लुम्बिनीमा ‘राडर गन’ प्रयोग गर्दै ट्राफिक प्रहरी

person explore access_timeसाउन २९, २०७९ chat_bubble_outline0

-भुवन कार्की
सवारी दुर्घटना कम गर्ने उद्देश्यले लुम्बिनी प्रदेशमा ट्राफिक प्रहरीले ‘राडर गन’ (गति मापन गर्ने डिजिटल यन्त्र) प्रयोग गर्न थालेको छ । धेरैजसो दुर्घटना तीव्र गति (ओभर स्पीड) का कारणले हुने भएकाले त्यसलाई न्यूनीकरण गर्न राडर गन प्रयोगमा ल्याइएको लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले जनाएको छ ।


लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरीसँग यसअघि एउटा मात्र राडर गन थियो र यसको खासै प्रयोग गरिँदैनथ्यो । तर गत आर्थिक वर्षको अन्तिममा प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले थप दुई थान नयाँ राडर गन खरिद गरेपछि यसको प्रयोग गर्न थालिएको हो ।लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालयका प्रहरी उपरीक्षक योगेन्द्रसिंह थापाले दिएको जानकारी अनुसार हालै खरिद गरिएका राडर गनले अहिले भैरहवा—लुम्बिनी सडक खण्डमा सवारीको गति मापन गर्न थालिएको छ ।चार÷पाँच जनाको संख्यामा रहेका प्रहरीले यसको प्रयोग गरेर गुडिरहेका सवारी साधनको गति मापन गरी रेकर्ड प्रिन्टसमेत गर्दछन् र लापरवाही गर्ने चालकलाई ठाउँको ठाउँ कारवाही गर्दछन् । यो डिजिटल चेक जाँचबाट ओभर स्पीड गर्ने चालकलाई जरिवाना गरिन्छ ।

यसको प्रयोगले दुर्घटनामा कमी आउने ट्राफिक प्रहरीको विश्वास छ । प्रहरी उपरीक्षक थापाका अनुसार यसको प्रयोग खुला र सिधा सडकमा अर्थात् तीव्र गति गर्न मिल्ने सडकमा मात्र गरिन्छ । हाल बुटवल—भैरहवा र भैरहवा—लुम्बिनी सडक खण्डमा यसको प्रयोग भइरहेको थापाले बताए ।

सडकमा सडक विभागले संकेत गरे अनुसारको गति मापन गरिने र प्रतिघण्टा ६० किलोमिटरभन्दा बढी गतिका सवारी चालकलाई राडर गनको चेक जाँचबाट कारवाही गरिन्छ ।

अब तत्कालैै दाङ र बाँके जिल्लामा पनि राडर गन प्रयोग गरिने प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालयले जनाएको छ । मौसम प्रतिकुल हुँदा भने यसको प्रयोग गर्न मिल्दैन । एउटा राडर गनलाई करिव १५ लाख रुपैयाँ पर्दछ ।

लुम्बिनी प्रदेशमा आर्थिक वर्ष ०७६/७७ को तुलनामा ०७८/७९ मा सवारी दुर्घटनामा कमी आए पनि मृतकको संख्या भने बढेको छ ।  आर्थिक वर्ष ०७६/७७ मा सवारी दुर्घटनामा २२६ जनाको ज्यान गएको थियो भने ०७८/७९ मा २५१ जनाको ज्यान गएको प्रहरीले जनाएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।