काँग्रेसको नजरमा एमाले महाधिवेशन

चितवनका काँग्रेस नेता भन्छन्– एमालेलाई धन्यवाद ! चुनाव हामी जित्छौँ

काँग्रेसले चितवनमा एक्लै जित्छ, गठबन्धन गर्नुपर्दैन : कैलाश कोइराला

person explore access_timeमंसिर ८, २०७८ chat_bubble_outline0

चितवनमा यतिबेला राजनीतिक सरगर्मी बढेको छ । एमालेले १० औं राष्ट्रिय महाधिवेशन चितवनमा गर्न लागेपछि यसलाई काँग्रेस र माओवादीले पनि अभिरुचीका साथ हेरेका छन् । खासगरी तीनवटा प्रमुख दलहरूको शक्ति सन्तुलनका कारण चितवन राजनीतिक बहसको केन्द्रमा तानिएको छ ।


माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्डले आफ्नो निर्वाचन क्षेत्रमा महाधिवेशनको आयोजना गरेर एमालेले राजनीतिक प्रभाव पार्न खोजेको आशंका व्यक्त गरेका छन् । जवाफमा केपी शर्मा ओलीले माओवादीको महाधिवेशन पनि झापामा गर्न चुनौती दिँदै ‘जिल्ला कसैको पनि आफ्नो नहुने’ बताएका छन् ।यसैबीच, नेपाली काँग्रेसका नेताले पनि चितवनमा एमालेले महाधिवेशन आयोजना गरेकोमा चासो दिन थालेका छन् । एमाले महाधिवेशनले चितवनमा आर्थिक गतिविधि बढ्ने भन्दै काँग्रेस नेताले एमालेलाई धन्यवाद दिएका छन् । तथापि एमालेको महाधिवेशनले चितवनमा काँग्रेसलाई कुनै असर नपर्ने र आगामी चुनाव काँग्रेसले कसैसँग गठबन्धन नगरी, एक्लै जित्ने सत्तारुढ काँग्रेस नेताको दाबी छ ।प्रस्तुत छ, यिनै विविध विषयमा नेपाली काँग्रेस चितवन जिल्ला उपसभापति कैलाश कोइरालासँग रातोपाटी संवाददाता शम्भु दंगाल र गणेश दुलालले गरेको कुराकानीको यो सम्पादित अंश :

नेकपा एमालेको १० औं महाधिवेशन चितवनमा आयोजना गरिएको ? यसमा एमालेले रणनीतिकरुपमा चितवन जिल्ला रोजेको भन्ने कुरा पनि आएको छ । यसप्रति काँग्रेसको धारणा के हो ?

म एमालेलाई धन्यवाद दिन चाहन्छु राष्ट्रिय महाधिवेशन चितवनमा गर्न लाग्नु भएकोमा । चितवनमा आर्थिक गतिविधि पनि बढ्ने भयो । शुभकामना दिन चाहन्छु काँग्रेसका तर्फबाट । यहाँ धेरै व्यवसायीहरू डुबेका थिए, अब होटलहरू चल्ने भए, पर्यटन क्षेत्रहरू चल्ने भए । ठूलाठूला होटलमा त्यत्रा मान्छेहरू उपस्थित हुने भए । यसबाट चितवनको अर्थतन्त्र चलायमान हुने भएकाले एमाले पार्टीलाई धेरै धेरै धन्यवाद ।

हामीले २ वटा ठाउँ स्वतन्त्र छोड्नु पर्छ, एउटा घाट र अर्को मन्दिर । यी दुई चिजलाई स्वतन्त्र छोड्नुपर्ने हो । तर, हामी मन्दिरमा पनि प्रवेश गर्न खोज्यौं । राजनीतिको ढोका मन्दिरमा पनि प्रवेश गर्‍यो, यसले केही न केही निम्त्याउँछ । अबका सबै द्वन्द्वहरूको सिर्जना धर्मबाट गर्न खोजिएको देखिन्छ । भोट दिँदा मतदाताले साँच्चिकै धार्मिक मान्छेलाई दिउन् । च्यादर र रुद्राक्ष लगाएको मान्छेलाई नदिउन् ।

चितवनमा यतिबेला विकासको समेत चर्चा छ । यसमा प्रचण्ड र ओलीबीच हानथाप भइरहेको देखिन्छ । प्रचण्डले आफ्नो निर्वाचन क्षेत्रमा बढी बजेट खन्याए भन्ने एकातिर छ भने अर्कोतिर एमाले अध्यक्ष ओलीले माडीमा रामको जन्मभूमि पत्ता लगाएर राम, सीता र हनुमानको मूर्ति स्थापना गरे । यसबारे काँग्रेसको बुझाइ के हो ?

