्रश्नहरूमा छलफल गरे, त्यसले काँग्रेस र एमालेमा भन्दा यो पार्टीमा खुल्ला नीतिगत बहस चलेको सन्देश दिएको छ । अझ, एमालेमा जस्तो बहसको ढोका बन्द भएन र खुल्ला राखियो भन्ने सकारात्मक ‘म्यासेज’ दिन माओवादी सफल भएको छ । भलै प्रचण्डको प्रतिवेदनमा धेरै अस्पष्टता र कमजोरीहरू नरहेका होइनन् । तथापि यसलाई सच्याउने ‘भेन्टिलेसन’ माओवादीले खुल्ला राखिदिएको छ ।

माओवादीले लिने नीति कस्तो होला भन्ने देशी विदेशीहरूलाई चासो थियो । कम्युनिस्ष्ट आन्दोलन र राष्ट्रिय राजनीतिबारे माओवादीले गलत बाटो लिने पो हो कि भन्ने चिन्ता पनि धेरैमा थियो । तर, माओवादीले यस्ता गल्तीहरू सच्याउने ठाउँ खुल्ला राखेको छ । वाम आन्दोलनमा बौद्धिक बहस गर्न चाहनेहरूका लागि यसको फ्लोर माओवादीले खुल्ला गरिदिएको छ, आगामी वर्षका लागि । माओवादी पार्टीभन्दा बाहिरबाट पनि अब नेपालको समाजवादी बाटो कस्तो हुनुपर्छ भन्ने बहसका लागि ‘स्पेस’ निर्माण भएको छ ।


माओवादी आठौँ महाधिवेशनको पहिलो समेष्टर सफलतापूर्वक सम्पन्न भयो भन्दा फरक पर्दैन । हुन त यही महाधिवेशनले विचारको विकास गर्न सकेको भए हुन्थ्यो । तर, हतारमा आयोजना गरिएको महाधिवेशनबाट यस्तो हुन सम्भव थिएन । अब एक वर्षसम्म विचार निर्माणको समय प्राप्त भएको छ ।   

दोस्रो सेमेष्टर : नेतृत्वको प्रश्न

अब माओवादीको जारी महाधिवेशन दोस्रो कार्यभार बाँकी छ । यो पनि शनिबार नै पूरा गरिने नेताहरूले बताएका छन् । यो दोस्रो कार्यभार भनेको अध्यक्ष प्रचण्डको नेतृत्वमा नयाँ टीम बनाउने हो । विचारको प्रश्न जत्तिकै संगठनको प्रश्न पनि महत्त्वपूर्ण रहेको छ । र, यसमा माओवादीले लोकतान्त्रिक एवं जनवादी विधि अवलम्बन गर्छ कि गर्दैन भन्ने चासो सर्वत्र छ । यो एकप्रकारले भन्ने हो भने प्रचण्डका लागि दोस्रो सेमेष्टरको प्रश्न हो । परीक्षा हो ।

युवाहरूलाई नेतृत्वमा ल्याउने मामिलामा प्रचण्डको विगतको इतिहास त्यति निराशजनक थिएन । उनी आफैँ ३५ वर्षको उमेरमा पार्टीको महामन्त्री भए । ०५५ सालको चौथो विस्तारित बैठकमा उनले धेरै युवाहरूलाई पार्टीको नेतृत्व तहमा ल्याए ।

नेत्रविक्रम चन्द विप्लवलाई प्रचण्डले ३१ वर्षको हुँदा केन्द्रीय कमिटीमा ल्याए । नन्दकिशोर पुन पासाङलाई ३३ वर्षको हुँदा केन्द्रीय सदस्य बनाए । जनार्दन शर्मा ३५ वर्षको उमेरमा केन्द्रीय सदस्य बने । वर्षमान पुन र शक्ति बस्नेत केन्द्रीय सदस्य हुँदा २७ वर्षका थिए । खड्गबहादुर विश्वकर्मा केन्द्रीय सदस्य हुँदा ३० वर्षका  थिए । यसरी प्रचण्डले धेरै युवाहरूलाई महत्त्वपूर्ण जिम्मेवारीमा ल्याएको इतिहास छ । 

अहिलेको परिस्थिति भने अलि फरक छ । प्रचण्डका दायाँ–बायाँ ६० कटेको बूढो पुस्ताका नेताहरूको भीड छ । उनीहरूलाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने भन्ने चुनौती प्रचण्डमा देखिन्छ । काँग्रेसजस्तो पुरानो पार्टीमा समेत ४५ वर्षको व्यक्ति महामन्त्री भइसकेको अवस्थामा प्रचण्डले अब ३५/४० वर्षका युवा नेताहरूलाई पदाधिकारीमा ल्याउने हिम्मत गर्लान् ? वा उनले माओवादीलाई वृद्धहरूको व्यवस्थापन गर्ने पार्टी बनाउलान् ? यो गम्भीर प्रश्न महाधिवेशनको दोस्रो सेमेष्टरमा प्रचण्डतर्फ सोझिएको छ ।

​माओवादीको नेतृत्व निर्माणको विधिमाथि पनि केही प्रश्न तेर्सिएका छन् । करिब १६ सय प्रतिनिधिले भोट हालेर नेतृत्व चुन्ने सम्भावना रहेन । शुरुमा २९९ जना केन्द्रीय सदस्यको प्यानल पेस हुने र त्यसैलाई सहमतिका आधारमा टुङ्गो लगाइने विधि माओवादीले अपनाएको छ । यसपछि बल्ल २९९ जनामध्येबाट पदाधिकारीको चयन गरिनेछ । यसो गर्दा पदाधिकारीका लागि भोटिङ नै भइहाल्यो भने पनि २९९ जनाले मात्रै मतदान गर्नेछन् ।

के अब नेतृत्व निर्वाचनको प्रक्रिया र विधिमाथि नै प्रश्नको सामना गरिरहेका प्रचण्डले युवापुस्तालाई अगाडि ल्याउने र समावेशी टीम बनाउने मामिलामा काँग्रेस र एमालेलाई चक्मा दिन सक्लान् ? सम्भवतः आजै थाहा हुनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।