के हो फ्यान्टासी प्रिमियर लिग ?

person explore access_timeसाउन २०, २०७९ chat_bubble_outline0

प्रिमियर लिग फुटबलको नयाँ संस्करण सुरु हुँदैछ । फुटबल समर्थकहरूका लागि फुटबल लिग मध्येको एक हो इङ्लिस प्रिमियर लिग । यसको नयाँ सिजन २०२२÷२३ आजबाट सुरु हुँदैछ । सिजनको पहिलो खेलमा आज शुक्रबार राति १२ː४५ मा सुरु हुँदैछ । पहिलो खेलमा क्रिष्टल प्यालेस र आर्सनल क्लब प्रतिस्पर्धा गर्दैछन् ।


नयाँ सिजनको लिग कसले जित्छ भन्ने चर्चा सिजनको दुई साताको खेलले देखाउनेछ । त्यसपछि समर्थकहरुले लिगको उपाधि कसले जित्छ भन्ने आँकलन गर्न थाल्छन् । प्रिमियर लिग सिजनको मुख्य दावेदार म्यानचेस्टर सिटी, लिभरपुल चेल्सी, आर्सनल, टोटेनहम, म्यानचेस्टर युनाइटेड जस्ता ठूला क्लबहरु छन् ।प्रिमियर लिग खेल्ने सबै क्लबहरु एक अर्कामा बलियो भएका कारण अहिले नै कुन टिमले उपाधि जित्छ भन्ने सकिने अवस्था छैन । प्रिमियर लिग सुरु हुँदै गर्दा समर्थकहरुका लागि थप रोचक बन्ने विषय हो, फ्यान्टासी प्रिमियर लिग ।फ्यान्टासी फुटबल लिगलाई युरोपमा भित्र्याउने श्रेय इटालीका रिकार्डो एल्बिनीलाई जान्छ । उनले सन् १९९० मा यो खेल युरोपमा भित्र्याएका थिए । फुटबल समर्थकका लागि सबैभन्दा चर्चित फ्यान्टासी फुटबल लिग फ्यान्टासी प्रिमियर लिग हो । इङ्ल्यान्डमा सन् १९९३/९४ को सिजनदेखि आधिकारिक रुपमा यो लिगको सुरुवात भएको थियो ।

पहिले टेलिफोन र टेलिग्राफको माध्यमबाट खेलिने फ्यान्टासी प्रिमियर लिग व्यवस्थित रुपमा सन् २००२÷०३ देखि इन्टरनेटको माध्यमले अनलाइनमार्फत खेल्न सकिने बनाइएको थियो । सिजन २०२१÷२२ मा विश्वभरका ९१ लाख भन्दा धेरैले फ्यान्टासी प्रिमियर लिग खेलेका थिए ।

नेपालमा आधिकारिक फ्यान्टासी प्रिमियर लिग खेल्ने सक्रिय व्यक्ति भएको मुलुकमध्ये २७ औँ स्थानमा छ । हाल नेपालमा करिब ६० हजारले आधिकारिक फ्यान्टासी प्रिमियर लिग खेल्ने गरेको अनुमान छ । यो संख्या वर्षैपिच्छे बढ्दै गैरहेको छ ।

फ्यान्टासी प्रिमियर कसरी खेल्ने ?

इङ्लिस प्रिमियर लिगमा सहभागिता जनाउने खेलाडीहरुमध्ये कुन खेलमा कु खेलाडीले राम्रो प्रदर्शन गर्न सक्छन् भनेर खेल सुरु हुनुअघि गरिने पूर्व अनुमानमा आधारित खेल हो फ्यान्टासी प्रिमियर लिग । यस खेलमा सहभागिता जनाउन आफ्नो मोबाइलको प्ले स्टोरमा गई प्रिमियर लिगको आधिकारिक एपफ्यान्टासी फुटबल म्यानेजर नामक् एप डाउनलोड गरी रजिस्टर गर्न सकिन्छ ।

फ्यान्टासी प्रिमियर लिगको आधिकारिक वेवसाइट fantasy.premierleague.com मा लगइन गरेर समेत यो खेल खेल्न रजिस्टर गर्न सकिन्छ । यसका लागि कुनैपनि व्यक्तिसँग इमेल ठेगाना हुनु अनिवार्य छ । खेल खेल्न तपाईसँग सुरुमा जम्मा सय मिलियन पाउण्ड स्टर्लिङ्ग उपलब्ध हुनेछ, त्यसबाट तपाईले २ जना गोलकिपर, ५ जना डिफेन्डर, ५ जना मिडफिल्डर र ३ जना फरवार्ड गरी १५ जना खेलाडी खरिद गर्नुपर्ने हुन्छ  । तुलनात्मक रुपमा गोलकिपर एवम् डिफेन्डरभन्दा मिडफिल्डर तथा फरवार्ड महँगा हुन्छन् ।

यस सिजनको लागि गत सिजनका सर्वाधिक सफल खेलाडी मोहम्मद सलाह सबैभन्दा महँगा खेलाडी हुन् । सलाहलाई आफ्नो टिममा राख्न तपाईंले १३ मिलियन खर्चिनुपर्ने हुन्छ । योसँगै खेलाडीको प्रदर्शन र म्यानेजरहरुले गर्ने ट्रान्सफरका आधारमा हरेक गेमविकमा खेलाडीको मूल्यमा थपघट हुन सक्छ । अतː खेलाडी छनौट गर्दा सस्तोदेखि महँगो सबैलाई मिलाएर गर्नुपर्छ ।

हरेक गेमविकका लागि एकजना खेलाडी निːशुल्क ट्रान्सफर गर्न सकिन्छ । एकभन्दा बढी खेलाडी ट्रान्सफर गरेको खण्डमा हरेक खेलाडी ट्रान्सफर गरेवापत तपाईंको ४ नम्बर घट्दछ । कुनै एक गेमविकमा खेलाडी ट्रान्सफर नगरी लगत्तै अर्को गेमविकमा दुईजना खेलाडी ट्रान्सफर गर्न पनि सकिन्छ । कुनैपनि गेमविकको पहिलो खेल सुरु हुनुभन्दा डेढ घण्टा अगाडि नै खेलाडी ट्रान्सफर गरिसक्नु पर्छ ।

लिगमा नम्बर कसरी आउँछ ?

