केन्द्रीय संस्करण
अर्थ

भारतभन्दा दोब्बर महङ्गो नेपाल, काठमाडौँ उपत्यकामा सबैभन्दा बढी महङ्गी

person explore access_timeसाउन ३, २०७६ chat_bubble_outline1

नेपाल राष्ट्र बैङ्कले मूल्यवृद्धि भएको प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेको छ । गत आर्थिक वर्ष (२०७५/०७६) को मुद्रास्फीति साढे ४ प्रतिशत पुगेको छ । जेठ महिनामा उपभोक्ता मुद्रास्फीति ६.२ प्रतिशत पुगेको छ भने खाद्य र पेय पदार्थको महङ्गी पनि ह्वात्तै बढेको छ ।

जेठ महिनामा खाद्य तथा पेय पदार्थको मुद्रास्फीति ६.७ प्रतिशत छ जसमा माछा मासुको ७.६ प्रतिशतले मूल्य बृद्धि भएको छ भने तरकारीको १४.६ प्रतिशतले मूल्यवृद्धि भएको छ  र खाद्यान्नको ५.६ प्रतिशतले मूल्यवृद्धि भएको छ ।

यता गैरखाद्यतर्फ औसतमा ५.७ प्रतिशतको महङ्गी छ । जसमा घरायसी सेवा तथा उपयोगिता सात प्रतिशतले बढेको छ भने लुगा तथा जुत्तामा पनि सात प्रतिशतकै महङ्गी वृद्धि छ । यातायातमा ४.७ प्रतिशतले बृद्धि छ भने फर्निसिङ तथा घरायसी उपकरणमा ५.७ प्रतिशतको मूल्यवृद्धि छ ।

काठमाडौँ सबैभन्दा महङ्गो

क्षेत्रगत मूल्यवृद्धिलाई आधार मान्दा काठमाडौँ उपत्यका सबैभन्दा बढी महङ्गीमा देखिएको छ । काठमाडौँ उपत्यकामा अहिले ७.१ प्रतिशतको महङ्गी वृद्धि छ । यस्तै तराईमा ५.८ प्रतिशत, पहाडमा ५.७ प्रतिशत र हिमालमा ६.५ प्रतिशत छ । यता भारतको वार्षिक उपभोक्ता महङ्गी ३.१८ हुँदा नेपालमा भने ६.२० प्रतिशत रहेको छ ।

रेमिट्यान्स १७.५ प्रतिशतले वृद्धि

जेठ महिनासम्म ७ खर्ब ९९ अर्ब २ करोड रुपैयाँ रेमिट्यान्स नेपाल भित्रिएको नेपाल राष्ट्र बैङ्कले जनाएको छ । समिक्षा अवधिमा रेमिट्यान्स आप्रवाह १७.५ प्रतिशतले बढेको हो । अमेरिकी डलरको रेमिट्यान्स आप्रवाह भने खुम्चिएको छ । ८.१ प्रतिशतले मात्र यस्तो रेमिट्यान्स आप्रवाहमा वृद्धि भएको छ । अघिल्लो वर्षको यसै अवधिमा ९.७ प्रतिशतले बढेको थियो ।

राष्ट्र बैङ्कमा ८ खर्ब ८५ अर्ब विदेशी विनिमिय सञ्चिती

विदेशी विनिमय सञ्चिती पछिल्लो समय घट्दै गएको तथ्याङ्क राष्ट्र बैङ्कसँगै छ । उसको तथ्याङ्कलाई आधार मान्ने हो भने जेठ मसान्तसम्म केन्द्रिय बैङ्कमा ८ खर्ब ८५ अर्ब ८३ करोड रुपैयाँ विदेशी विनिमय सञ्चिती छ । कुल १० खर्ब ३० अर्ब ८८ करोड विदेशी विनिमय सञ्चिती रहेकोमा राष्ट्र बैङ्कसँग मात्र सो ८ खर्ब ८५ अर्ब रुपैयाँ सञ्चिती रहेको हो ।

बैङ्क तथा वित्तिय संस्थासँग भने १ खर्ब ४५ अर्ब ५ करोड रुपैयाँ सञ्चिती रहेको छ । एघार महिनाको आयातलाई आधार मान्दा बैकिङ क्षेत्रसँग अहिले ८.८ महिनाको वस्तु आयात र ७.७ महिनाको वस्तु तथा सेवा आयात धान्न पर्यापत रहेको राष्ट्र बैङ्कले भनेको छ ।

विदेशी विनिमय सञ्चितीको कुल ग्राहस्थ उत्पादन, कुल आयात र विस्तृत मुद्रा प्रदायकसँगको अनुपात क्रमशः २९.८ प्रतिशत, ६४.६ प्रतिशत र ३० प्रतिशत रहेको छ ।

 

 

  

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. July 19, 2019, 10:11 p.m. Suman khanal
    India bhanda dobbar matrai hoina tebbar mahango hola jasto lagchha malai ta.hami production kehi gardainam.iskush ko tarakari ta hami India bata kinera khanchham bhane pachhi hami ko ma mahango June nai bho no
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.