केन्द्रीय संस्करण

सांसद पदबाट राजीनामा दिएका यादवलाई फकाउँदै पार्टी

person explore access_timeसाउन २८, २०७६ chat_bubble_outline1

काठमाडौँ । समाजवादी पार्टीबाट प्रतिनिधिसभा सदस्य डा. सूर्यनारायण यादव ‘सुरज’ ले सांसद पदबाट राजीनामा दिएका छन् । स्वास्थ्य तथा व्यस्ततालगायतका व्यक्तिगत कारण देखाउँदै उनले राजीनामा दिएको बताइएको छ । तर उनी निकट स्रोत भन्छ,  ‘वहाँ पार्टीप्रति असन्तुष्ट रहेको कारण राजीनामा दिनुभएको हो ।’

सांसद यादव पेशाले डाक्टर हुन् । उनी बाल रोग विशेषज्ञ हुन् । जनकपुरमा उनको आफ्नै क्लिनिक छ । तराई मधेशमा चर्चित डाक्टरमध्येका एक हुन् उनी ।

उनी आफ्नो डाक्टर पेशा छाडेर तत्कालिन संघीय समाजवादी फोरम नेपालमा आएका थिए । टिकट लिएर उनी सप्तरी–१ बाट चुनाव पनि लडे । अत्याधिक मतले चुनाव जिते ।

उनी नेता थिएनन् । त्यस क्षेत्रमा कहिले गएका पनि थिएनन् । तर चुनाव जित्नका लागि उनको नाम नै काफी थियो । चुनाव प्रचार गर्न जाने क्रममा पनि मतदाताहरुको बच्चाहरु जाँच्थे । डा. यादव राजनीतिबाट समाजमा केही गर्ने सोचका साथ फोरम नेपालमा प्रवेश गरेको बताउँदै आएका थिए । तर त्यहाँ भूमिका नपाएको भन्दै शुरुदेखि असन्तुष्टि जनाउँदै आएका थिए ।

डा. यादव निकट एक नेताले रातोपाटीसँग भने, ‘डाक्टर साहबलाई न पैसाको कमी थियो, न मान सम्मानको । उनले राजनीतिबाट समाजलाई सेवा गर्न चाहनु भएको थियो । तर त्यो पूरा नभएपछि उहाँले राजीनामा दिनुभएको हो ।’

पेशाले डाक्टर भएको कारणले उनलाई राजनीतिक ज्ञान पनि त्यति थिएन । उनी पार्टीमा रहेर केही गर्न चाहन्थे । पार्टीले निर्देशन दिओस्, पार्टीले प्रशिक्षण दिओस्, पार्टीले जिम्मेवारी दिओस् भन्ने उनको चाहना थियो । उनी अन्य सांसद जस्तै हाजिर गरेर भत्ता बुझ्ने पक्षमा थिएनन् । तर पार्टीले त्यस अनुसारको भूमिका उनलाई कहिले नदिएको उनी निकट नेताको गुनासो छ । 

उनले यो कुराको गुनासो अध्यक्ष उपेन्द्र यादवसँग पटक–पटक गरेका थिए । संसद र पार्टीमा भूमिका दिनु पर्यो । ‘केही गर्नका लागि काम दिनुपर्यो तर अध्यक्ष यादवले कहिले त्यसप्रति ध्यान दिएनन्,’ स्रोत भन्छ । अर्का डा. सुरेन्द्र यादवलाई राज्यमन्त्री बनाउँदा पनि सांसद यादवले असन्तुष्टि जनाएका थिए ।

पार्टीले स्वास्थ्य मन्त्रालय सम्हालेको बेला पेशाले डाक्टर रहेका सांसद यादवसँग अध्यक्ष यादवले उनलाई कहिले पनि कुनै कुरामा सोधखोज नगरेको उनको गुनासो थियो । संसदीय दलको बैठक पनि नबसेको छ महिनाभन्दा बढी भइसकेको अवस्थामा छ ।

यिनै असन्तुष्टिका कारण सांसद यादव निस्कृय हुँदै गइरहेका थिए । त्यसपछि पनि पार्टीले सोधखोज नगरेपछि उनी जनकपुरस्थित आफ्नो क्लिनिकमा पुनः व्यस्त भए । पार्टीको गतिविधि र संसद बैठकमा समेत उनी सहभागी हुन छाडेका थिए । उनीमाथि निर्वाचन क्षेत्रका कार्यकर्ताको दबाब छँदै थियो । पार्टीको गतिविधिमा नदेखिदा कार्यकर्ताहरु सोधखोज गर्न थालेका थिए भने संसदमा नदेख्दा पनि आलोचना भइरहेको थियो । यी घटनाक्रमले गर्दा उनले राजीनामा दिएको उनी निकट एक नेता बताउँछन् ।

यद्यपि समाजवादी पार्टीका प्रमुख सचेतक उमाशंकर अरगरियाले भने सांसद यादव असन्तुष्ट भएरभन्दा पनि अस्वस्थताका कारण सांसद पदबाट राजीनामा दिएको बताए । ‘वहाँ पहिलादेखि डाइबिटिजका रोगी हुनुहुन्थ्यो । अहिले आएर झन् बल्झेको कारण वहाँले राजीनामा दिनुभएको हो,’ उनले भने, ‘ राजीनामा स्वीकृत भएको छैन राजीनामा फिर्ता लिन आग्रह गरेका छौँ ।’

यस विषयमा सांसद यादवलाई फोन सम्पर्क गर्दा मोबाइल स्वीच अफ भएको कारण सम्पर्क हुन सकेन ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Aug. 13, 2019, 4:54 p.m. Tulsi Giri
    Ramra neta afaima ramra hunchhan chahe Madheshi ho ya Pahade ho ya Himal basne ho ya janjati ho ya dalit ho ya janjati. Rajniti ko fohoro khel bat mukti pauna Dr saab le rajinama garnu vayo sahi faisala. Sabai neta lai chetana bhaya!!!!!!!!!
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...