यो विकास निर्माणको विषयमा मेरो आफ्नै धारणा छ । विकासको कुरामा पशुपतिनाथलाई मासेर वधशाला बनाएर हुँदैन । विकासका आफ्नै एउटा खाकाहरू छन् । चितवनमा विकासका लागि आफ्नै पुरातात्विक चिजहरू छन् । यी चिजहरूलाई देखेर विकास हुनुपर्छ । केलाई विकास भनिन्छ ? भइरहेको पिचमाथि अलकत्रा हाल्नुलाई विकास भन्ने कि ? विकासको परिभाषा के हो ? सरकार र बजेट व्यवस्था परिवर्तन भए पनि उस्तै शैलीमा खर्च भइरहेको छ । हिजो प्रजातन्त्र आयो, गणतन्त्र आयो, तर हामी पञ्चायत शैलीमा नै छौँ । बजेट प्रक्रिया नै ठीक छैन ।

एउटा बलियो नेताले आफ्नो स्वार्थका लागि कार्यकर्ता पाल्न बजेट छर्ने कुरा ठीक होइन । हामीले यो शैली सुधार्न सकेनौँ । हामी भन्नलाई त भन्छौं, तर त्यही शैलीमा हामी फसेकै हुन्छौं ।

एमाले अध्यक्ष ओलीले माडीमा अयोध्या पत्ता लगाएर राम मन्दिर स्थापना गर्नाले चितवनको पर्यटनमा थप टेवा पुग्छ भन्ने छ नि ? यसलाई चाहिँ कसरी लिनुहुन्छ ?

पर्यटक, धार्मिक पर्यटक आउलान् भन्ने सम्भावना राजनीतिक प्रशिक्षणबाट सञ्चालित होला । धर्मका बारेमा अहिले नपसौँ । देवघाटलाई पनि बद्रीनाथ, केदारनाथ जस्तो बनाउन सकिन्छ । रिसर्च गरेर राम जन्मेको भन्ने कुरा नै नभई त्यसो भन्नु राजनीतिक प्रशिक्षणबाट प्रशिक्षित कुरा हो जस्तो लाग्छ ।

यहाँ धर्मलाई राजनीतिसँग जोडियो । भोट लिनका लागि धर्मको प्रयोग गरियो । मन्दिरको खजाना लुट्न पहेंलो च्यादर ओढेर गएजस्तै धर्मले जनतालाई लुट्न गइयो । धार्मिक मान्छे छन् भनेर धर्मलाई प्रयोग गरियो । धार्मिक सेन्टिमेन्ट लुट्नका लागि गरिएको कुरा हो । यसको प्रभाव के हो ? यसले गर्ने के हो ? यसको वास्तविकता के हो ? भन्ने कुरा नै नभइ राजनीतिक प्रशिक्षणबाट आएको कुरा हो । यो त प्रमाणित भएर आउनु पर्‍यो नि । यसमा त म केही देख्दिनँ । यो भोटका लागि मात्र गरेको जस्तो मलाई लाग्छ ।

हामीले २ वटा ठाउँ स्वतन्त्र छोड्नु पर्छ, एउटा घाट र अर्को मन्दिर । यी दुई चिजलाई स्वतन्त्र छोड्नुपर्ने हो । तर, हामी मन्दिरमा पनि प्रवेश गर्न खोज्यौं । राजनीतिको ढोका मन्दिरमा पनि प्रवेश गर्‍यो, यसले केही न केही निम्त्याउँछ । अबका सबै द्वन्द्वहरूको सिर्जना धर्मबाट गर्न खोजिएको देखिन्छ । भोट दिँदा मतदाताले साँच्चिकै धार्मिक मान्छेलाई दिउन् । च्यादर र रुद्राक्ष लगाएको मान्छेलाई नदिउन् ।

