विदेश मोहको बढ्दो बेथिति

विदेश जान दाजु र बहिनीबीच समेत नक्कली विवाह

नक्कली बिहे गराइदिने ‘म्यारिज ब्युरो’ सक्रिय

person explore access_timeअसार २८, २०७९ chat_bubble_outline0

विद्यार्थी भिसामा विदेश जानेको संख्या बढ्दै गएपछि अहिले नक्कली बिहेको लहर नै चलेको छ । अमेरिका, अष्ट्रेलिया लगायत युरोपजस्ता देशमा गएर काम गर्दै पढ्न पाउने भएपछि यस्ता नक्कली बिहेमा अभिभावकको समेत सहमति भएको पाइन्छ । 


काठमाडौंको गुहेश्वरी मन्दिरमा २० वर्षदेखि पुजारी कर्म गरिरहेका नरेन्द्र उपाध्याय (नाम परिवर्तन) ले सहोदर बाबु–छोरीबीच समेत नक्कली विवाह गरिदिएको बताउँछन् । उनका अनुसार सबैभन्दा धेरै नक्कली बिहे दाजु र बहिनीबीच हुने गरेको छ । त्यस्तै आफ्नै फुपाजु, भिनाजुसँग पनि नक्कली विवाह गर्ने गरेका छन् ।उपाध्याय भन्छन्, ‘मन्दिरमा बिहे गर्न आउनेलाई नआऊ भन्न मिल्दैन ।’ यो गलत संस्कृतिलाई नमान्ने भनेपनि उनीहरुले आग्रह गरेपछि आफ्नो कर्तव्य पालना विवश भएको पुजारीको भनाइ छ । ‘उनीहरु आफै पनि मन खिन्न पार्छन् । रहरले होइन, भविष्यको लागि बाध्य छौँ भन्छन्,’ उनले भने । आफ्नै देशमा राम्रो अवसर भए यस्तो नक्कली काम गर्नुपर्ने थिएन भनेर दुःख देखाउने गरेको उपाध्यायले बताए । एक्ला–एक्लै जाँदा धेरै पैसा लाग्ने तर जोडी जाँदा त्यति नै पैसाले पुग्ने भएपछि लागत जोगाउनको लागि नक्कली बिहे गर्ने गरेको उनको बुझाइ छ । त्यस्तै, मैतीदेवी मन्दिरका पुजारी पण्डित रामप्रसाद सुवेदीले वर्षमा २० भन्दा धेरै जोडीको नक्कली बिहे गराइदिएको बताउँछन् । सक्कली बिहे गर्न ५÷६ घन्टा लाग्छ तर नक्कली बिहे उनले एक घण्टामै सक्ने बताए । भन्छन्, ‘फोटो खिच्नका लागि मात्रै यस्तो बिहे गरिएको हुन्छ ।’ औँठी लगाउँदा पनि औँलामा लगाइदिए जस्तो गर्ने हो । सिन्दुर पनि हालेको जस्तो गर्ने र पछि दुलही आफैले राम्रोसँग लगाएर फोटो खिच्छन् । फोटोमा नक्कलीजस्तो नदेखिन धेरै संस्कार साँच्चिकै बिहे सरह नै रसम पुरा गर्नुपर्ने उनले बताए । 

मनले नक्कली बिहे मानेपछि नक्कली नै हुन्छ तर यति रसम पुर्याएपछि धार्मिक विधिअनुसार त्यो वास्तविक बिहे हुने पण्डितले बताए । पहिले पहिले झुट बोलेर नक्कली बिहे गर्थे तर अहिलेको नयाँ पुस्ता विदेश जानको लागि मात्रै बिहे गर्न लागिएको हो भनेर प्रस्ट बताउँछन् । २०७० सालदेखि नक्कली बिहे गर्नेको संख्या अत्यधिक बढेको उनको अनुभव छ । 

विदेश जानकै लागि वार्षिक रूपमा कति जोडीले नक्कली बिहे गर्छन् भन्ने कुराको आधिकारिक तथ्याङ्क कतै छैन । पुजारीहरूको अनुसार महिनामा करिब एक सय भन्दा धेरै जोडीले मन्दिरमा नक्कली विवाह गर्छन् । नक्कली बिहे गरेर केहीले त्यसैलाई साँच्चिकै बिहेमा परिणत गरेको अनुभव पनि पण्डितहरूसँग छ । समय बित्दै जाँदा विवाह वास्तविकतामा बदलिएको पाइयो । तर धेरै नक्कली बिहे गर्नेहरु झमेलामा फसेको सुनेको उनीहरुले बताए । 

