वैदेशिक व्यापारमा विकृति

‘सर्टिफिकेट अफ ओरिजिन’ बिनै ३ अर्ब ३७ करोडको आयात

person explore access_timeभदौ ७, २०७९ chat_bubble_outline0

सामान्यतयाः वस्तुको आयात गर्दा कुन प्रकृतिको र कुन देशबाट ल्याइएको भन्ने तथ्य (सर्टिफिकेट अफ ओरिजिन) खुलाउनु पर्छ । भन्सार नाकाहरूमा आयातको प्रक्रिया पुरा गर्दा कुन देशबाट कस्तो प्रकृतिको वस्तु आयात गरिएको भन्ने प्रमाण खुल्ने कागजात पनि पेस गर्नुपर्छ ।


तर, गत आर्थिक वर्षमा कुन देशबाट वस्तु आयात गरिएको भन्ने नै नखुुल्ने ३ अर्ब ३७ करोड रुपैयाँ बराबरको सामान भित्रिएका छन् । भन्सार विभागले सार्वजनिक गरेको गत आर्थिक वर्षको तथ्यांक अनुसार उक्त मूल्य बराबरको वस्तु कुन देशबाट आयात भएको भन्ने पत्ता लाग्दैन ।नेपालमा विश्वका १७१ देशबाट नेपालमा वस्तु आयात हुने गर्छ । त्यसमध्ये विभागले सार्वजनिक गरेको तथ्यांक अनुसार एउटा क्याटोगोरीमा देशको नाम ‘नट स्पेसिफाइड’ राखिएको छ । यसको अर्थ, ३ अर्ब ३७ करोड रुपैयाँ बराबरको वस्तु कुन देशबाट आयात हुन्छ भन्ने नै थाहा छैन ।भन्सार विभागका सूचना अधिकारी पूण्यबिक्रम खड्काले विदेशबाट नेपाल आउने यात्रुहरूले ल्याएको सामानको सर्टिफिकेट अफ ओरिजिन नखुलेको हुन सक्ने बताए । ‘विदेशबाट आउने यात्रुले भन्सारमा ल्याएको वस्तु सूचीकृत गर्छन् तर, उनीहरूले कुन देशबाट ल्याएको भन्ने तथ्यांक उपलब्ध हुँदैन,’ खड्काले रातोपाटीसँग भने ।

गत आर्थिक वर्षमा २६ लाख ३१ हजार रुपैयाँ बराबरको फिल्टर ब्लक आयात भएको देखिएको छ । यस्तै, १ करोड २६ लाख रुपैयाँ बराबरको पेपरबोर्ड आयात भएको छ । यी वस्तु कुन देशबाट आयात भएको हो भन्ने जानकारी विभागलाई नै छैन ।

यस्तै, नेपाल भित्रिएको १ करोड ९१ लाख रुपैयाँ बराबरको चेक फर्म, स्ट्याम्प इम्प्रेस पेपर लगायतका वस्तु समेत कुन देशबाट भित्रिएको भन्ने तथ्यांक छैन । विदेशबाट आयात हुने करोडौं रुपैयाँ बराबरको लत्ताकपडा समेत कुन देशबाट भित्रिन्छ भन्ने तथ्यांक नखुलेको विभागले जनाएको छ ।

सूचना अधिकारी खड्काले यात्रुहरूले आफूूसँग बोकेर ल्याउने वस्तुको उत्पादन देश नखुल्ने बताए पनि निर्माण सामाग्रीका रूपमा प्रयोग हुने करोडौंको टायल समेत कुन देशबाट आयात भएको भन्ने खुुलेको छैन । गत वर्ष नेपालमा १ करोड ५१ लाख रुपैयाँको टायल कुन देशबाट भित्रियो भन्ने तथ्यांक नै छैन । यसले नेपालको वैदेशिक व्यापारमा चरम विकृति रहेको पुष्टि गर्छ ।
यस्तै, ८ लाख रुपैयाँ बराबरको सवारी साधनमा प्रयोग हुने ऐना, १० लाख रुपैयाँ बराबरका काँचका ग्लास, ४६ लाखभन्दा बढीको टेबलमा प्रयोग हुने ग्लास समेत उत्पादनको सर्टिफिकेट नदेखाई आयात भएको देखिन्छ । १ करोड १९ लाख रुपैयाँ बराबरको फलामजन्य वस्तु समेत कुन देशबाट आयात हुन्छ भनेर खुलाइएको छैन ।

यसका साथै, २९ लाखभन्दा बढीको अटोमेटिक डोर क्लोजर, ८ करोड १६ लाखभन्दा बढीको पानीबाट चल्ने मेसिन समेत भित्रिएको देखिन्छ । र, १६ लाखभन्दा बढीको यी मेसिनका पार्टस कुन देशबाट आयात गरिएको हो भन्ने नै नखुलाई आयात भएको छ । यस्तै, १२ लाख रुपैयाँको एयर पम्पस्, १२ लाखको मेसिनरी पार्टस समेत कुन देशबाट आयात भएको हो भन्ने स्पष्ट जानकारी छैन ।

यसका साथै, १२ लाख मूल्य बराबरको रेफ्रिजेरेटर र फ्रिजका पार्टपूर्जा आयात भएको छ । १३ लाख रुपैयाँको हिटिङ÷कुलिङ मेसिन आयात हुँदा ८८ लाख रुपैयाँको पेट्रोलियम पदार्थ फिल्टर गर्ने मेसिन भित्रिएको तथ्यांकले देखाएको छ । यस्तै, ९२ लाख रुपैयाँ बराबरको अक्सिजन प्लान्टका लागि चाहिने वस्तु भित्रिँदा ७१ लाखको वासिङ मेसिन आयात भएको छ ।

विभागको तथ्यांक हेर्दा २ करोड ७० लाख रुपैयाँ बराबरको स्प्रे गन समेत कुन देशबाट आयात भएको छ भन्ने तथ्य भेटिँदैन । २ करोड १९ लाख रुपैयाँभन्दा बढीको पोल्टी इन्कुुवेटर्स, ५ करोड ४५ लाख रुपैयाँ बराबरको पोल्ट्री मेसिन समेत आयात भएको छ । यसका साथै, ८१ लाख रुपैयाँ बराबरको मिलिङ मेसिनरी आयात भएको तथ्यांकले देखाउँछ ।

यस्तै, २० लाखभन्दा बढीको मेसिनरी पार्टस, २६ लाखभन्दा बढीको टेक्सटायल डबलिङ मेसिन, २१ लाखको टेक्सटायल बाइन्डिङ, ९० लाखको वासिङ मेसिन, २८ लाखको ड्राइङ मेसिन, २३ लाखको आइरन मेसिन, १ करोड ३४ लाखको मेसिनरी, २ करोड ४९ लाखको कम्प्यूटर कुन देशबाट आयात भएको हो भन्ने खुलेको छैन । यस्तै, १ करोड ६४ लाखको स्टोरेज युनिट, १ करोडको बायो फ्यूल मेसिन समेत आयात भएको देखिन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।