हिजो बीपीले ‘तिमीलाई द्विविधा भयो भने देशको माटो समाउनू’ भनेजस्तै हुनुपर्‍यो । नेपालको राजनीति उही भाषणमा मात्रै हामी सीमित भयौँ । हामीले सधैं हाइपोथेटिकल कुरा गर्‍यौँ । जुन दिनसम्म नेपालको राजनीतिमा दर्शन बस्दैन, त्यो दिनसम्म यस्तै हो । नेताले भनिरहने, जनता ताली पिटिरहने । त्यसलाई रोक्न आफूमै केही आदर्श चेत भएका नेताहरू जन्मिनुपर्छ ।

अब जिल्लाको राजनीतिक सन्तुलनबारे चर्चा गरौं । चितवनमा अहिले नेपाली काँग्रेसको अवस्था कस्तो छ ? अघिल्ला निर्वाचनको परिणाम हेर्दा प्रतिनिधि सभाको एक सिट पनि जित्न सकेको थिएन, अब के हुन्छ ?

चितवनमा काँग्रेसको अवस्था सुध्रिएको छ । पहिले वाम गठबन्धन भएका कारण नजितेका हौँ । चितवनमा पूरै वामपन्थीहरू मिल्दा काँग्रेस दोस्रो स्थानमा भएको हो । अहिले वामपन्थीहरू नमिलेको अवस्थामा हाम्रो स्थिति राम्रो छ ।

जिल्लामा फेरि कम्युनिष्टहरू मिले भने त गाह्रो पर्ला नि ?

काँग्रेस प्रष्टरुपमा आफ्ना एजेण्डा लिएर जनताका माझ जाने हो भने कम्युनिष्टहरू मिल्दा पनि काँग्रेसलाई मत दिने धेरै जनता छन् । जनताको भावना, एजेण्डा र अहिलेका मुद्दाहरूमा काँग्रेस अडिग रहने हो भने काँग्रेसलाई मत दिन जनता तयार छन् ।

काँग्रेसले पनि केन्द्रीय महाधिवेशन काठमाडौंमा गर्दैछ । त्यसमाथि पनि काँग्रेसले आफ्नो जिल्लाको अधिवेशन त्यही समयमा तोकेको छ । उहाँहरूले महाधिवेशन चितवनमा गर्नुभयो, यो राम्रो गर्नुभयो । यसका लागि धन्यवाद छ । उहाँहरूले के रणनीतिले महाधिवेशन यहाँ गर्नुभयो, किन गर्नुभयो, त्यो हाम्रो विषय पनि होइन ।

यहाँ सबै ठाउँमा काँग्रेसको राम्रो छ । चितवन काँग्रेसको क्रान्ति भूमि पनि हो । धेरै मान्छेहरूले काँग्रेसमा लागेर प्रजातन्त्रका लागि लडेका थिए । यहाँका सारा मान्छेहरूको भावना समेटेर जाने हो भने काँग्रेसको स्थिति म तीनवटै क्षेत्रमा राम्रो देख्छु ।

चितवनका तीनवटै क्षेत्रमा काँग्रेसको अवस्था राम्रो छ । तर, काँग्रेसभित्रको आफ्ना व्यवस्थापन, काँग्रेससँग जनताको अपेक्षा र राष्ट्रिय राजनीतिमा काँग्रेसले उठाएका आफ्ना मुद्दाहरूमा काँग्रेसले अडान लिए हुन्थ्यो भन्ने कुराहरू छन् । चाहे धर्म, संस्कृति, परम्पराका मुद्दाहरू हुन् । यी कुराहरूलाई ऐतिहासिक पार्टीले अलिकति फरक दृष्टिकोणले, अलिकति परिवर्तनकारीरुपमा लियो भन्ने मलाई लाग्छ ।

अघिल्लो निर्वाचनमा तपाईहरूले सफलता नपाउनुको कारण बाम गठबन्धन हुनु नै हो त ?

मुख्य कारण त्यो पनि हो । तर, अन्य कारणहरू पनि धेरै छन् । ती कुराहरू अहिले नै भन्ने हो भने धेरै लामो हुन्छ । त्यसैले, मुख्य कारण त गठबन्धन नै हो ।

तर, एमालेको महाधिवेशनले चितवनमा उनीहरूको जनमत बढाउँछ भन्छन् नि ? काँग्रेसको भोट त अब घट्ने भयो हैन ?

