केन्द्रीय संस्करण
समाज

जब क्रिस्चियन पास्टरले गरे बुबाको १३ दिने मृत्यु संस्कार (भिडियोसहित)

person explore access_timeबैशाख १६, २०७६ chat_bubble_outline1
शम्भु दंगाल

रातोपाटी

युवराज घिमिरे र उनको परिवार अहिले आफ्ना बुबाको निधन भएपछि शोकमा छन् ।

पुख्र्यौली घर ताप्लेजुङ र हाल काठमाडौँमा छोरासँग बस्दै आएका ९० वर्षका देवीप्रसाद घिमिरेको ११ दिनअघि निधन भयो । जोरपाटीको अत्तरखेलस्थित नेपाल मेडिकल कलेजमा उपचारका लागि पुर्याइएपछि उनको निधन भएको थियो ।

देवीप्रसादका जेठा छोरा हिन्दू धर्मावलम्बी हुन् भने कान्छा छोरा युवराज घिमिरे क्रिस्चियन धर्मावलम्बी हुन् ।

निधनपछि उनको पार्थिव शरीर पशुपति आर्यघाट लगियो र हिन्दू रीतिअनुसार विद्युतीय शवदाह गृहमा अन्त्येष्टि गरियो ।

उसो त दिवङ्गत भएका देवीप्रसादले पनि १ वर्षअघि क्रिस्चियन धर्म अँगालेको कान्छा छोरा युवराजले बताए । उनले भने– ‘उहाँले १ वर्षअघिबाट क्रिस्चियन धर्म अँगाल्नुभएको थियो तर नियमित चर्च भने जानुभएको थिएन । तपाईंले मेरो फेसबुकमा फोटोहरु हेर्नुभयो भने थाहा हुन्छ ।’

बुबाको निधन भइसकेपछि युवराज काठमाडौँ बौद्धमा रहेको घरमा शोक मनाइरहेका छन् भने उनका दाइले झापामा काजक्रिया गरिरहेका छन् ।

तर फरक फरक धर्मलाई विश्वास गर्ने एउटै परिवारका दुई दाजुभाइले बुबाको काजक्रिया गर्ने शैली केही कुरामा उस्तै–उस्तै तर भिन्न रहेको छ ।

दुवै दाजुभाइले केस मुण्डन गरेका छन्, सेतो कपडा लगाएका छन्, आफूले मात्र बनाएको १ छाक खाएका छन् र १३ दिने मृत्युसंस्कारलाई अँगालेका छन् ।

फरक के छ भने क्रिस्चियन धर्म अँगालेका कान्छा छोरा युवराजले १३ दिनसम्म शोक मनाए पनि बाइबल पढेर बसेका छन् भने झापामा उनका दाइले हिन्दू धर्मअनुसार १३ दिने काजक्रिया गरिहेका छन् । 

बुबाको अन्तिम संस्कारका दिन पनि उनी पशुपति गए, उनी छुट्टै उभिए, दाजुले दागबत्ती दिए ।

बुबाको मृत्युसंस्कारका लागि आफूले कपाल मुण्डन गर्नु र सेतो कपडा लगाउनु बाइबलमा उल्लेख भएअनुसार गरेको बताए ।

घिमिरे परिवारमा युवराजको परिवार मात्र क्रिस्चियन हुन् । परिवारका अरू हिन्दू छन् ।

उनले भने– ‘जीवित छँदा त मैले ९० वर्षसम्म बुबालाई पालेर राखेँ भने मृत्यु भएपछि संस्कारको कुरा मात्र देखिन्छ । त्यो कारणले दाजुहरुलाई मैले प्रष्ट भनेँ, जेठो दाजु झापामा हुनुहुन्छ । यहाँ काका बुबाको छोरा हुनुहुन्छ, म क्रिस्चियन भएको नाताले उहाँहरुसँग प्रष्टसँग मूर्तिपूजा चाहिँ म गर्दिनँ किनभने बाइबलले प्रष्टसँग मूर्तिपूजा नगर, प्रकृतिको पूजा नगर भनेर हामीलाई बताउँछ । केस मुण्डन र सेतो कपडा लगाउन म तयार छु, जुन कुरा बाइबलमा पनि आउँछ ।’

उनले हिन्दू धर्मअनुसार मृत्यु संस्कारको १३ दिनमा गर्ने गाईदान लगायतका काम गर्न दाजुको परिवालाई आर्थिक सहायता गर्ने पनि बताए । 

बाइबलमा पनि शोकमा दारी, कपाल मुण्डन गरेको पाइएको, भाङ्ग्राको कपडा लगाउनु पनि बाइबलमा शुद्धताको प्रतीक भएको उनले बताए । उनले भने– ‘यो सेतो कपडा पनि पवित्रताको चिन्ह हो । यसमा पूजा पाठ केही गरेको हुँदैन । यसमा कुनै मर्तिपूजाको सम्बन्ध हुँदैन । एउटा संस्कारको कुरा मात्रै हो । पवित्रतामा बस्ने कुरा मात्रै हो । त्यसकारण यो सेतो कपडा मैले दाजुभाइलाई ल्याइदिनुुस् भनेँ । किनेभने मेरो बुबाको शोकमा म शुद्धतामा बस्छु भनेर मैले उहाँहरुसँग कुरा राखेँ ।’

क्रिस्चियन समुदायमा ५ दिनसम्म शोक मनाउने र प्रार्थना गर्ने प्रचलन छ । युवराजको परिवार १० वर्षअघिदेखि क्रिस्चियन धर्ममा आबद्ध छन् ।

हेर्नुहोस् भिडियो :

कमेन्ट

  1. April 29, 2019, 11:34 p.m. Tilak Shrestha
    It is a new trend in missionaries, like Ek Nath Dhakal of Holy wine, to look Hindus to mislead us. Otherwise, the evil Christianity is about attacking other’s heritage and Dharma. The aggression amounts to the cultural genocide, which is the human rights violation. It is a violent religion with peace only as a facade. Christianity killed non-Christians by millions in Europe, Americas and Africa. It dragged Europe down to the Dark Age, and caused holocaust. Now it is attacking us. Its core nonsensical doctrine is "All Christians go to heaven, no matter how evil. All others go to hell, no matter how virtuous." Converts must agree that their heritage is evil; and all their mother, father, ancestors gone to hell. Let us study Bible: Deuteronomy 12:2-3 Destroy other’s temples and destroy images of their Gods. John 14:6 Jesus is the only way. All non-Christians will go to hell. Acts 4:12 There is no salvation in any other religions. John 3:16-18 All non-Christians are condemned to hell already.
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

Loading comments...