ad
x

एमआरआई मेसिनमा खरिदमा अनियमितता भएको आशंकामा लेखा समितिले थाल्यो छानबिन

person explore access_timeअसार १७, २०७९ chat_bubble_outline0

काठमाडौंको सिभिल अस्पतालले २२ करोडमा किन्न लागेको एमआरआई मेसिन कर्णाली प्रदेश अस्पतालले २९ करोडमा किन्न थालेको भन्दै प्रदेश लेखा समितिले छानबिन सुरु गरेको छ । लेखा समितिका सदस्य गुलाबजंग शाहले खरिद सम्बन्धीका डकुमेन्ट लिइएको बताए ।


‘छानबिनका लागि हामीले डकुमेन्ट लिएका छौं,’ उनले भने, ‘यहाँ ठुलो चलखेल देखिन्छ ।’ एउटै कम्पनीको र एउटै गुणस्तर भएको उक्त एमआरआई मेसिन खरिदमा झण्डै ७ करोड बढी रकम अनियमितता गर्न लागिएको आशंका गरिएको छ । सिभिल अस्पतालले २२ करोड ७४ लाख २२ हजार ८०० रुपैयाँमा खरिद गर्ने निर्णय गरेर प्रक्रिया अगाडि बढाएको छ । उक्त अस्पतालले गत जेठ २५ गते ‘थ्री टेस्ला’ क्षमताको एमआरआई खरिदको जिम्मा ‘ईष्ट वेस्ट कन्सर्न प्रालि’लाई दिने निर्णय गरेको शाह बताउँछन् ।प्रदेश अस्पताल सुर्खेतले पनि सोही ‘थ्री टेस्ला’ क्षमताकै एमआरआई मेसिन खरिदको जिम्मा सोही प्रालिलाई दिएको छ । तर प्रदेश अस्पतालले उक्त कम्पनीलाई २९ करोड ७१ लाख ६६ हजार ७ सय ९२ रुपैयाँमा खरिदको जिम्मा दिएको छ । शाहले यसअघि नै सामाजिक विकास मन्त्रालयका सचिवलाई समेत बोलाएर यसबारे छलफल गरिएको बताए । दुवै अस्पतालले साना र ठूला गरी ३०० भन्दा बढी बुँदामा ‘स्पेसिफिकेसन’ बनाएका छन् । सिभिलले २५ वटा मुख्य विषयमा र प्रदेश अस्पतालले ३० वटा बुँदागत ‘स्पेसिफिकेसन’ बनाएको छ ।

‘त्यसमा अधिकांश बुँदा मिल्न पुगेका छन्,’ लेखा समितिका सभापति करविर शाही भन्छन्, ‘१२ गते नै हामीले कागजपत्रहरु मागेका थियौं । एउटा पत्रिकामा समाचार आएकाले हामीले एक्सन लिन खोजेको हो ।’ शाहीले अब त्यसबारेमा अस्पताल र प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयलाई स्पष्टिकरण सोधिने समेत बताए ।

 

सिभिलको भन्दा ‘हाई क्वालिटी’ को मेसिन हो : निर्देशक खड्का

यता प्रदेश अस्पतालले भने अहिलेसम्मकै ‘हाई क्वालिटी’को एमआरआई मेसिन खरिद गर्न लागेको दाबी गरेको छ । अस्पतालका निर्देशक डा. डम्बर खड्का अस्पतालले खरिद गर्न लागेको मेसिन अहिलेसम्म नेपालमा नआएको बताउँछन् । उनले भने, ‘बजेट भएकाले बेस्ट क्वालिटीको मेसिन ल्याउँ भनेर हामी लागेका हौँ । यहाँ ठेकेदारहरु आएका थिए । त्यसमा सबैभन्दा बेष्ट खालको मेसिन बनेको छ भनेका कारण हामीले ल्याउन खोजेका हौं । कसलाई के चित्त बुझेन, एउटालाई टेन्डर पर्दा अर्कोले कम्प्लेन गर्छन् । हामीले ल्याउन लागेको मेसिन सिभिलको भन्दा पनि हाई क्वालिटीको हो ।’

खड्काले सिभिलको ६२ र प्रदेश अस्पतालले खरिद गर्न लागेको एमआरआई ६४ च्यानलको भएको बताए । ‘सिभिलको र हाम्रोमा त क्वालिटी नै फरक प¥यो,’ उनले भने, ‘यस्तो खालको मेसिन त थुप्रै ठाउँमा होला तर, हाई क्वालिटीको मेसिन हामीले ल्याउन लागेको हो ।’

के हो एमआरआई ?

एमआरआई सिटी स्क्यानबाट पत्ता नलागेको वा द्विविधामा परेको रोग पत्ता लगाउन प्रयोग गर्ने गरिन्छ । यो मेसिनले चुम्बकको प्रयोगद्वारा शरीरका अङ्गहरुको विस्तृत अध्ययन गर्न सकिन्छ । यसमा चुम्बकीय माध्यमबाट मानव शरीरमा रेडियो तरङ्ग प्रशारण गरेर शरीरका अङ्ग तथा शारीरिक प्रक्रियाको अध्ययन गर्न सकिन्छ । यसमा एक्स रे, सिटी स्क्यानमा जस्तो विकिरणको प्रयोग नहुने विशेषता हुन्छ । एमआरआईको शक्ति टेस्लामा मापन गरिन्छ । त्यो नेको एमआरआईमा प्रयोग हुने चुम्बकको शक्ति हो । जति बढी चुम्बकको शक्ति भयो, उतिनै शरीरका अङ्गहरुको स्पष्ट तस्वीर प्राप्त गर्न सकिन्छ भने रोग पहिचानमा पनि सहज हुन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।