केन्द्रीय संस्करण
समाचार

‘सरकारले विदेशमा रहेका श्रमिकको उद्धार गर्न लागेको कि व्यापार ?’

रोजगारी गुमाएका श्रमिक थप समस्यामा

person explore access_timeजेठ २९, २०७७ chat_bubble_outline1

मलेसिया । कोरोना महामारीका कारण मलेसियामा समस्यामा परेका नेपाली नागरिकको उद्दारका लागि नेपाल एयरलाइन्स र हिमालय एयरलाइन्सको २–२ वटा चार्टर उडान तालिका तय गरिएको छ । क्वाललम्पुरस्थित नेपाली दूतावासका अनुसार आगामी जुन १५, १८, २० र २१ तारिखका लागि उडान तालिका तय भएको हो ।  

दूतावासले नेपाल फर्किन चाहनेहरुले भरेको फारमअनुसार प्राथमिकताका आधारमा नेपाल फर्किन पाउनेको सूची सार्वजनिक गर्ने जनाएको छ ।  दूतावासले सूची सार्वजनिक गरेपछि एयरलाइन्स कम्पनीहरुलाई सम्पर्क गरी टिकट खरिद गर्नुपर्नेछ । 
मलेसियादेखि नेपालसम्मको चार्टर उडानको टिकट दर अमेरिकी डलर ५२० अर्थात ६२ हजार ५०० रुपैयाँ बराबर तय गरिएको छ । यस्तै हवाइ यात्राका लागि कोरोना परीक्षण रिपोर्ट नेगेटिभ भएको प्रमाणपत्र अनिवार्य गरिएको छ भने नेपालमा हुने होटल क्वारेन्टिनको खर्च पनि आफै बेहोर्नुपर्नेछ । यस्तै यातायात खर्च पनि यात्रु स्वयम्ले बेहोर्नुपर्नेछ । 

समस्यामा परेका नेपालीलाई स्वदेश फर्काउने भनिएपनि पीडितले चर्को शुल्क तिर्नुपर्ने देखिएको छ । 


नेपाल सरकारको  कुटनैतिक पहलमा नेपाल फर्कनको लागि नेपालीले टिकट बापत ६२ हजार ५०० रुपैयाँ,  कोरोना  टेस्ट बापत १० हजार  र नेपाल सरकारले क्वारेन्टाइनको लागि तोकेको साधारण होटलका लागि पनि  ४५ हजार (करिब ३ हजारका दरले १५ दिनको) जति खर्च गर्नुपर्ने देखिएको हो । 

गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) मलेसियाका अध्यक्ष  हरि भट्टराईले मलेसियामा समस्यामा परेका नेपालीलाई यो व्यवस्थाले थप समस्या भएको बताए ।

 सरकारले अलपत्र श्रमिकहरुलाई उद्धार गरेको हो या व्यापार गरेको हो भन्नेखालका चौतर्फी गुनासो आएको भन्दै यो व्यवस्थाले  रोजगार  गुमाएका श्रमिकहरु, बिमारीहरु  कसरी नेपाल फर्किनु सक्छन् भन्ने सवाल खडा हुने बताए । यस्तै समस्या अन्य देशमा कार्यरत श्रमिकहरुकाे सवालमा समेत लागू हुने देखिएकाे छ । 
उनले भने, उनले भने, ‘सरकारको योजना अनुसार एक श्रमिक बराबर कम्तीमा पनि १ लाख १७ हजार खर्च गर्नसक्ने मात्रै नेपाल फर्कन सक्ने देखियो ।  यसमा एनआरएनए मलेसियाको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ । सरकारी निर्णयले नेपाल सरकारले मलेसियामा रहेका नेपालीलाई उद्दार गरेको हो वा व्यापार गरेको भन्ने प्रश्न खडा भएको छ ।’

उनले एनआरएनए मलेसियाले अलपत्र श्रमिकलाई खना खुवाउने तथा आवश्यक सहयोग गर्ने कार्यलाई निरन्तरता दिइरहेको पनि बताए । 

दूतावासकाे सूचना

 


 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. June 11, 2020, 11:49 a.m. उपेन्द्रन भटराइ
    एउटा तिन चार पटक प्रधानमंत्री भयेको लरबरे माइलोले चुनाव ताका भासनमा कम्युनिस्ट सरकार आयो भने रुन पनि नपाइएला भनेर पटक पटक भनेको हो तर हामिले हाॅसोमा उडायौं अब रोएर के गर्नु। चेतना भया
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.