के हो रेबिज, कसरी बच्ने ?

person explore access_timeअसोज १२, २०७९ chat_bubble_outline0

रेबिज जनावरको टोकाइबाट सर्ने प्राणघातक भाइरल रोग हो । रेबिजबाट संक्रमित कुकुर तथा स्याल, फ्याउरा जस्ता जङ्गली जनावरले टोकेमा वा सम्पर्कमा आउँदा तिनीहरुको ¥यालबाट रेविज सर्छ । मुख्य भाइरसले मस्तिष्कमा असर गर्छ र लक्षण देखिएपछि रेविज घातक हुन पुग्छ । 


मुख्यत रेबिज रोग लाग्नबाट बच्न कुकुर लगायत जङ्गली जनावरको टोकाइबाट नै बच्नुपर्छ । रेबिजविरुद्धको खोप देशैभरिका प्राथमिक स्वास्थ्य उपचार केन्द्रमा निःशुल्क उपलब्ध रहेको स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । यस्तै, जुन उमेर समूहका कुकुरले टोकेपनि तुरुन्तै नजिकको स्वास्थ्य संस्थामा सम्पर्क गरी स्वास्थ्यकर्मीको सल्लाह अनुसार रेबिजविरुद्धको खोप लगाउनुपर्छ । रेबिजबाट कसरी बच्ने ? –सुतिरहेको कुकुरलाई झ्वाट्टै नउठाऔँ, लात्ताले नहानौँ

–कुकरले खाना खाइरहेको बेला नजिस्क्याऔँ, नतर्साऔँ

–कुकुरले पछ्याएमा नदौडौ, शान्त भई उभियौँ

–नचिनेको कुकुरको नजिक जाँदा ख्याल गरौँ

–अनिवार्य रुपमा घरपालुवा वा सडक कुकुरहरूलाई पशु चिकित्सकको सल्लाहमा रेविजविरुद्धको खोप लगाइँदिऔं

स्याल फ्याउरोले टोकेमा के गर्ने ?

-टोकेको घाउमा १५ मिनेटसम्म साबुनपानीले सफा गर्ने

-त्यसपछि तुरुन्तै नजिकैको स्वास्थ्य  संस्थामा गई रेविज विरुद्धको खोप लगाउने

-स्वास्थ्यकर्मीको सल्लाहअनुसार नै उपचार गर्ने

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।