अपराध

मधेसदेखि पहाडसम्म :

२७ जनालाई आफन्तले नै जलाए

४ वर्षमा प्रदेश २ मा मात्रै १४ जनाले ज्यान गुमाए

person explore access_timeबैशाख १८, २०७६ chat_bubble_outline1

काठमाडौं– धनुषाको शहीदनगर नगरपालिका वडा नम्बर–१ चिरैया टोलमा दाइजो नपाएको भन्दै २३ वर्षीय मुकेश कुमार गोइतले श्रीमती निर्मला गोइतको जलाएर हत्या गरे ।


मुकेशले वैशाख ५ गते निर्मलाको शरीरमा मट्टीतेल छर्किएर जलाएपछि गम्भीर घाइते भएकी उनको वैशाख १३ गते कीर्तिपुरस्थित फेक्ट अस्पतालमा उपचारको क्रममा मृत्यु भएको थियो ।२३ वर्षीय गोइतले दाइजोको निहुँमा हातखुट्टा बाँधेर श्रीमती निर्मलाको जीउभरि मट्टितेल छर्की आगो लगाएको प्रहरीको भनाई छ ।ढोका थुनेर निर्मलालाई मुकेशले जलाएका थिए । छिमेकीहरुले निर्मला चिच्याएको आवाज सुनेपछि ढोका फोडेर तत्कालै आगो निभाएपनि उनको शरीरको ३५ प्रतिशत भाग जलिसकेको थियो ।

हतार–हतार अस्पताल पुर्याइएपनि चिकित्सकले उनको तत्काल सर्जरी नगरे बचाउन गाह्रो हुने बताए ।  त्यसपछि कीर्तिपुर अस्पताल ल्याइएकी उनी त्यही मृत्युसँग हार्न पुगिन् ।  निर्मला र मुकेशको विहे भएको १० महिना मात्र भएको थियो ।

यसअघि सिरहाको सिरहा नगरपालिका–८ बस्ने २१ वर्षीया कञ्चन मण्डललाई पनि श्रीमान बेचन मण्डलले आगो लगाएर हत्या गरेका थिए  । यस्तै सप्तरीको राजविराज नगरपालिका – ११ का राजकुमार खंगलाई पनि बुहारीले तातो माड खन्याएर घाइते बनाइन् ।

निर्मला र कञ्चनमात्रै होइन, पछिल्लो ४ वर्षमा आपसी विवाद, रिसिइबी, दाइजोलगायतका विवादले अनाहकमै २७ जनाले ज्यान गुमाउन पुगेका छन् भने दर्जनौं घाइते बनेका छन् । अधिकांश घटना श्रीमान–श्रीमती र परिवारबाटै भएका छन् ।

प्रहरी तथ्यांक अनुसार जलाएर भएको  १५ जना महिला र १२ जना पुरुषको हत्या भएको छ ।

नेपाल प्रहरीका प्रवक्ता तथा एसएसपी उत्तमराज सुवेदी जलाएर हत्या गर्नुको मुख्य कारण रिसिइबी नै भएको बताउँछन् । उनका अनुसार २७ जनामा केही श्रीमानबाट श्रीमती जलाइएका छन् भने कोही श्रीमतीबाट श्रीमान समेत जलाइएका उदाहरण छन् ।

प्रहरी तथ्याङ्कअनुसार प्रदेश २ मा सबैभन्दा धेरै यस्तो घटना भएको पाइएको छ । प्रदेश २ मा मात्रै १४ जनाको जलाएर हत्या भएको छ । जसमा ८ जना पुरुष र ६ जना महिला रहेका छन् । ती घटनामा संलग्न रहेको अभियोगमा प्रहरीले ७ जनालाई नियन्त्रणमा लिएको छ ।

प्रदेश २ पछि प्रदेश पाँचमा ७ जनाको जिउँदै जलाएर हत्या गरिएको छ ।  जसमा १ जना पुरुष र ६ जना महिला रहेका छन् । घटनामा संलग्न भएको अभियोगमा १२ जना पक्राउ परेका छन्।

त्यस्तै प्रदेश १ मा २ जनाको जलाएर हत्या भएको छ । जसमा १÷१ जना महिला पुरुष रहेका छन् । यस घटनामा २ जना पक्राउ परेका छन् ।

यस्तै प्रदेश ३ मा पनि ३ यस्ता तीन वटा घटना भएका छन् । जसमा २ जना पुरुष र १ जना महिला रहेका छन् । प्रहरीले ती घटनामा संलग्न रहेको भन्दै ५ जनालाई पक्राउ गरेको छ ।

