केन्द्रीय संस्करण

हार्भर्डको अनुसन्धानः गर्मीले मानिसहरुको सोच्ने क्षमता १३ प्रतिशत घटाउने

person explore access_timeजेठ २०, २०७६ chat_bubble_outline0

गर्मी मौसम धेरैलाई मन नपर्न सक्छ । यतिबेला बालकदेखि वृद्धसम्मलाई विभिन्न स्वास्थ्य समस्या निम्तिने गर्छ । गर्मीले स्वास्थ्यलाई मात्र नभई मानिसहरुको दिमागलाई पनि असर पुर्‍याउने  एक अनुसन्धानको निष्कर्ष छ ।

हार्भर्ड युनिभर्सिटीले ४४ विद्यार्थीमाथि गरेको अनुसन्धानमा गर्मीले मानिसहरुको सोच्ने क्षमतामा १३ प्रतिशतले ह्रास आउने जानकारी दिएको छ ।

अनुसन्धानका लागि ४४ विद्यार्थीमध्ये आधालाई एयर कन्डिसनर भएको कोठामा राखियो भने आधालाई साधारण कोठामा राखियो । उनीहरुलाई उठ्ने बित्तिकै आफ्नो फोनमा दिमाग लगाउनुपर्ने कार्य गर्न लगाइयो । एयर–कन्डिसनिङमा भएका विद्यार्थीले उक्त कार्य निकै सजिलै गर्न सके भने एयर कन्डिसनिङमा नभएका १३.४ प्रतिशत विद्यार्थीको प्रतिक्रिया निकै खराब रह्यो । संयोग नै भन्नुपर्छ, उनीहरुको सोच्ने क्षमतामा १३.३ प्रतिशतले ह्रास आयो ।

यो अनुसन्धान सन् २०१६ को गर्मी महिनामा १२ दिनसम्म गरिएको थियो । त्यतिबेला पाँच दिनसम्म तातो हावा चलेको थियो । अचम्मको कुरा के छ भने बाहिर तातो हावा चल्न छोडेको लामो समयपछि मात्र कोठाभित्रको तातो हटेको थियो ।

धेरैजसो भवन जाडो महिनामा पारिलो घाम कोठाभित्र पसोस् भन्ने उद्देश्यले बनाइएको हुन्छ । त्यसकारण त्यस्ता घरले बाहिरको तातो ४८ घण्टासम्म राखिराख्न सघाउ पुर्‍याउँछ ।

यो अनुसन्धानले सामाजिक आर्थिक सम्बन्धि अर्को एउटा तथ्यसमेत फेला पारेको छ । यदि तपाईं गरिब हुनुहुन्छ र एयर कन्डिसनिङ किन्ने सामथ्र्य राख्नुहुन्नँ भने तपाईं अफिस र विद्यालयमा पनि पछि पर्नुहुन्छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.