ad
केन्द्रीय संस्करण

एक हजारभन्दा बढी विद्यालय अझै पुनःर्निमाण हुन बाँकी

person explore access_timeबैशाख ९, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं– पुनःर्निमाण प्राधिकरणको शिक्षा इकाईका आयोजना निर्देशक इमनाराण श्रेष्ठले भूकम्प गएको चार वर्ष सम्म पनि पूर्ननिर्माण नहुनुको कारण एक वर्ष पछि ढिला गरी पूननिर्माणको काम सुरु भएको बताएका छन् । शिक्षा पत्रकार सञ्जाल (इजोन) ले ‘भूकम्प पछि विद्यालय पुर्ननिर्माण को अवस्था’ विषयक अन्र्तक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै उनले सो कुरा बताएका हुन् ।  

कार्यक्रममा बोल्दै उनले राष्ट्रिय पूनर्निमाण प्राधिकरण गठन गर्न नै ढिला भएको उल्लेख गर्दै  त्यसपछिको केन्द्रीय आयोजना कार्यान्वयन एकाई गठन र अख्तियारी दिने जस्ता प्रक्रिया पूरा गर्नुपर्ने भएकाले पूनर्निमाणको काममा ढिलाई भएको जिकिर गरे । उनले त्यसका लागि अख्तियारी २०७३ बैशाखमा मात्र प्राप्त गरेको जानकारी दिए । 

हालसम्मको पूनर्निमाणको अवस्थाको बारेमा जानकारी दिदैँ उनले तीनवटा मोडालिटीमा पूननिर्माण हुने र त्यसमध्ये सबैभन्दा बढी विद्यालय व्यवस्थापन समितिमार्फत हुने जानकारी समेत दिए ।  त्यसपछिको पूननिर्माण निर्माण व्यवसायी मार्फत र गैरसरकारी संस्था मार्फत हुने जानकारी समेत उनले दिए । 

उनले भने, ‘भूकम्पले क्षति पुर्याएका ७ हजार ५ सय ५३ विद्यालयमध्ये ६ हजार ६ सय ४६ विद्यालयको पुनर्निमाणमा पुगिसकेका छौँ । करिब एक हजार विद्यालयमा भने पुग्न बाँकी रहेको छ । त्यसको लागि पनि यही आर्थिक वर्षमा पुग्ने भनेर हामीले एनआरएनमार्फत अर्थमन्त्रालयमा रिक्वेस्ट गर्याैँ । त्यसका लागि अर्थमन्त्रालयले बजेट स्वीकृत गरेको छ । त्यो बजेट जिल्लाबाट स्कुलसम्म पुर्याउने लक्ष्य रहेको छ । झण्डै २ हजार विद्यालय निर्माणको चरणमा छन् ।’

उनले विद्यालय पूनर्निमाणका लागि आवश्यक बजेट पोस्ट डिजास्टर रिकभरि फ्रेमवर्क मार्फत १ सय १९ अर्ब, गैसस, तत्कालीन शिक्षा विभाग र टर्न किबाट २३ अर्ब, राष्टिय पूनर्निमाण प्राधिकरणमार्फत ९६ अर्ब, बैदेशिक स्रोतमार्फत ५० अर्ब, नेपाल सरकार स्रोतमार्फत २०७५÷७६ सम्म खर्च भएको र खर्च हुने ९७ अर्ब, ०७६÷७७ का लागि प्रस्तावित ११ अर्ब, ०७७÷७८ का लागि प्रस्तावित ९ अर्ब र ०७८÷७९ का लागि ७ अर्ब बजेट माग गरिएको जानकारी दिए । 

कार्यक्रममा बोल्दै आयोजना उपनिर्देशक दिल्ली श्रेष्ठले ७५ प्रतिशत आयोजना व्यवस्थापन इञ्जिनियरबाट भइसकेको बताए । उनले पूनर्निमाणमा  चुनौतिका बाबजुद  एक वर्षपछि कार्यालय स्थापना गरी योजनाअनुसार कार्यान्वयन अगाडि बढिरहेको उल्लेख गरे । 

  

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.