युक्रेनको आणविक संयन्त्रमा पुनः बमबारी, संयुक्त राष्ट्रसंघका प्रमुखले दिए गम्भीर चेतावनी

person explore access_timeसाउन २७, २०७९ chat_bubble_outline0

संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव एन्टोनियो गुटेरसले युरोपको सबैभन्दा ठूलो आणविक संयन्त्र वरपर तत्काल सैन्य गतिविधि अन्त्य गर्न आह्वान गरेका छन् ।  दक्षिण–पूर्वी युक्रेनस्थित उक्त आणविक संयन्त्रमा बिहीबार पुनः आक्रमण भएपछि गुटेरसको यस्तो चेतावनी आएको हो ।  


युक्रेनको ईनर्गोयाटोम एजेन्सीका अनुसार जपोरिझ्झिया संयन्त्रमा बिहीबार पाँच पटकसम्म आक्रमण भएको थियो । केही प्रहार रेडियोधर्मी सामाग्री भण्डारण क्षेत्रमा समेत भएको बताइएको छ ।  रुसले नियुक्त गरेका संयन्त्रका अधिकारीले भने युक्रेनले सिफ्ट परिवर्तनको समयमा आक्रमण गरेको बताएका छन् ।रुसले आह्वान गरेको संयुक्त राष्ट्रसंघीय सुरक्षा परिषदको बैठकअघि महासचिव गुटरेसले रेडियोधर्मी क्षेत्रमा क्षति पुगे त्यसले सो क्षेत्र र त्योभन्दा धेरै परसम्म ठूलो विपत निम्त्याउने चेतावनी दिए ।  ‘आणविक संयन्त्र कुनै पनि सैन्य गतिविधिको हिस्साको रुपमा प्रयोग गरिनु हुँदैन । आणविक दुर्घटना हुन नदिन सो क्षेत्रको निश्चित परिधिलाई सुरक्षित क्षेत्र घोषित गर्नुपर्छ,’ वक्तव्यमा गुटेरसले भनेका छन् । जपोरिझ्झिया आणविक संयन्त्र गत मार्चदेखि रुसको नियन्त्रणमा छ । संयन्त्र क्षेत्रमा रुसले सैन्य आधार बनाएको युक्रेनको आरोप लगाएको छ ।  संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि रुसी राजदूत भ्यासिली नेबेन्जियाले कियभले ‘आणविक पूर्वाधारमा बमबारी गरेर विश्वलाई आणविक दुर्घटनाको संघारमा पु¥याएको’ आरोप लगाए । संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि युक्रेनी राजदूत सर्गेई किस्लीत्स्याले ‘युक्रेनले जवाफी फायर गर्दैन भनेर रुसले आणविक संयन्त्रलाई ढाल बनाएर युक्रेनी सहरमा रकेट प्रहार गरिरहेको’ आरोप लगाए ।  विज्ञहरुले जपोरिझ्झिया आणविक संयन्त्र दुरर्घटना भए त्यो चेर्नोविल दुर्घटनाभन्दा ठूलो हुने चेतावनी दिएका छन् । 

हालसम्मको विश्वको सबैभन्दा गम्भिर आणविक दुर्घटना मानिने चेर्नोविल आणविक दुर्घटना सन् १९८६ मा घटेको थियो । दुर्घटनास्थल तत्कालीन सोभियत संघको एक अंश युक्रेनमै थियो । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।