होइन । हाम्रो भोट घटाउने–नघटाउने भन्दापनि उनीहरूको जनमत लिएर जान पाउँछन् । आफ्नो पार्टीको जनमत बढाउनका लागि आफ्नो एजेण्डा लिएर जानुभयो, जनताले जिताउनुभयो भने त उहाँलाई शुभकामना दिन चाहन्छु । तर, राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने स्थान तोकेको भरमा मतदाता बढ्छन्, मतदाता प्रभावित हुन्छन् भन्ने छैन । त्यस कुराप्रति काँग्रेसले पनि आफ्नो रणनीति बनाउला ।

एमालेको प्रभाव रोक्न काँग्रेसले चाहिँ के गर्ला ? कस्तो रणनीति बनाउँला ?

राष्ट्रिय महाधिवेशन भएकै कारणले जिल्लाले एउटा रणनीति मात्र बनाएर केही हुँदैन । काँग्रेसले पनि केन्द्रीय महाधिवेशन काठमाडौंमा गर्दैछ । त्यसमाथि पनि काँग्रेसले आफ्नो जिल्लाको अधिवेशन त्यही समयमा तोकेको छ । उहाँहरूले महाधिवेशन चितवनमा गर्नुभयो, यो राम्रो गर्नुभयो । यसका लागि धन्यवाद छ । उहाँहरूले के रणनीतिले महाधिवेशन यहाँ गर्नुभयो, किन गर्नुभयो, त्यो हाम्रो विषय पनि होइन ।

एमालेको फुटले चितवनमा कस्तो असर गरेको छ ? यसबाट काँग्रेसलाई कस्तो फाइदा होला ?

यो उहाँहरूको कुरा हो । अहिले काँग्रेसको गठबन्धन सरकार छ । चुनावमा गठबन्धन भएर जाने–नजाने, त्यो काँग्रेसको महाधिवेशनले निर्धारण गर्ला । गठबन्धन गर्ने वा नगर्नेबारे काँग्रेसको कार्यसमितिले निर्णय गर्ला । तर, उहाँहरू सके त मिल्नुस्, तर अर्काको घर फुटको कारणले हामी बलियो भयौं भनेर रमाउनुपर्ने कारण छैन ।

स्थानीय स्तरमा गठबन्धन गर्नुपरेछ भने त्यसमा एउटा कमिटी बनाएर कोसँग गर्न हुन्छ, हुन्न भनेर हेर्नुपर्छ । चुनावमा जाने कुरामा आफुसँग नपुग्दा गठबन्धन गर्ने हो नि त । काँग्रेस एकल जाँदा जित्न सक्छ भने काँग्रेस एकल जानुपर्छ । काँग्रेस एकल लडेको पार्टी हो । एकलरुपमा नै आफ्ना एजेण्डा अघि बढाउँदा राम्रो हुन्छ ।

हामी आफ्नै एजेण्डा लिएर जानुपर्छ । एमाले फुटको केही प्रभाव पर्ला । समाज हो, पार्टी हो, त्यहाँभित्र योभन्दा यो ठीक भन्ने कुरामा जाला । तर, उहाँहरूको पार्टी संगठन फुटेको छ, योबेला म खप्लक्क खाइहाल्छु भन्ने भन्दा पनि काँग्रेसले आफ्नो एजेण्डा, संगठन, मूल्य र मान्यताहरूलाई स्थापित गरेर लड्ने हो । अरुको घर फुटेर म बलियो छु भन्ने मानसिकताबाट काँग्रेस पीडित हुनुहुँदैन ।

केन्द्रीय स्तरमा काँग्रेस–माओवादी लगायतको गठबन्धन बनेको छ । जिल्लामा पनि गठबन्धन दलसँग सहकार्य गरेर जानुभएको छ कि ?

सहकार्य भन्ने कुरा बैठकहरूमा भइरहेको छ । सर्वदलीय बैठकहरू पनि भएकै छन् । तर, जिल्लामा खासै ठूलो सहकार्य भन्ने चाँहि छैन ।

विगतमा पनि काँग्रेसले माओवादीसँग सहकार्य गरेको थियो । पछि फेरि सहकार्य भाँडियो । अहिले फेरि माओवादीसँग गठबन्धन बनेको छ । चितवन जिल्लामा चाहिँ काँग्रेस र माओवादीको सम्बन्ध कस्तो छ अहिले ?

