इरानमा सुरक्षाकर्मी र विद्यार्थीबीच झडप, प्रहरीले गोली चलायो

person explore access_timeअसोज १७, २०७९ chat_bubble_outline0

इरानमा हिजाबविरुद्ध चलिरहेको विरोध प्रदर्शनका क्रममा आइतबार देशको एक प्रसिद्ध विश्वविद्यालयमा विद्यार्थी र प्रहरीबीच झडप भएको छ । सामाजिक सञ्जाल र स्थानीय मिडिया रिपोर्टका अनुसार भीड हटाउन सुरक्षा बलले गोली समेत चलाएका थिए ।


सेप्टेम्बरमा प्रहरी हिरासतमा एक युवतीको मृत्यु भएपछि इरानमा सरकारविरोधी प्रदर्शन सुरु भएको थियो। हिजाब कानुनको पालना नगरेको भन्दै २२ वर्षीया मेहसा अमिनीलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको थियो, जसको केही घण्टापछि उनी कोमामा गएकी थिइन् । प्रहरीले अमिनीलाई नराम्ररी कुटपिट गरेको र टाउकोमा लाठी प्रहार गरेको पनि आरोप छ । तर, प्रहरीले यी आरोप अस्वीकार गर्दै अमिनीको ‘अचानक हृदयघात’का कारण मृत्यु भएको बताएको छ ।सामाजिक सञ्जालमा शेयर गरिएको भिडियोमा इरानको शरीफ युनिभर्सिटीमा गोलीबारी हुँदा विद्यार्थीहरू सुरक्षा बलबाट भागिरहेको देख्न सकिन्छ। अर्को भिडियोमा सुरक्षाकर्मीले कारमा बसेका मानिसहरूलाई गोली हानेको देखिन्छ। कारमा बसेर उनीहरूले विरोध रेकर्ड गरिरहेका थिए । आइतबार धेरै विद्यार्थी पहिलो पटक शरीफ विश्वविद्यालय पुगेका थिए । विश्वविद्यालयको मुख्य गेटमा विद्यार्थीहरू जम्मा भएर  प्रदर्शन गरेपछि झडप सुरु भएको बताइएको छ । पछिल्ला दुई रातमा इरानको राजधानी तेहरानलगायत अन्य क्षेत्रमा विरोध प्रदर्शन चर्किएको छ । आन्दोलनमा संलग्नको मृत्यु हुनेको संख्या पनि बढ्दै गएको छ । नर्वेमा आधारित गैरसरकारी संस्था इरान ह्युमन राइट्सका अनुसार अहिले देशभर १३३ जनाको मृत्यु भएको छ। प्रशासनले आन्दोलनकारीलाई कडाइका साथ व्यवहार गर्ने बताउँदै विरोध प्रदर्शनलाई शत्रुको षडयन्त्र भनेको छ ।

बीबीसी हिन्दी

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।