नक्कली बिहे गराइदिने ‘म्यारिज ब्युरो’

विदेशप्रतिको बढ्दो मोहसँगै नक्कली बिहे गर्ने गिरोह नेपालमा सक्रिय छ । नक्कली बिहे गराइदिने ‘म्यारिज ब्युरो’ राजधानीमै यत्रतत्र छन् । कार्यालय नै खोलेर नक्कली विवाह गराइएका छन् । ब्युरोले नक्कली बिहे गराएर दक्षिण कोरिया, अमेरिका, अस्ट्रेलिया, बेलायतलगायत देशमा पठाउने गरेको पाइएको छ । नक्कली बिहे गराउने गिरोहलाई प्रहरीले पटक–पटक पक्राउ गरेपनि रोकिएको छैन । नेपालसहित तेस्रो मुलुकबाट नक्कली बिहे गरेर अमेरिका जानेको संख्या बढेपछि तत्कालीन राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प प्रशासनले पाँच वर्ष कैद र दुई लाख ५० हजार डलर जरिवानासमेत गर्ने व्यवस्था गरेको थियो । 

अध्ययन वा रोजगारीका लागि विदेशिने युवाको संख्या बढिरहँदा नक्कली विवाह गर्ने क्रम पनि बढेको हो । केही वर्षयता यस्ता घटना प्रहरीमा आउने क्रम पनि बढेको कालीमाटी प्रहरी वृत्त महिला सेलकी इञ्चार्ज प्रहरी निरीक्षक सपना खड्का बताउँछिन् । ‘पहिले विदेश जानको लागि नक्कली बिहे गर्छन्, पछि भिसा नलागेपछि केटीले सम्पत्ति माग्छन् ।’ कानुनी रुपले बिहे गरेको देखिएपछि हामीले अदालत पठाउने गरेका छौं । यस्ता घटनामा धेरै पुरुषहरु पीडित भएका छन्’ उनले भनिन् ।

नक्कली बिहे बढ्दै गएपछि नेपाल सरकारले २०७३ सालमा नागरिकता लिएकै ठाउँमा विवाह दर्ता गर्नुपर्ने प्रावधान ल्याएको थियो । तर, हाल देखिएको बढ्दो नक्कली बिहेले सरकारको कदम प्रभावकारी नभएको देखाउँछ । सरकारसँग नक्कली बिहे रोक्ने कुनै संयन्त्र छैन । कानुनी रुपमा बिहे गर्न तीनपुस्ते देखाउनु पर्ने हुन्छ । कोर्ट म्यारिज गर्नको लागि पनि वडाबाट सिफारिस चाहिन्छ । कानुनी रुपमा यो खालको बिहे सम्भव नभएको अधिवक्ता लोकेन्द्र वली बताउँछन् । 

के भन्छन् समाजशास्त्री ? 

सुन्दर र व्यवस्थित परिवारको लागि विवाहको परिकल्पना गरिएको हो । तर समय सँगसँगै समाजमा धेरै किसिमको बद्लाव देखिएको समाजशास्त्री निर्मला ढकाल बताउँछिन् । परिमार्जित समयको माग भएपनि विवाह जस्तो पवित्र सम्बन्ध आजकाल बजारीकरण भएको छ । बढ्दो नक्कली बिहेलाई सामान्य घटनाका रूपमा लिन नहुने उनको भनाइ छ । ‘समाजको यो सत्य घटना सरोकारवालाको नजरमा परेको छैन । यो घटनाको कारण र परिणाम समयमै खोतल्नुपर्छ,’ उनले भनिन्, ‘नक्कली बिहेलाई समाज व्यवस्थासँग जोडेर अध्ययन गर्नुपर्छ ।’ । 

