टर्कीद्वारा युक्रेनका प्रान्तको रुसमा विलयलाई अस्वीकार

person explore access_timeअसोज १५, २०७९ chat_bubble_outline0

टर्कीले शनिबार रुसले युक्रेनी चार प्रान्तहरू गाभ्नु अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको ‘गम्भीर उल्लङ्घन’ भएको  भन्दै द्वन्द्व अन्त्य गर्न वार्ताको लागि आह्वान गरेको छ। सन् २०१४ मा क्रिमियालाई गाभेको रुसले शुक्रबार लुगान्स्क, डोनेस्क, खेर्सन र जापोरिज्जियालाई आफ्नो क्षेत्रको हिस्सा घोषणा गरेपछि अङ्काराले रुसले सन् २०१४ मा गरेको क्रिमियालाई मान्यता नदिएको विदेश मन्त्रालयको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।


टर्कीले २०१४ मा एक अवैध जनमत सङ्ग्रहका नाममा रुसले क्रिमिया गाभेको भएपनि टर्कीले मान्यता नदिएको  र हरेक अवसरमा युक्रेनको क्षेत्रीय अखण्डता, स्वतन्त्रता र सार्वभौमिकतालाई बलियो समर्थनमा जोड दिएको  टर्कीको दाबी छ।त्यसैगरी टर्कीले  युक्रेनका केही भाग हिजोमात्र रुसले  गाभेको दाबीलाई अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको स्थापित सिद्धान्तको विपरीत रहेको जनाएको छ ।  नेटो सदस्य टर्कीले सात महिनाको द्वन्द्वमा तटस्थ रहन प्रयास गरेको छ र रुसविरुद्ध पश्चिमी प्रतिबन्धहरूमा सामेल हुनबाट जोगिएको छ ।  टर्की रूसी तेल र ग्यासमा निर्भर छ जबकि टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप तैयप एर्दोगान मस्कोसँग व्यापार बढाउन इच्छुक छन् किनभने उनले अर्को जुनमा हुने चुनावअघि खस्किएको अर्थतन्त्रलाई स्थिर पार्ने प्रयास गरिरहेका छन्। एर्दोगानले गत महिना उज्बेकिस्तानमा भएको क्षेत्रीय शिखर सम्मेलनमा रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँग भेट गरेका थिए।

तर टर्कीले संयुक्तराज्य अमेरिकाबाट बारम्बार चेतावनी प्राप्त गरेपछि रुसको मिर भुक्तानी प्रणाली प्रयोग गरी गरिएको प्रशोधन लेनदेनहरू बन्द गर्ने कि नगर्ने भनेर विचार गरिरहेको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।