अनुदानका लागि मात्र उद्योग दर्ता

person explore access_timeसाउन ११, २०७९ chat_bubble_outline0

उद्योग कलकारखाना दर्ता तथा सञ्चालनको मुख्य उद्देश्य भनेकै उत्पादन, प्रशोधन र रोजगारी सृजना गर्नु हो । रोजगारी सृजनासँगै फलफूल, तरकारी, जडिबुटी र रैथाने बालीको प्रशोधनबाट उत्पादन वृद्धि गरी आर्थिक आम्दानी बढाउनु नै उद्योग दर्ताको मुख्य लक्ष्य मानिन्छ । 


बढ्दो उद्योग दर्ताले बेरोजगारी अन्त्य हुने, उत्पादन वृद्धि हुने, आर्थिक स्थितिमा सुधार हुने, कच्चा पदार्थको प्रशोधन भइ बजारीकरण हुने आशा गर्नु स्वभाविक पनि हो । तर जुम्लामा पछिल्लो समय संख्यात्मक रुपमा उद्योग दर्ता ह्वात्तै बढेपनि गुणात्मक परिवर्तन शुन्य देखिएको छ । प्रदेश सरकार, स्थानीय तह र विषयगत कार्यालयले दिने अनुदान लिनकै लागि मात्र उद्योग दर्ता गर्ने प्रवृत्तिले उद्योगबाट न युवाले रोजगारी पाएका छन्, नत बजारले कुनै बस्तु नै।उद्योग दर्ता बढ्दै जाने, युवा पलायन पनि बढ्दै जाने समस्या जुम्लामा बढेको छ । युवा अहिले कामको खोजीमा काला पहाड पुगेका छन् । अहिलेसम्मको तथ्यांक अनुसार जुम्लामा झन्डै ३ हजार ६ सय ६० वटा दर्ता भएका छन् । स्थानीय तह र प्रदेश सरकारको कृषि अनुदान, सहुलियत कर्जा पाउनका लागि मात्रै उद्योग दर्ता गर्ने गलत प्रवृत्ति मौलाएपछि जुम्लामा उद्योग दर्ता गुणात्मक भन्दा संख्यात्मक मात्रै बढेको स्पष्ट देखिन्छ ।उद्योग तथा उपभोक्ता हकहित संरक्षण कार्यालय जुम्लाका प्रमुख श्रीकृष्ण देवकोटाले उद्योग दर्ताको लक्ष्य अनुसार अपेक्षित उपलब्धी हुन नसकेको बताए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।