समाचार

बैंक कर्जाको ब्याजदर १८ प्रतिशत पुग्यो, ऋणीलाई तनाव

कुन बैंकको ब्याजदर कति ?

person explore access_timeअसोज ४, २०७९ chat_bubble_outline0

तरलता अभावकाबीच बैंक कर्जाको ब्याजदर उच्च विन्दुमा पुगेको छ । ‘क’ वर्गको वाणिज्य बैंकहरुले प्रदान गर्ने कर्जाको ब्याजदर नै १८ प्रतिशत हाराहारी पुगेको हो । उसो त असोज महिनाका लागि वाणिज्य बैंकहरुले निक्षेपमा नै अधितम १२.१३ प्रतिशत ब्याजदर प्रदान गरिसकेका छन् । सामान्य बचतमा नै ६ देखि ८ प्रतिशत ब्याजदर प्रदान गरेका बैंकहरुले मुद्दती निक्षेपमा १२.१३ प्रतिशत ब्याजदर प्रदान गरेका हुन् ।


अघिल्लो महिना यस्तो ब्याजदर मुद्दती निक्षेपमा बैंकहरुले ११.०३ प्रतिशतसम्म दिएका थिए । तर, असोज महिनाका लागि एकाएक बैंकहरुले ब्याजदर वृद्धि गरिदिएपछि बजारमा तरंग नै मच्चिएको छ । नयाँ ऋण लिन चाहनेहरु तर्सिन पुगेका छन् भने पुराना ऋणीहरू उच्च ब्याजदरको चपेटामा परेका छन् ।यसअघिको भद्र सहमति तोड्दै नेपाल बैंकर्स संघले असोज महिनाका लागि ब्याजदर निर्धारणको अधिकार बैंकहरुलाई नै छाडिदियो । बैंकहरुले आफु खुशी ब्याजदर निर्धारण गरे । तथापि, राष्ट्र बैंकको नीति एक पटकमा कायम ब्याजदरको बढीमा १० प्रतिशतले मात्र थप÷घट गर्न पाउने प्रावधानका कारण बैंकहरुले असोज महिनाका लागि १० प्रतिशतले मात्र ब्याजदर बढाएका छन् । बढेको ब्याजदर अनुसार मुद्दती निक्षेपको ब्याजदर १२.१३ प्रतिशत पुगेको छ ।थप, रेमिट्यान्स बचत खातामा बैंकहरुले १ प्रतिशतसम्मले बढी ब्याजदर दिन पाउछन् । यसो हुँदा निक्षेपको ब्याजदर १३.१३ प्रतिशतसम्म पुग्छ । बचतमा नै १३.१३ प्रतिशतसम्मको ब्याजदर प्रदान गर्नु परेपछि बैंकहरुको कस्ट अफ फन्ड (लगानी) नै बढ्दा त्यसको सोझैं असर यता कर्जाको ब्याजदरमा परेको छ । जसको खर्च उठाउन र आफ्नो नाफा बुक गर्न पनि बैंकहरुले कर्जामा १८ प्रतिशतसम्म ब्याजदर लगाउन थालेका छन् ।

प्रिमियम चार्ज बढाउँदै बैंकहरू

निक्षेपको ब्याजदर बढेसँगै यता बैंकहरुले कर्जाको प्रिमियम चार्ज बढाउन थालेका छन् । असोज महिनाका लागि नयाँ ब्याजदर तोकेका वाणिज्य बैंकहरुले गत साउनकै आधारदर (बेस रेट) र कर्जा/निक्षेप अन्तर (स्प्रेडरेट) कायम गर्दै थप कर्जाको प्रिमियम बढाएका हुन् ।

२६ वटा वाणिज्य बैंकहरू मध्ये अधिकांश बैंकहरुले आफ्नो कायम प्रिमियममा ६ देखि ७.५० प्रतिशतसम्म प्रिमियम जोडेर कर्जाको ब्याजदर लगाउने भएका छन् । सनराइज बैंकले साउन महिनाकै बेस रेट कायम गर्दै असोज महिनाका लागि पनि १०.८१ प्रतिशत कायम गरेको छ । तर बैंकले प्रदान गर्ने विविध घर कर्जा, गाडी कर्जासँगै व्यवसायिक तथा शैक्षिक कर्जामा समेत बेस रेटमा थप ७ प्रतिशतसम्म प्रिमियम जोडेर लिने जनाएको छ ।

बैंकले कायम गरेको बेस रेटमा ७ प्रतिशत नै प्रिमियम लिए कर्जाको ब्याजदर १७.८१ प्रतिशत पुग्ने देखिन्छ । यद्यपि, साउन महिनाकै लागि बैंकले कायम गरेको स्प्रेड रेट भने ४.३४ प्रतिशत मात्र रहेको छ ।

यस्तै, १०.५५ प्रतिशत बेस रेट रहेको सिटिजन्स बैंकले कर्जा लगानीमा ४.७५ प्रतिशतदेखि ७ प्रतिशतसम्म प्रिमियम चार्ज गर्ने जनाएको छ । यसो हुँदा बैंकको कर्जाको ब्याजदर १७.५५ प्रतिशतसम्म पुग्न सक्छ । 
नेपाल क्रेडिट एण्ड कमर्स (एनसीसी) बैंकले साउन महिनाका लागि १०.५२ प्रतिशत बेस रेट तोकेको छ ।

जसमा बैंकले प्रस्ताव गरेको ४ देखि ७ प्रतिशत प्रिमियम थपिए कर्जाको ब्याजदर १७.५२ प्रतिशत पुग्छ । तर, बैंकले कर्जामा अधिकतम १४.७९ प्रतिशतसम्म मात्र ब्याजदर लिने जनाएको छ ।

यस्तै, १०.२९ प्रतिशत बेस रेट तोकेको कुमारी बैंक, १०.७३ प्रतिशत बेस रेट तोकिएको सिभिल बैंक, १०.२७ प्रतिशत बेस रेट तोकिएको हिमालयन बैंक, १०.०४ प्रतिशत बेस रेड तोकिएका एनआईसी एसिया बैंक र बैंक अफ काठमाडौं बैंकको समेत तोकिएको ४ देखि ७ प्रतिशत प्रिमियम थपिए कर्जाको ब्याजदर १७.५० हाराहारी पुग्ने देखिन्छ ।

यद्यपि, बैंकहरुले कर्जाको ब्याजदर निर्धारण गर्दा राष्ट्र बैंकले तोकिदिएको ४.४ प्रतिशतको स्प्रेडदरको सीमालाई भने बैंकहरुले ख्याल गर्नुपर्ने हुन्छ । बैंकहरुले निक्षेपमा दिने अधिकतम ब्याजदर र कर्जामा लिने ब्याजदरको अन्तर बढीमा ४.४ प्रतिशतसम्म राख्न सक्छन् ।

कुन बैंकको आधारदर र स्प्रेडदर के छ ?


 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।