केन्द्रीय संस्करण

सिन्जामा बन्ने भयो ‘खस सङ्ग्रहालय’

person explore access_timeअसार ८, २०७६ chat_bubble_outline1

सिन्जामा खस सङ्ग्रहालय बन्ने भएको छ । यहाँ खस सङ्ग्रहालय बनेपछि देश तथा विदेशबाट सिन्जा सभ्यता हेर्न आउनेलाई सजिलो हुने भएको छ । 

सिन्जा सङ्ग्रहालयका अभियन्ता डिल्लीप्रसाद तिवारी प्रसन्न छन् । उनले भने, “यो सङ्ग्रहालयले यहाँ आउने पर्यटक र अनुसन्धानकर्ताहरूलाई सिन्जा सभ्यताको अध्ययन गर्ने अवसर दिनेछ । ”

सिन्जा गाउँपालिका वडा नं. २ बिष्टबाडामा यो सङ्ग्रहालय निर्माण सुरु भएको छ । तत्कालीन समयमा विशाल साम्राज्य भएको सिन्जा सभ्यताका ऐतिहासिक तथा पुरातात्विक सम्पदा अहिलेसम्म ओझेलमा परेका थिए । पुरातात्विक सम्पदा विस्तृत रूपमा खोज अनुसन्धान हुन सकेको छैन । सरकारले घोषणा गरेको एक सय पर्यटकीय गन्तव्यमा भने सिन्जा क्षेत्र पनि परेको छ । 

सङ्ग्रहालय शिलान्यास कार्यक्रम पनि विशेष प्रकारकै थियो । खस सभ्यता झल्किने गुन्यू–चोली, कालो कम्बल र गहनासँगै सजिएका स्थानीय महिलाले मागल गाएका थिए । पञ्चेबाजा बजाउँदै र कलश यात्राको कलाले प्राचीन सिन्जाको झल्को दिएको स्थानीय बताउँछन् । हुन पनि नेपाली भाषाको उद्गम स्थल तथा बहुप्रतिष्ठित सभ्यताको मुहान हो– सिन्जा । सिन्जा क्षेत्रमा सरकारद्वारा खस सङ्ग्रहालय निर्माण कार्य आरम्भ हँुदा स्थानीय खुसी छन् । यो समाचार आजको गोरखापत्र दैनिकमा नेत्र शाहीले लेखेका छन् । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. June 24, 2019, 2:13 a.m. Ram B.Chhetri
    I had the privilege of trekking all five districts of Karnali zone;had stayed for two days in Sinja and had witnessed old coins and several other artifacts which were of historical importance. King PN Shah,The unifier of Nepal had said that unity in diversity- char barna chhatish jat ko fulbari.was the hallmark of Nepal. A good news indeed. Thanks.
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.