केन्द्रीय संस्करण

कम्युनिस्टहरु एक ठाउँमा उभिँदा मुलुक धर्मनिरपेक्ष भयोः नेता आचार्य

person explore access_timeभदौ ७, २०७६ chat_bubble_outline2
file photo

काठमाडौं । नेपाली काँग्रेसका नेता नरहरि आचार्यले संविधान निर्माण गर्दा कम्युनिस्ट पार्टी एक हुँदा धर्मनिरपेक्ष राज्य बनाउनु काँग्रेसको बाध्यता भएको बताएका छन् ।

शनिबार आफ्नो निवासमा काठमाडौं क्षेत्र नम्बर ५ का नेता कार्यकर्तासँगको कुराकानीमा उनले यस्तो प्रतिक्रिया दिएका हुन् । 

हिन्दु राज्यबारे काँग्रेस धारण के हो भन्ने प्रश्नमा नेता आचार्यले भने, ‘नेपाली काँग्रेसले हिन्दु राज्य कहिले चाहँदैन । तर त्यतिबेला पनि धर्मनिरपेक्षता चाहेको थिएन । काँग्रेसले नचाहेर समेत हुने अवस्था थिएन । सबै कम्युनिस्ट (तत्कालीन नेकपा एमाले र माओवादी) धर्मनिरपेक्षताको पक्षमा थिए । अनि मुलुक धर्मनिरपेक्षता राष्ट्र भएको हो ।’

संविधान निर्माणता काँग्रेसले धार्मिक स्वतन्त्रताको पक्षमा कुरा राखेको पनि नेता आचार्यले स्मरण गरे । 

‘२०४७ सालको संविधान बनाउँदा हामी हिन्दु राज्यको पक्षमा थिएनौँ । राजासँग सम्झौता गर्नुपर्दा राजा हिन्दु हुनुपर्ने भन्ने कुरा राखियो । त्यसपछि घुमाउरो भाषामा हिन्दु राज्य भन्ने कुरा राखिएको थियो,’ उनले भने, ‘काँग्रेस हिन्दु राज्यको पक्षमा छैन । तर धार्मिक स्वतन्त्रताको विषयमा बहस गर्न सकिन्छ । संविधान संशोधन गर्ने ठाँउमा छैनौँ । अहिले तत्काल सम्भव पनि छैन ।’ 

फरक प्रसङ्गमा नेता आचार्यले पार्टीका प्रमुख नेताहरु विभाजित हुँदा नेता कार्यकर्तामा त्रास पैदा भएको बताए । 

उनले भने, ‘काँग्रेस संविधान निर्माण गरेको पार्टी हो । एउटा चुनाव हार्दैमा हतास हुने अवस्थामा छैन । नेतृत्व विभाजनकारी मानसिकताबाट बाहिर आए सबै ठीक हुन्छ ।’

पार्टीले राष्ट्रिय जागरण अभियानको थालनी गरेदेखि नेता आचार्यले पनि आफ्नो क्षेत्रका काँग्रेस कार्यकर्ता जागरण कार्यक्रम गर्दै आएका छन् । आजको कार्यक्रम जागरण अभियान अन्र्तगतको १५ औँ कार्यक्रम हो ।

उनले गत वैशाख ७ गतेबाट जागरण अभियानका नाममा काठमाडौं क्षेत्र नम्बर ५ का नेता कार्यकर्तासँग संविधान स्थापति नयाँ विषय, नेपालका जनजागरणको इतिहास, चुनाव कसरी जित्न सकिन्छ भन्नेलगायतका विषयमा छलफल गर्दै आएका छन् । 
 

कमेन्ट

  1. Aug. 24, 2019, 8:54 p.m. निरञ्जन अधिकारी
    ॐ ओमकार परिवारले एक अर्काको सह अस्तित्व बुझ्ने दिन पक्कै आउनेछ र त्यस दिन यी काला कर्तुते हरुको न्वारान पनि होला.... निकट भबिष्यमै नेपाल हिन्दु अधिराज्य हुनेछ।त्यस्का लागि ॐ ओमकार परिवार भित्रै फाटो ल्याउने हरुको पहिचान हुनु आवश्यक छ।
  2.  0 Reply
  3. Aug. 24, 2019, 8:43 p.m. Premnarayan kharel
    हामी हिन्दु राज्य मन्दैनौ भन्नू भनेको म बाबू आमाको बैधानी सन्तान होइन भन्नू नै हो।आफु को हु भनेर नचिन्नेलाइ देसको नेतृव गर्ने अधिकार नि छैन।यस्तो भयो भने कि त राजनैतिक दलहरु रहने छैनन कि त देश नै रहने छैन।
  4.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

Loading comments...