समाचार

चामलको मूल्य प्रतिकेजी १५ रुपैयाँ बढ्यो , भारतको निर्णयपछि अझै महँगिने

person explore access_timeभदौ २८, २०७९ chat_bubble_outline1

भदौ लागेपछि चामलको मूल्य प्रतिकेजी १५ रुपैयाँले बढेको छ । भारतले चामल निर्यातमा कडाई गर्दैछ भन्ने संकेत पाएपछि थोक बिक्रेताले भदौ पहिलो सातादेखि नै चामलको मूल्य बढाएका हुन् । भदौ लागेपछि चामलको उपभोक्ता मूल्य प्रतिकेजी १५ रुपैयाँसम्म बृद्धि भएको किराना व्यापार संघका अध्यक्ष देवेन्द्रभक्त श्रेष्ठले जानकारी दिए ।


थोक बिक्रेताले चामलको मूल्य बढाएर पठाएकाले खुद्रा पसलमा पनि मूल्य बढेको अध्यक्ष श्रेष्ठको भनाई छ । ‘चामलको मूल्य प्रतिकेजी १० देखि १५ रुपैयाँसम्म बढिसकेको छ, भदौदेखि नै मूल्य बढेको हो,’ अध्यक्ष श्रेष्ठले भने । यस्तै, खुद्रा व्यापार संघका पूर्व अध्यक्ष पवित्र बज्राचार्य पनि चामलको खुद्रा मूल्य प्रतिबोरा २ सय रुपैयाँदेखि ४ सय रुपैयाँसम्मले बढिसकेको बताउँछन् । भदौ पहिलो साता नै चामलको मूल्य बढ्नुको कारण भारतले निर्यातमा कडाई गर्दैछ भन्ने अनुमानका आधारमा भएको बुझिन्छ ।खुद्रा व्यापार संघका महासचिव अमुलकाजी तुलाधार चामलको मूल्य बढाउन चलखेल सुरू भइसकेको बताउँछन् । भारतले निर्यात कर बढाउने निर्णय गरेसँगै नेपालका थोक बिक्रेताले मूल्य बढाउन सुरू गरेको उनको भनाई छ । नेपालमा सिमित संख्यामा रहेका थोक व्यापारीले मूल्य बढाउन थालेको र सोही अनुसारको बिल खुद्रा व्यापारीलाई पठाउन सुरु गरिएको उनले बताए ।‘भारतमा बढ्ने वित्तिक्कै नेपालमा मूल्य बढ्छ, त्यसको गाली हामी खुद्रा व्यापारीले खान्छौं तर, मूल्यमा चलखेले गर्ने व्यापारीको संख्या २५ देखि ३० जनाको मात्रै छ,’ महासचिव तुलाधरले भने । भारतको नयाँ निर्णयले चामलको मूल्य प्रतिकेजी ४० रुपैयाँसम्म बढ्न सक्ने उनको अनुमान छ । 

वीरगञ्ज उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष सुबोधकुमार गुप्ता भने भारतले २० प्रतिशत कर बढाएपछि सोही अनुपातमा मूल्य बढ्ने बताउँछन् । 

‘भारतले निर्यातमा प्रतिवन्ध लगाएको होइन, उसले निर्यातमा २० प्रतिशत कर बढाएको मात्रै हो, अब नेपालमा पनि चामलको मूल्य २० प्रतिशतले बढ्छ,’ अध्यक्ष गुप्ताले भने । उनले भदौ महिनामा बढेको चामलको मूल्य खास कारण नभई स्वभाविक मूल्य बृद्धि भएको दाबी गरे । गुप्ता नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघको वस्तुगत संघ नेपाल चामल, तेल, दाल उत्पादक संघका अध्यक्ष पनि हुन् ।

वियर उद्योग समस्यामा

भारतले धान र चामलको निर्यातमा कर बृद्धि गरेको छ भने कनिका निर्यातमा पूर्णतः प्रतिवन्ध लगाएको छ । भारतको यस्तो निर्णयपछि नेपाली वियर उद्योगहरु समस्यामा पर्ने उद्योगीले बताएका छन् । वियर उद्योगले भारतबाट कनिका आयात गरी त्यसैबाट वियर उत्पादन गर्ने गरेका छन् ।

नेपाललाई कति पुग्दैन चामल ?