नक्कली विवाहको सम्बन्ध पुँजीवादसँग जोडिएको छ । पुँजीवादले निर्माण गर्न खोजेको विवाह परम्पराबीच अन्तरविरोध भइरहेको छ । नक्कली बिहे त्यही अन्तरविरोधको प्रतिबिम्ब भएको समाजशास्त्री ढकालको बुझाइ छ । 

केही सांस्कृतिक मूल्य–मान्यतालाई बाध्यताले बोक्दै मुलुक पुँजीवादतिर लम्किरहेको अवस्थामा मान्छेले आफ्नो सामाजिक र सांस्कृति दायरा बिर्सिएको आरोप शिक्षाविद् सुरेशराज शर्माको रहेको छ । उनी भन्छन्, ‘नक्कली विवाह पुँजीवादी अर्थ व्यवस्थासँग जोडिएको छ ।’ पुँजीवादी अर्थव्यवस्थाका कारण परम्परागत विवाह संस्थाको धरातलीय बनोटमा संकट आएको उनको भनाइ छ । यो आधुनिकीकरण, विदेश पलायन हुने र पश्चिमी संस्कृतिसँग जोडिएको छ । ‘नेपालमा परिश्रम नगर्ने र विदेशमा सबथोक देख्ने संस्कृतिसँग सम्बन्धित छ’ उनले भने । हाडनातामा समेत विवाह गरेर विदेश पलायन हुनुले अत्यन्तै खराब संस्कारको विकास गरिरहेको उनको टिप्पणी छ । विवाहको आधारभूत तत्वलाई नक्कली बिहेले चुनौती दिएको शर्माले बताए ।

त्यस्तै, नक्कली बिहे बजारीकरणको ज्वलन्त नमुना भएको समाजशास्त्री ढकाल र शिक्षाविद् शर्मा दुवैको मत छ । पुँजीवादी समाजमा सबैथोक मूल्यमा निर्धारण भएपछि विवाह पनि मूल्यमा सूचीकृत भएको उनीहरुको बुझाइ छ । यस्तो प्रवृत्तिले विवाह प्रथालाई नाफा र नोक्सानसँग जोडेको छ । नाफा हुनेबित्तिकै अनमेल विवाह गर्न तयार हुनुले सामाजिक विघटनको संकेत गरेको उनीहरुको भनाइ छ । बजार र परम्पराबीच सम्मिश्रण हुँदा मान्छे जे गर्न पनि तयार भएको छ । विवाहलाई ‘सक्कली’ र ‘नक्कली’ भनेर छुटिने बित्तिकै  बजार स्वतः जोडिन्छ । बजारसँग जोडिएको सम्बन्धमा सामिप्यता, समर्पण, समन्वयजस्ता संवेगात्मक पक्ष रहन्न । यसरी नै समाजका हरेक संस्था वस्तुकरण हुँदै जाँदा सामाजिक संस्था धराशयी बन्ने उनीहरुको बुझाइ छ । 

नक्कली विवाहलाई रोक्न राज्यले उचित कदम चाल्न सकेको देखिदैन । राज्यले डिपेन्डेन्ट भिसा स्वीकार गरेपछि यो बाटो खुलेको हो । राज्यकै ‘बाइप्रोडक्ट’ भएकाले यसलाई बन्द गर्न गाह्रो पर्छ । नक्कली बिहे रोक्न राज्यले पहिले नागरिकलाई रोजगारीको अवसर दिलाउनुपर्छ । राष्ट्रिय योजना आयोगले राम्रो योजना बनाएर रोजगार, तालिम साथै चेतनाको व्यवस्था गर्न नसक्दासम्म यस्ता काम भइरहन्छन् ।  

सन् १९९० को दशकपछि नेपालले नवउदारवादी आर्थिक नीतिलाई अवलम्बन गर्यो । कृषिमा आश्रित  अर्थतन्त्र धराशयी बन्दै गएपछि नीतिकरण मौलायो । त्यसपछि युवाहरु खाडी मुलुक जान थाले । विदेशप्रतिको त्यही अवधिबाट आकर्षण र स्वदेशप्रतिको विकर्षण बढ्दै गयो । श्रम गर्न जानेहरु कतिपयले विदेशतिरै घरजम गरेर बस्न थाले । यसरी नेपाली समाजमा नक्कली विवाहको विकृत परम्परा सुरु भयो । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।