उपत्यकामा पनि २ जनाको जलाएर हत्या भएको प्रहरी तथ्याङ्कमा उल्लेख छ।  जसमा एक महिला र एक पुरुष रहेका छन् । ती घटनामा संलग्न रहेको भन्दै प्रहरीले २ जनालाई नियन्त्रणमा लिएको जनाएको छ ।

गण्डकी, कर्णाली र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा भने यस्तो खालको कुनै पनि घटना नभएको एसएसपी सुवेदीले बताए ।

जलाएर हत्या प्रकरणमा संलग्न भएको अभियोगमा प्रहरीले जम्मा २७ जनालाई नै पक्राउ गरेको छ ।  जसमा १८ जना पुरुष रहेका छन् भने ९ जना महिला रहेका छन् । घटनामा संलग्नताको दाबीसहित प्रहरीले २४ वटा मुद्दा दायर गरेको छ ।

प्रदेश नम्बर २ मा किन बारम्बर भइरहन्छ यस्तो घटना ?

प्रहरी तथ्यांकले जलाएर हुने घटना प्रदेश नम्बर २ मा धेरै भएको देखाउँछ । आखिर किन दोहोरिरहन्छ त यो प्रदेशमा यस्ता अमानविय घटना ? प्रदेश नम्बर २ का प्रहरी प्रवक्ता डीएसपी दानबहादुर थापाले तराईमा अशिक्षाका सँगै दाइजोको विकराल समस्या रहेको भन्दै यहीबारे विवाद बढ्दै जाँदा अमानविय घटना हुने गरेको बताए । उनका अनुसार जनचेतना, अशिक्षा, बेरोजगारी र गरिबीले गर्दा प्रदेश नम्बर २ मा घरेलु हिंसामा वृद्धि भएको देखिन्छ ।

विशेषतः सामाजिक परम्पराका नाममा रहेका सामाजिक कुरीति तथा विकृतिकै कारण महिलामाथि विभिन्न खाले हिंसाजन्य अपराधिक क्रियाकलापहरुमा वृद्धि भएको उनको ठम्याई छ ।

यस्ता घटनाहरु नियन्त्रणका लागि विभिन्न स्थानीय निकायसँग समन्वय गरेर प्रहरीले समुदाय–प्रहरी साझेदारी अभियान चलाएर सहयोग तथा समन्वयका कार्यहरु गरिरहेको प्रवक्ता थापाले जानकारी दिए ।

उनले यस्तो मुद्दाहरुको अनुसन्धान सुक्ष्म ढंगले भइरहेको पनि जानकारी दिए । उनले भने, ‘समाज अझैं पनि कानुनलाई बेवास्ता गर्दै सामाजिक धार्मिक र परम्परा मान्यता अनुसार नै अघि बढिरहेको छ । अहिलेको आधुनिक युगमा विभिन्न संघसंस्थाले अभियानमार्फत चेतना फैलाइरहेकाले यस्ता घटनाहरु समेत समाजमा देखिन थालेका हो ।’

स्थानीय तह, प्रदेश सरकार र संघीय सरकारले खाका बनाएर समाजकै मौलिकताअनुसार अघि बढे यस्ता घटनाहरु स्वतः निर्मुल हुँदै जाने प्रवक्ता थापाको बुझाई छ  ।

मुलुकको नयाँ कानूनअनुसार अपराधजन्य घटनामा संलग्नहरुलाई कडा कारवाहीको व्यवस्था रहेतापनि सामाजिक अवरोधका कारण प्रहरीसम्म उजुरी नआउने अवस्था समेत रहेको छ ।

थापाका अनुसार समाजमा हुने अपराधिक घटनालाई राजनीतिकरण नगरेर कानूनी दायरामा नल्याइने अवस्था तराइका जिल्लाहरुमा रहेका छन् । यस्ता आपराधिक कार्यलाई निरुत्साहित गर्न स्थानीय सरकारको भूमिका महत्वपूर्ण हुने उनको बुझाई छ । 

कानुनअनुसार जलाएर हत्या गर्ने कार्यमा संलग्न दोषी प्रमाणित भए सर्वस्वसहित जन्मकैदको सजाय हुने व्यवस्था छ ।

 

कमेन्ट

  1. May 1, 2019, 12:57 p.m. kps
    good
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।