माओवादीले एमालेसँग मिलेर पुनः विभाजन भएपछि अहिले काँग्रेससँग मिलेको अवस्था हो । अहिले काँग्रेस र माओवादीसहितको गठबन्धनको सरकार बनेको छ । विगतमा स्थानीय तहको निर्वाचनमा चितवनमा एकठाउँ (भरतपुर महानगरपालिका) मा मात्र माओवादीसँग गठबन्धन भएको हो । भरतपुरमा मेयर माओवादी र उपमेयर काँग्रेसको हुने गरी गठबन्धन भएको थियो । त्यसपछि माओवादीसँग कहाँ गठबन्धन बनेको छ र ?

एउटा क्षेत्र (चितवन ३) मा राप्रपासँंग हाम्रो गठबन्धन बनेको हो । प्रचण्ड त एमालेसँगको गठबन्धनमा चुनाव लडेका थिए । त्योबेला हाम्रा उम्मेदवार विक्रम पाण्डे थिए ।


राजनीतिमा गठबन्धन हुन्छ । तर, त्यसबारे पार्टीले समयमा भन्नुपर्‍यो । अन्तिम समयमा गठबन्धन गर्नुभन्दा अगाडि नै यसबारे स्पष्ट पारियो भने हरेक कुरामा इमान्दारीता रहन्छ । स्थानीय स्तरमा अहिले गठबन्धन गर्नुहुन्न भन्ने एउटा माहोल छ । तर, त्यसले मात्र निर्धारण गर्छजस्तो लाग्दैन । किनभने, मान्छेहरू अहिले एउटा कुरा भन्छन् तर पछि आफूले पद पाएपछि त्यही कुरालाई ठीक हो भन्न थाल्छन् । त्यसैले एजेण्डासहित के कारणले गठबन्धन गर्नुपर्‍यो त ? किन गर्नुपर्‍यो त ? त्यसको प्रष्ट खाका तयार पारेर गर्नुपर्छ । यो केन्द्रीय समितिले गर्ने कुरा हो । यहाँको स्थानीय स्तरमा भनेर हुन्न ।

स्थानीय स्तरमा गठबन्धन गर्नुपरेछ भने त्यसमा एउटा कमिटी बनाएर कोसँग गर्न हुन्छ, हुन्न भनेर हेर्नुपर्छ । चुनावमा जाने कुरामा आफुसँग नपुग्दा गठबन्धन गर्ने हो नि त । काँग्रेस एकल जाँदा जित्न सक्छ भने काँग्रेस एकल जानुपर्छ । काँग्रेस एकल लडेको पार्टी हो । एकलरुपमा नै आफ्ना एजेण्डा अघि बढाउँदा राम्रो हुन्छ ।

काँग्रेस जन्मिँदै दुईवटा गुट भएर जन्मिएको हो, जन्मिँदै जुम्ल्याहा जन्मेको जस्ता कुराहरू गरिन्छ, दाजुभाइ भनेको प्राकृतिक शत्रु हुन् भनिन्छ । तर, सुरुदेखि नै दुई गुट र विचार भएर पनि मिलेको, एकताबाट आएको पार्टी हो काँग्रेस ।

निकट भविष्यमा नै स्थानीय तह, प्रदेश र प्रतिनिधिसभाको निर्वाचन हुँदैछ । चितवनमा काँग्रेस गठबन्धनमा जान्छ कि ‘सिङ्गल–सिङ्गल’ भिड्छ ? के छ अहिलेको अवस्था ?

अहिले हाम्रो पार्टीको जिल्ला अधिवेशन हुँदैछ । म पनि सभापतिको उम्मेदवार भएका कारणले जनता र कार्यकर्ताको भावना बुझेर मात्र यसबारे निर्णय गर्ने कुरा हुन्छ । तर, चितवनको कुराले मात्रै गठबन्धन निर्धारण हुन्छजस्तो मलाई लाग्दैन ।

राष्ट्रिय राजनीतिमा गठबन्धन भएर जाने हो भने चारैतिर विद्रोही भएर हिँड्ने कुरा मात्र रहन्छ होला । त्यसकारण गठबन्धन भए नेपालभरि नै गठबन्धन बन्छ होला । नेपालभर गठबन्धन नहुने, चितवनमा मात्रै हुने भन्ने पनि छैन । २०४८ सालको आम निर्वाचनमा नेपालभरि वामपन्थीहरू मिलेका थिएनन् । तर, एक बाम एक ठाम भन्दै वामपन्थीहरूको मिलेको ठाउँ चितवन मात्र हो । यहाँ मात्र वामपन्थी एकता भएको ठाउँ हो ।

