ad
x

हाडनाताले कृष्णसार जोखिममा !

person explore access_timeचैत ६, २०७४ chat_bubble_outline0
एकैखाले प्रजातिको संसर्गबाट जन्मिएको कृष्णसारको बच्चा । तस्बिर, यादव आचार्य, अन्नपुर्णबाट

एकै प्रजाति र वंशभित्रको प्रजननका कारण लोपोन्मुख वन्यजन्तु कृष्णसारमा प्राकृतिक गुण हराउन थालेको छ ।बर्दियाको गुलरिया नगरपालिकास्थित खैरापुर संरक्षण क्षेत्रको प्राकृतिक वासस्थानमा पाइने कृष्णसारमा दशकौंदेखि एकै प्रजातिभित्र संसर्ग (इनब्रिडिङ) भइरहँदा प्राकृतिक गुण हराउँदै गएको हो ।

संरक्षित सूचीमा रहेको कृष्णसारको यस्तो संसर्ग पछिल्लो समय जटिल चुनौतीका रूपमा देखिएको कृष्णसार संरक्षण क्षेत्र कार्यालयका प्रमुख पुरुषोत्तम शर्माले बताए । नयाँ कृष्णसारमा प्राकृतिकपन हराउँदै गएको उनले बताए ।


विश्वमा पाइने चार प्रकारमध्ये बर्दियामा एन्टिलोप सर्भिक्याप्रा रुपिक्याप्रा प्रजातिका कृष्णसार पाइन्छन् ।

शर्माले बर्दियाका कृष्णसार ०३२ सालदेखि नै एकैखाले संसर्गमा रहेको प्रस्ट्याए । यस्तो संसर्गबाट जन्मिएका कृष्णसार महामारीजन्य रोग लागेमा सखाप हुन सक्ने खतरा रहने उनी बताउँछन् ।

उनले भने, ‘वैशाख, जेठको टन्टलापुर घाममा पनि खुलाचौरमा बस्न सक्ने यसको प्राकृतिक गुण हो । कृष्णसारको पोथीमा सिङ हुँदैन तर खैरापुरमा अवस्थित पोथी कृष्णसारमा यी प्राकृतिकपन हराएको छ ।एकैखाले प्रजातिको संसर्गबाट जन्मिएका कृष्णसार टन्टलापुरे घाममा बस्न सक्दैनन् । रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता घट्दो छ ।’यो खबर आजको अन्नपुर्ण पोष्टमा छ । कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।