बच्चाहरूको तौल बढाउन के खुवाउने ?

person explore access_timeसाउन २०, २०७९ chat_bubble_outline0

एकातिर बालबालिकाका अभिभावक मोटोपनाका कारण चिन्तित छन् । त्यसैगरी, कतिपय अभिभावकहरू पनि छन् जो आफ्नो बच्चाको तौल बढाउन धेरै प्रयास गरिरहन्छन् । तर बालबालिकाको तौल भने बढ्दैन । यस्तो अवस्थामा धेरै अभिभावकहरूले आफ्ना बच्चाहरूलाई विभिन्न प्रकारका प्रोटिन सप्लिमेन्ट दिन थाल्छन् । तर यस्ता सप्लिमेन्टको प्रयोग नगरीकनै तपाईंले प्राकृतिक रुपमा नै आफ्नो बच्चाको तौल बढाउन सक्नुहुन्छ । यसका लागि, तपाईंले आफ्नो बच्चाको आहारमा विभिन्न प्रकारका खानेकुराहरू समावेश गर्न सक्नुहुन्छ । कस्ता खानेकुराले बालबालिकाको तौल बढ्छ त भनेर भारतकी स्वस्थ आहार र पोषण क्लिनिकका आहारविद् डा सुगीता मुत्रेजाले यसबारे केही जानकारी दिएकी छिन् ।


नन भेज खानेकुरायदि तपाईंको बच्चालाई मांसाहारी खाना मनपर्छ भने, तपाईंले कुखुराको मासु वा माछा पनि खुवाउन सक्नुहुन्छ । नन-वेज खुवाउँदा बच्चालाई आवश्यक सबै पोषक तत्वहरू प्राप्त हुन्छन् । यसले उनीहरुको तौल पनि बढ्न सक्छ । सूप, सलाद, पास्ता आदिमा ननवेज मिसाएर बच्चाहरूलाई दिन सक्नुहुन्छ । यसका साथै बच्चालाई तौल बढाउनका लागि दैनिक अण्डा पनि खुवाउन सकिन्छ ।फलफूल र तरकारी

शरीरलाई आवश्यक धेरैजसो भिटामिन र खनिज फलफूल र तरकारीमा पाइन्छ । फलफूलमा एन्टिअक्सिडेन्ट पनि हुन्छ । यदि तपाईं आफ्नो बच्चाको तौल बढाउन चाहनुहुन्छ भने, उसको आहारमा फलफूल र तरकारीहरू थप्न सुरु गर्नुहोस् । केरा, आँप, किवी र अन्जीर जस्ता फलफूल बच्चालाई खुवाउन सक्नुहुन्छ । यसका साथै आलु पनि बालबालिकालाई खुवाउन सकिन्छ ।

कालो चना

कालो चनामा प्रोटिनको मात्रा धेरै हुन्छ । यदि तपाईंको बच्चा धेरै पातलो छ भने, तपाईंले चना खुवाउन सक्नुहुन्छ । यसका लागि कालो चना लिनुहोस्, त्यसलाई रातभर भिजाउनुहोस् । त्यसपछि त्यसलाई अंकुरित हुन छोडिदिनुहोस् । अंकुरित (टुसा उम्रेको ) चना दैनिक खुवाएमा बालबालिकाको तौल बढाउन सकिन्छ । बच्चालाई मनपर्छ भने तपार्इं चनामा पनिर, बदाम र अन्य गेडागुडी पनि थप्न सक्नुहुन्छ ।

यदि तपाईंको बच्चाको तौल पनि कम छ भने, तपाईंले उसलाई ड्राई फ्रुट्स, चना, डेयरी उत्पादन र केरा खुवाउन सक्नुहुन्छ । यी सबैलाई नियमित आहारमा समावेश गर्नाले बच्चाले सबै भिटामिन, मिनरल्स र प्रोटिनहरू प्राप्त गर्नेछन् । यससँगै उसको तौल पनि क्रमशः बढ्न थाल्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।