मैले अघि नै भनेँ कि यहाँ काँग्रेस एकल लड्नुपर्छ । यहाँको कार्यकर्ताको भावना बुझेर त्यसको प्रतिनिधित्व म गर्न सक्छु । यो कुरा माथि गएर भन्ने हो ।

चितवनको निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ मा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्ड भावी उम्मेदवार हुन् । उनलाई चुनाव जित्न गाह्रो छ कि सजिलो ? काँग्रेसका केही नेताले माओवादीलाई भोट दिन सकिँदैन, केन्द्रमा गठबन्धन भए पनि हामी प्रचण्डलाई मान्दैनौं भनिरहेको अवस्था हो ? गठबन्धन बन्यो भने यहाँको काँग्रेसले प्रचण्डलाई भोट हाल्छ कि हाल्दैन ?

काँग्रेस गठबन्धन बनाएर चुनावमा गयो भने मान्दिनँ भनेर कसले भनेको छ र ? बाहिर भनेर, चिच्याएर त भएन । त्योतिर म जान चाहन्नँ । भोलि के थाहा छ र ? चुनावका बेला फेरि एमालेसँगै कम्युनिष्टहरूको गठबन्धन हुन्छ कि ? सम्भावना त जे पनि हुन्छ नि राजनीतिमा ।

प्रचण्डको समस्या छ भनेर काँग्रेसले टिकट नदिए हुन्थ्यो भनेर माहौल सिर्जना गर्न आवश्यक छैन, काँग्रेसले एकल उम्मेदवार दिए भैहाल्छ । आफू बलियो छ भने कसले गठबन्धन बनाउँछ र ? आफू नै जितेर जान्छु भन्ने छ भने कसैले गठबन्धन गर भन्ने बाध्यता त छैन नि ।

अर्को कुरा, काँग्रेस एकल शक्तिमा लडेर कसलाई टिकट दिने भन्ने कुरा केन्द्रीय नेतृत्वले बुझ्नुपर्छ । जिल्लाले टिकट दिने होइन, त्यसैले यहाँबाट गठबन्धन गर वा नगर भन्न मिल्दैन ।

काँग्रेसभित्रको गुट–उपगुटका कारणले पनि चुनावमा समस्या पर्ने र अन्तर्घात हुने विगतको अनुभवले देखाउँछ । त्यसकारण पनि काँग्रेसले गठबन्धन बनाउनुपर्ने हो कि ? चितवनमा पनि गुटको राजनीति बलियो छ...

त्यो त फजुल कुरा भयो । काँग्रेस जन्मिँदै दुईवटा गुट भएर जन्मिएको हो, जन्मिँदै जुम्ल्याहा जन्मेको जस्ता कुराहरू गरिन्छ, दाजुभाइ भनेको प्राकृतिक शत्रु हुन् भनिन्छ । तर, सुरुदेखि नै दुई गुट र विचार भएर पनि मिलेको, एकताबाट आएको पार्टी हो काँग्रेस । काँग्रेसले आफ्नो गुट, विचारको व्यवस्थापन नगर्ने अनि अर्को पार्टीसँग एलाइन्स गर भन्ने भनेको त आफ्नो घरभित्रकै मान्छेलाई मास्नका लागि कोतपर्व मच्याउनका लागि त्यसको संगठनको नेतृत्व लिएर अर्को पार्टीसँग मिल्ने भनेजस्तो भयो ।

आफ्नो व्यवस्थापन नगरेर अर्को पार्टीसँग एलाइन्स गर्ने त ? कुन पार्टीसँग गुट छैन ? अहिले दलीय व्यवस्थाभन्दा पनि गुट नै गुटको व्यवस्था हो । राजनीतिक गिरोह नै गिरोहको व्यवस्था हो । त्यसैले यसलाई दलीय व्यवस्थामा परिणत गर्नुपर्छ । दलीय व्यवस्था भनेको नेता पनि व्यवहारिक बन्नुपर्‍यो, इमान्दार हुनुपर्‍यो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।