६१ प्रतिशत बीमा अभिकर्ताको हातमा, दबाबमा पोलिसी बेचिँदै

person explore access_timeसाउन २३, २०७९ chat_bubble_outline0

नेपाली बीमा क्षेत्रमा अधिकांश बीमा पोलिसीहरु अभिकर्ता (बीमा लेख बिक्रेता एजेन्ट)हरुकै जोड–बलमा हुने गरेको पाइएको छ । बीमा क्षेत्रमा गरिएको एक अध्ययनले कुल बीमा लेखको अधिकतम ६१ प्रतिशत लेख एजेन्टहरूको सक्रियतामा हुने गरेको देखाएको हो ।


नेक्सजेन म्यानेजमेन्ट सोलुसन्स प्रा.लि. ले हालैमात्र देशभरका जीवन बीमा सम्बन्धी गरेको एक सर्वेक्षणले ८९ प्रतिशत बीमा लेख बीमित आफैले बुझेर गर्ने गरेको, ८ प्रतिशतले अभिकर्ताको दबाबमा र ३ प्रतिशतले देखासिकीमा गर्ने गरेको देखाएको हो ।जसमा बीमालेख खरिदमा ३७ प्रतिशतले आफैले बीमकसँग सम्पर्क गरेर गरेको पाइएको छ भने ६१ प्रतिशतले अभिकर्ताको सम्पर्कमा र न्यूनतम ३ प्रतिशतले अरुले गरेको देखासिकीमा बीमा गरेको पाइएको छ। जसमध्ये पनि ८० प्रतिशतले आफैले पोलिसी विषयमा बुझेर खरिद गरेको, १८ प्रतिशतले अभिकर्ताले भने अनुसार खरिद गरेको र २ प्रतिशतले पोलिसी विषयमा केही थाहा नभएको बताएका छन् । कम्पनीले गएको चैत्र महिनामा सातै प्रदेशको प्रतिनिधित्व हुने गरी ३१ जिल्लाको ४८ स्थानमा बीमा सम्बन्धी गतिविधिलाई लिएर सर्भे सम्पन्न गरेको थियो । जीवन बीमा गरिसकेका ४९२ जना बी​मितसँग गरिएको सर्वेमा १९० जना महिला र ३०२  जना पुरुष सहभागि थिए । कम्पनीले प्रत्येक क्षेत्रबाट न्यूनतम ५ र बढीमा १० जना बीमितहरुलाई सर्भेमा समावेश गरिएको थियो । ५० जना सहयोगी कर्मचारीहरुलाई सहभागि गराइएको सर्भेको तथ्याङ्कहरु परिष्कृत गरी हेर्दा जीवन बीमा प्रतिको जनचेतना र आकर्षण बढ्दै गइरहेको कम्पनीको भनाइ छ । 

बीमा समितिले दिएको तथ्याङ्कमा बीमाको कभरेज १० वर्ष भित्र ७ प्रतिशतबाट बढेर ३५ प्रतिशतमाथि पुगिसकेको छ भने कभरेज बढे अनुसार दवावमा (फोर्सफुल) बीमा गर्ने भन्दा स्वेच्छाले बीमा गर्नेहरुको संख्या बढ्दै गइरहेको पुष्टि भएको कम्पनीको भनाइ छ । यद्यपि, बीमा क्षेत्रमा आवश्यकताभन्दा बढी कम्पनीहरु भई अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा हुँदा बीमा क्षेत्रमा विकृति समेत मौलाएको कम्पनीको भनाइ छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।