फ्यान्टासी प्रिमियर लिगमा जम्मा १५ खेलाडीमध्ये तपाईंले सुरुमा  ११ जना खेलाडी छनौट गरी प्लेइङ ११ बनाउनुपर्ने हुन्छ । तपाईंले सामान्यतया प्लेइङ ११ का खेलाडीहरुको प्रदर्शनको आधारमा नम्बर प्राप्त गर्नुहुनेछ ।

कतिपय खेलमा तपाईंले छनौट गरेका प्लेइङ ११ का खेलाडीले कुनै खेल नखेलेमा तपाईंको सब्सिच्युट खेलाडीले प्राथमिकताको आधारमा प्लेइङ ११ मा स्थान बनाउन सक्छन् । कुनैपनि खेलाडीले निम्नानुसार नम्बर प्राप्त गर्दछन् ː

१) ६० मिनेटसम्म खेलेवापत                    १ नम्बर

२२ ६० मिनेटभन्दा बढी खेलेमा                  २ नम्बर

३) गोपकिपर वा डिफेन्डरले गोल गरेमा प्रत्येक गोलका लागि  ६ नम्बर

४) मिडफिल्डरले गोल गरेमा प्रत्येक गोलका लागि        ५ नम्बर

५)   फरवार्डले गोल गरेमा प्रत्येक गोलका लागि,           ४ नम्बर

६)   हरेक असिस्टको लागि                                      ३ नम्बर

७)   क्लिनसिटको लागि मिडफिल्डरको                     १ नम्बर

८)   क्लिनसिटको लागि डिफेन्डर वा गोलकिपरको        ४ नम्बर

९)   गोलकिपरको प्रत्येक ३ सट सेभ गरेवापत               १ नम्बर

१०) गोलकिपरले पेनाल्टी गोल बचाएवापत                   ५ नम्बर

क्लिनसिटको नम्बर प्राप्त गर्न कुनैपनि खेलाडी कम्तीमा ६० मिनेट खेल खेलेको हुनुपर्दछ । यो बाहेक हरेक खेलमा उत्कृष्ट प्रदर्शन गर्ने खेलाडीहरुले क्रमशː ३, २ र १ बोनस नम्बर प्राप्त गर्दछन् । प्रत्येक खेलमा तपाईंको कप्तानले प्राप्त गरेको नम्बर दोब्बर हुन्छ ।

त्यसैले, हरेक गेमविकमा कप्तान छनोट गर्ने विशेष ध्यान दिनुपर्छ । कुनै खेलमा कप्तानले खेल नखेले उपकप्तानले दोब्बर नम्बर हासिल गर्दछ । यस खेलमा नम्बर आउनेमात्र होइन, कतिपय अवस्थामा खेलाडीले नम्बर गुमाउन पुग्छन् । खेलाडीले नम्बर गुमाउने तरिका तल उल्लेख छ ।

१)   हरेक यलो कार्डका लागि                                  १ नम्बर

२)   हरेक रेड कार्डको लागि                                   ३ नम्बर

३)   हरेक पेनाल्टी  गुमाएवापत                               २ नम्बर

४)   हरेक आत्मघाती गोलका लागि                          २ नम्बर

फ्यान्टासीको असली मजा प्राइभेट लिगमा

पयान्टासी प्रिमियर लिगमा पब्लिक र प्राइभेट गरी दुई लिग हुन्छन् । पब्लिक लिगमा तपाईं यत्तिकै सामेल हुन सक्नुहुन्छ । फ्यान्टासीको असली मजा चाहीँ प्राइभेट लिगमा हुन्छ । आफ्ना नजिकका व्यक्तिहरु मिलेर खेलिने प्राइभेट लिगमा हरेक गेमविक जित्दा होस् वा हरेक गेमविकको हेड टु हेडमा साथी भाईलाई हराउँदा बेग्लै मजा आउँछ ।

अझ आजकाल त थप रमाइलोका लागि निश्चित रकम उठाइ प्राइभेट लिगका विभिन्न विजेताहरुलाई पुरस्कार दिने प्रचलनको समेत विकास हुँदै गएको छ ।

चिप्स प्रयोग गर्न नबिर्सनु है..

फ्यान्टसी प्रिमियर लिगमा एक सिजनको लागि विभिन्न चिप्सको व्यवस्था गरिएको हुन्छ । वाइल्ड कार्ड गेमविक १९ अघि एकपटक र गेमविक १९ पछि एकपटक गरी जम्मा दुई पटक प्रयोग गर्न सकिन्छ । ट्रिपल क्याप्टेन, बेन्च बुस्ट र फ्री हिट  एक सिजनमा एकपटक मात्रै प्रयोग गर्न सकिन्छ । यस्ता चिप्सहरुले तपाईंको टिमलाई थप मजबुत बनाई अझ धेरै नम्बर ल्याउन सहयोग गर्छन् । एकै गेमविकमा दुईवटा चिप्स भने प्रयोग गर्न मिल्दैन ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।