केन्द्रीय संस्करण

डेङ्गु नियन्त्रणमा प्रदेश सरकार हेटौंडा र चितवन केन्द्रित हुँदै, उपत्यकालाई प्रदेश या केन्द्र सरकार कसले हेर्ने ?

person explore access_timeभदौ १३, २०७६ chat_bubble_outline0
file photo

काठमाडौँ– साउन १ देखि भदौ ११ सम्मको तथ्याङक हेर्ने हो भने प्रदेश नं. ३ मा ५ सय ५९ जना नागरिकमा डेंगु संक्रमण देखिएको छ । प्रदेशगत रुपमा हेर्ने हो भने संक्रमणको तथ्याङ पहिलो नम्बरमा प्रदेश नं. १ र दोस्रो नं. ३ नम्बर रहेको छ । डेङ्गको संक्रमण फैलिएको लामो समय नभए पनि प्रदेश नं. ३ मा २ जनाको निधन भइसकेको छ । निधन हुनेको संख्या हेर्ने हो भने ३ नं प्रदेश पहिलो नम्बरमा पर्छ । 

धेरै नागरिकको बसोबास भएको प्रदेश हो प्रदेश नं. ३ । काठमाडौँ उपत्यका, हेटौँडा, चितवन ३ शहर यहि प्रदेशमा पर्छन । अहिले फैलिएको माहामारी नियन्त्रणमा जसरी सरकार लाग्नु पर्ने हो त्यो भने भएको पाईदैन ।  प्रदेश सरकार राजधानी हेटौंडा र चितवानमा रुमलिरहेको देखिन्छ ।  

प्रदेश नं. ३ का स्थानीय विकास मन्त्री युवराज दूलालले रातोपाटीसँग कुरा गर्दे अहिले हेटौंडा र चितवनमा नियन्त्रणको कार्यक्रमलाई प्रभावकारी रुपमा सञ्चालन भइरहेको बताए ।  ‘स्थानियत निकाय विद्यालय, स्वास्थ्य क्षेत्र, सुरक्षा निकायलाई पनि डेङ्गु नियन्त्रणको लागि आग्रह गरेका छौँ । प्रदेश नं. ३ को डेङ्गु नियन्त्रणमा आईसकेको छ ।’ मन्त्री दुलालले भने ।

साथै उनले हाल लामखुट्टेले अण्डा पार्न सक्ने स्थान खाल्डाखुल्डी पुर्ने, टोलटोलमा लामखुट्टे खोज्ने र नष्ट गर्ने काम दैनिक रुपमा प्रदेशभरनै भइरहेको बताए ।  तर ४० लाख भन्दा धेरै नागरिकको बसोबास रहेको काठमाडौँ उपत्यकामा भने डेङ्गु नियन्त्रणका कार्यक्रम खासै सञ्चालन भएको पाइएन । 

धेरै जनसंख्या भएको काठमाडौँ उपत्यकामा डेङ्गु नियन्त्रणको लागि के काम भइरहेको छ भन्ने हाम्रो प्रश्नमा मन्त्री दुलालले काठमाडौँ बाहिरका नागरिक पनि उपचारको लागि आउने भएको हुँदा खासै समस्या नभएकोे जवाफ आयो । 

देशभरका नागरिकको काठमाडौँ उपत्यकामा आवत—जावत हुने धेरै नागरिकको बसोबास भएको उपत्यका प्रदेश सरकारको पहिलो प्राथमिकता हुनुपर्ने हो बिडम्बना हेटौडा,चितवनमा गरिएका जति डेङ्गु नियन्त्रणको कार्यक्रम सञ्चालन भएको पाइएन । जसले गर्दा यस्ता माहामारी आइपर्दा काठमाडौैँ उपत्यकालाई कस्ले हेर्ने भन्ने कुरा अझै अन्योल देखियो ।

चितवन, हेटौंडा, काठमाडौँ हुँदै सबै जिल्ला र क्षेत्रमा प्रदेश सरकारले डेङ्गु नियन्त्रणको लागि चासो दिनुपर्ने देखिन्छ । स्थानीय तह, प्रदेश र केन्द्र तिनै तहको सरकारले काठमाडौं उपत्यकामा डेङ्गु नियन्त्रणको लागि अहिलेनै सक्रिय रुपमा नियन्त्रणको कार्यक्रम सञ्चालन नगर्ने हो भने समस्याले विकाराल रुप नलेला भन्न सकिन्न् । 
  
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.