नेपालमा उत्पादित चामलले आन्तरिक माग धान्न पर्याप्त नहुने तथ्यांकले देखाएको छ । भारतबाट नेपालमा वर्सेनि अर्बौं रुपैयाँ बराबरको धान आयात हुँदै आएको छ । भन्सार विभागका अनुसार आर्थिक वर्ष २०७८/७९ मा भारतबाट १७ अर्ब रुपैयाँ बराबरको धान, २९ अर्ब (कनिकासहित) रुपैयाँ बराबरको चामल आयात भएको थियो । यस्तै, चालू आर्थिक वर्ष २०७९/८० को पहिलो महिना (साउन) मा १९ करोड रुपैयाँ बराबरको धान र २ अर्ब २१ करोड रुपैयाँ बराबरको चामल आयात भएको छ ।

कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयका अनुसार गत वर्ष २०७८ मा नेपालमा ५१ लाख ३० हजार मेट्रिक टन धान उत्पादन भएको थियो । यस्तै, २०७७ सालमा ५६ लाख २१ हजार मेट्रिक टन धान नेपालमै फलेको थियो । उक्त मात्रामा धान उत्पादन भएपनि नेपालमा धान र चामलमा भारतसँग निर्भर छ । भारतबाट अर्बौ रुपैयाँको धान, चामल र कनिका आयात हुँदै आएको तथ्यांकले देखाएको छ ।

कृषि तथा पशुपन्छी मन्त्रालयका सूचना अधिकारी डा. प्रदीपचन्द्र भट्टराई धान चामल निर्यातमा कर बढाउने र कनिका निर्यात रोक्ने भारतको निर्णयले नेपालमा दुई थरी असर पर्ने बताउँछन् । भारतको पछिल्लो निर्णयबाट नेपालमा अल्पकालिन र दीर्घकालिन गरेर दुई प्रकारका असर पर्ने उनले बताए ।

‘नेपालमा तत्काल चामलको मूल्य बढ्न सक्छ, तर, दीर्घकालिन रूपमा नेपालमै उत्पादन बढ्न समेत भारतको यो निर्णयले सहयोग गर्न सक्छ,’ डा. भट्टराईले भने । भारतले भदौ २४ गतेदेखि लागू हुने गरी चामल र धानको निर्यातमा २० प्रतिशत कर बृद्धि गरेको छ । यस्तै, कनिका निर्यातमा भने प्रतिवन्ध लगाइएको छ । 

भारतीय दूतावासमा बीरगञ्ज उद्योग वाणिज्य संघको पत्र

बीरगञ्ज उद्योग वाणिज्य संघले भारतीय दूतावासलाई पत्र लेख्दै चामलको निर्यातमा कर बढाउने निर्णयबाट नेपाली उपभोक्तासँगै उद्योगहरू प्रभावित बन्ने बताएको छ । संघका अध्यक्ष गुप्ताले दूतावासलाई भदौ २४ गते पत्र लेख्दै भारतको पछिल्लो निर्णयबाट सम्पूर्ण खाद्यान्न उत्पादन गर्ने उद्योग प्रभावित बन्ने उल्लेख गरेका हुन् ।

‘भारतले गहुँ निर्यातको सूचीमा नेपाललाई नराखेको सूचना नआउँदै चामल निर्यातमा कर वृद्धि गरेको सूचना आइसकेको छ, यो निर्णयबाट नेपालमा चामलको मूल्य २० प्रतिशतसम्म बढ्ने छ भने तस्करी समेत बढ्ने छ,’ संघले नेपालस्थित भारतीय दूतावासलाई लेखेको पत्रमा उल्लेख छ ।

संघले नेपालमा उत्पादित धानले आन्तरिक माग धान्न नसक्ने भएकाले नै भारतबाट वर्सेनि ठूलो मात्रामा चामलको आयात भइरहेको उल्लेख गरेको छ । यस्तै, भारतबाट आयात हुने कनिकाबाट नेपालमा बियर उत्पादन भइरहेको भन्दै संघले यसको निर्यातमा लगाइएको पूर्ण प्रतिबन्धबाट नेपालका उद्योग प्रभावित हुने भएकोले सो निर्णयमा पुनर्विचारको लागि पहल गरिदिन आग्रह गरिएको छ ।

कमेन्ट

  1. Sept. 13, 2022, 10:20 a.m. देब बहादुर थापा
    अझै बढ्नुपर्छ । किनकि यहा धानको मुल्य थिएन । धान रोपेको लेबर लगाको युरिया कम्पस्ट मल, जिक, डिएपी थ्ेसर टेक्टर को मुल्य लगाउदा घाटा थयो यो अवस्था अव रहेन । अझै बढ्दा किसानले मुल्य पाउछ , किसानलाई मारेेेर फाईदा कमाउन रोईलो गर्नु हुदैन ्
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।