गुलजार जोगवनी (फोटो)

person explore access_timeअसोज १५, २०७९ chat_bubble_outline0

विराटनगर बजारको इतिहास १ सय वर्ष पुरानो छ । त्यसको तुलनामा विराटनगरसँगै जोडिएको भारतीय बजार जोगवनीको व्यापारिक इतिहास ६० देखि ७० वर्षको मात्रै छ । तर, घरायसी खाद्यान्नका सामानदेखि लत्ताकपडा किनमेलका लागि जोगवनी जाने नेपालीको भीड थामिनसक्नुको देखिन्छ । 


दसैँको टिकाको मुखमा नेपालीहरू उल्लासका साथ जोगवनीमा किनमेलका लागि गइरहेको देखिन्छ । टिकाअघिको अगाडिको अन्तिम शनिबार बिहानैदेखि जोगवनी बजार अन्य दिनभन्दा धेरै चलायमान छ । किनमेलका लागि त्यहाँ पुगेका नेपालीको भीडका कारण बाटोमा आवतजावत गर्ने साना सवारी साधन सहज चल्न सकेका छैनन् ।प्रत्येक पसलहरूमा नेपालीहरूकै भीड छ । नेपालबाट किनमेलका लागि जोगवनी जानेहरूको ताँती र सामान लिएर नेपालतर्फ आउँदै गरेका नेपालीहरू अत्यधिक देखिन्छन् । प्रत्येक जसो पसलमा दर्जनसम्म कामदारहरू राखेर व्यापारीले आफ्नो व्यापार गरिरहेका छन् । काउन्टरमा नेपाली रुपैयाँ बुझाउनेको लाइन देखिन्छ ।विराट व्यापार संघका पूर्व अध्यक्ष सुजन थापाले जोगवनीमा यतिबेला ४ देखि ५ करोडसम्मको दैनिक कारोबार भइरहेको अनुमान गरिएको बताए । विराटनगरमा पनि पसलहरूमा किनमेल गर्ने मानिसको कमी छैन । यद्यपि जोगवनीमा जस्तो भीड भने देखिँदैन । विराटनगरको सेन्टरमल, भाटभटेनी जस्ता सुपरमार्केटहरुमा भने मानिसको चाप अत्यधिक देखिन्छ । 

उद्योगी, व्यापारीहरूको सधैँको एजेण्डा बनेको जोगवनीको बजार केही वर्ष अगाडि सरकारले न्यून विजकीकरण जारी गरेपछि भने केही शिथिल भएको थियो । जोगवनीको भीडलाई कम गर्नका लागि संक्षिप्त विजक जारी गर्नुपर्ने उद्योग वाणिज्य महासंघका केन्द्रीय सदस्य अविनाश बोहरा बताउँछन् । तर, त्यो निर्णय सरकारले लामो समय कार्यान्वयन गर्न सकेन । जसको कारण पुनः जोगवनी बजार गुलजार देखिन्छ । 

‘सरकारले नीति बनाएर लागू गर्नुपर्छ, न्यून विजकीकरणलाई केही वर्ष अगाडि कर लागू गरेजस्तै पुनः सुरु गर्नुपर्छ,’ बोहरा भन्छन्, ‘त्यसो हुँदा विराटनगरको बजार पनि केही राम्रो हुन्छ ।’ 

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।