ऊर्जा

झोलाको खोला खोज्दै सरकार, यी हुन् पीपीएपछि सम्पर्कविहीन बनेका आयोजना

person explore access_timeभदौ १३, २०७९ chat_bubble_outline0

सरकारले विद्युत प्राधिकरणसँग विद्युत खरिद सम्झौता (पीपीए) गरेर सम्पर्कविहीन भएका आयोजनाहरूको सूची खोज्ने भएको छ । ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाई मन्त्री पम्फा भुसालले पीपीए गरेर सम्पर्कविहीन बनेका आयोजनाहरूको सूची खोज्ने बताएकी हुन् । 


मन्त्री भुसालका अनुसार वर्षौं अघिदेखि आयोजना बनाउने भन्दै खोला ओगटेर बसेका लगानीकर्ताको सूची निकालेर छिटो निर्माणमा जान दबाब दिने तयारीमा मन्त्रालय लागेको हो । भुसालले भनिन्, ‘नेपालको विद्युत उत्पादन क्षमता ८३ हजार मेगावाट भएपनि आर्थिक रूपमा ४३ हजार मेगावाट जलविद्युत मात्रै उत्पादनका लागि सम्भव देखिन्छ ।’ जसमध्ये, अहिलेसम्म ६ हजार ५ सय मेगावाट जलविद्युत उत्पादनका लागि पीपीए सम्पन्न भएका छन् । यीमध्ये १५ सय मेगावाट जलविद्युत उत्पादन क्षमता भएका आयोजना व्यक्तिको झोलामा सीमित रहेको उनको भनाइ थियो ।तर, सरकारको तथ्याङ्क हेर्दा १६ सय ९० मेगावाट क्षमताका आयोजनाले पीपीए गरेर सम्पर्कविहीन बनेको पाइएको छ । अर्थात ६ हजार ५ सय मेगावाट बिजुली उत्पादनका लागि पीपीए सम्पन्न भइसके पनि ४ हजार ८१० मेगावाट बिजुली मात्रै उत्पादन भइरहेको र उत्पादनको प्रक्रियामा रहेको पाइएको हो ।‘१५ सय मेगावट विद्युत कसको झोलामा छ ? राज्यको स्रोत भएकाले सरकारले अनुसन्धान गर्नुपर्छ,’ मन्त्री भुसालले भनिन्, ‘पीपीए नगर्दा अर्को कुरा हो । तर, पीपीए सम्पन्न भएर अघि नबढेका आयोजनाको सूची मन्त्रालयले खोजी गर्दैछ ।’ 

मन्त्री भुसालले पीपीए सम्पन्न गराइएका आयोजना राज्यको स्रोत भएकाले ४ वर्ष अघि सम्पन्न भएका पीपीए सम्झौता भएर सम्पर्कविहीन भएका आयोजनालाई निर्माणमा जान दबाब दिने संकेत गरेकी हुन् । यद्यपि, विगत ४ वर्षसम्म रोक्का रहेको पीपीए सम्झौता अहिले खुलाइएको छ । सरकारले १५ सय मेगावाट क्षमताका आयोजनाका लागि पीपीए सम्झौता खुलाएको हो । जबकि, वर्षौं अघिदेखि पीपीए सम्झौता गराइसकेका आयोजना भने लगानीको स्रोत जुटाउन नसकेको बहानामा निर्माणमा जानै सकेका छैनन् ।

विद्युत प्राधिकरणका प्रबन्ध निर्देशक पीपीए सम्पन्न भएका आयोजनाहरू निर्माणमा जान विभिन्न चरणमा रहेको बताए । उनले रातोपाटीसँग भने, ‘पीपीए सम्झौता भएका आयोजना निर्माणको विभिन्न चरणमा छन् ।’
यी हुन् वर्षौदेखि ओगटिएका आयोजना

सरकारी तथ्याङ्कअनुसार अहिलेसम्म ८४ वटा आयोजनाले पीपीए सम्पन्न गरेर निर्माणमा गएका छैनन् । जसमध्ये २३४ मेगावाट क्षमता बराबरका १५ वटा आयोजना छ, जुन २०७६ सालयता मात्रै पीपीए भएका हुन् । बाँकी ६९ वटा आयोजना भने २०७५ सालअघि पीपीए सम्पन्न गरेर पनि वर्षौसम्म निर्माणमा जान सकेका छैनन् ।

यीमध्ये बलेफी जलविद्युत कम्पनीले २०६७ सालमै पीपीए सम्पन्न गरेको थियो । सिन्धुपाल्चोकस्थित २३.५२ मेगावाट क्षमताको यो आयोजनाले २०७७ सालमा उत्पादन थाल्ने गरी पीपीए सम्पन्न गराएको थियो । जबकि अहिलेसम्म पनि निर्माणको काम सुरू गर्न चाहिने लगानीको स्रोत सुनिश्चित गर्न सकेको छैन ।

यस्तै, ताप्लेजुङस्थित ९.७ मेगावाट क्षमताको इङ्ग्वा हाइड्रोपावरले समेत अहिलेसम्म लगानीको स्रोत जुटाउन सकेको छैन । २०६८ सालमै पीपीए सम्पन्न भएको यस आयोजनाले २०७३ सालमै उत्पादन थाल्ने प्रतिबद्धता जनाएको थियो । यस्तै, २०७२ सालमा दुई वटा तथा २०७३ सालमा एउटा आयोजनाले पीपीए सम्झौता गरेको थियो ।

यसका साथै, २०७४ सालमा पीपीए गरेका १४ वटा आयोजना बेपत्ता छन् । यस्तै, २०७५ सालमा पीपीए गरेका ५१ वटा आयोजनाले निर्माणका लागि स्रोत सुनिश्चित गर्न सकेका छैनन् । यसै गरी २०७६ सालमा ४ वटा, २०७७ सालमा ३ वटा र २०७८ सालमा ८ वटा आयोजनाले पीपीए गरेकोमा काम अघि बढाउन सकेका छैनन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।