ad
x

प्रेमिकाको मृत्युपछि विक्षिप्त बने, त्यसपछि संसार घुम्न निस्किए; सँगै गएको कुकुरले बनायो विश्व कीर्तिमान

person explore access_timeअसार २०, २०७९ chat_bubble_outline0

अमेरिकाको न्यु जर्सीका टम टर्किचले आफ्नो कुकुरसँग पैदल यात्रा गरी ३८ देशको यात्रा गरे । सात वर्षको यात्रामा टमलाई साथ दिने कुकुर सवानाहले विश्व कीर्तिमान बनाएको छ । करिब ४८ हजार किलोमिटरको यात्रामा टम टर्किचले धेरै चुनौतीको सामना गरे पनि आफ्नो यात्रा रोकेनन् । टम टर्किचले आफूले गरेको यात्रा पाँच वर्षमा पनि पूरा गर्न सकिने बताउँदै कोरोना महामारीका कारण आफूलाई थप दुई वर्ष लागेको बताए ।


पैदल यात्रामा निस्कनुको पछाडि टमको कहानी पनि छ जसले उनलाई यो यात्राका लागि प्रेरित गर्यो । वास्तवमा टमकी प्रेमिका मेरीको सन् २००६ मा एक दुर्घटनामा मृत्यु भयो । टम विक्षिप्त भए । टमलाई त्यसपछि लाग्यो – जीवन छोटो छ । त्यसैले उनले संसार घुम्ने अठोट लिए । टमले पैसा संकलन गर्न सुरु गरे । कलेज पढ्दै गर्दा गर्मीको छुट्टीमा काम गर्दै टमले दुई वर्षसम्म घुम्नका लागि पैसा जम्मा गरे ।२६ औँ जन्मदिनमा सुरु गरे यात्रा

सन् २०१५ मा टमले आफ्नो २६ औँ जन्मदिनमा यो यात्रा सुरु गरे । टमले उक्त यात्रामा आफूले थुप्रै उतार चढाव देखेको बताए । टर्की–उजबेकिसतानमा मानिसहरुले टमलाई विवाहमा आमन्त्रित गरेर उनलाई खुसीमा समावेश गराए । टमले गिनिज बुक अफ वर्ल्ड रेकर्ड होल्डर न्युम्यानकाे कहानीबाट प्रेरित भएर संसार घुम्ने निर्णय गरेका थिए । यद्यपि, टमको यात्रालाई गिनिजि रेकर्डमा प्राविधिक कारणमा समावेश गराउन सकिएन तर उनको कुकुर यति धेरै पैदल यात्रा गर्ने पहिलो जनावर भने बने ।

टम–सवानाहले दैनिक ४० किलोमिटरको यात्रा गर्दथे

टम र सवानाहले दैनिक करिब ३० देखि ४० किलोमिटरको यात्रा गर्दथे र धेरै रात क्याम्पमा नै बिताउने गर्दथे । टमका अनुसार यो यात्रामा सवानाहले उनलाई निकै साथ दिएका थिए । आफ्नो सहयात्री सवानाहबारे कुरा गर्दै टमले भने, ‘यात्राका बेला मभन्दा ऊ बढी ऊर्जावान् हुने गर्दथ्यो । ऊ असाध्यै उत्साहित पनि हुने गर्दथ्यो । साथै, ऊ भएपछि मलाई एक प्रकारको सुरक्षा पनि महसुस हुन्थ्यो ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।