ad
x

विश्वको सबैभन्दा ठूलो ब्याक्टेरिया भेटियो, सामान्यभन्दा ५ हजार गुणा ठूलो

person explore access_timeअसार १३, २०७९ chat_bubble_outline0


हालै वैज्ञानिकले ब्याक्टेरियाको एउटा नयाँ प्रजाति फेला पारेको छ । यो प्रजातिको ब्याक्टेरिया हालसम्मको सबैभन्दा ठूलो ब्याक्टेरिया भएको वैज्ञानिकले बताएका छन् । एउटा मात्रै कोसिका भएको यो ब्याक्टेरियाको कोसिका यति ठूलो छ कि यसको तुलना एक सेन्टिमिटर लामो मानिसको परेलासँग गरिएको छ । यो ब्याक्टेरिया सामान्य ब्याक्टेरियाको तुलनामा करिब ५ हजार गुणा ठूलो छ ।


शोधका लेखक तथा लरेन्स बर्कले नेशनल लेबोरेटरीमा मरिन बायोलोजिस्ट जीन–मेरी भोलेन्डका अनुसार यति ठूलो ब्याक्टेरिया भेटिनु आफैँमा एउटा आश्चर्यको कुरा थियो ।साइन्स जर्नलमा प्रकाशित एक नयाँ शोधका अनुसार थियोमार्गरिटा म्यान्फिा नामको यो ब्याक्टेरियाबारे सबैभन्दा पहिला गुआदेलुपमा युनिभर्सिटी डेस एन्टिल्सका मरिन बायोलोजीका प्राध्यापक ओलिवियर ग्रोसले फेला पारेका थिए  । यो ब्याक्टेरिया उनले क्यारिबियन मेन्ग्रोव दलदलमा फसेका बेला देखेका थिए ।

यसको आकारका कारण सुरुमा यसलाई युकेरियोट मानिएको थियो । यो एक प्रकारको कोसिका हो जसबाट जनावर बिरुवाहरु बन्ने गर्छ । तर जब यसलाई माइक्रोस्कोपमार्फत् हेरियो तब यसमा युकेरियोटिक कोसिकाजस्तो केही पनि थिएन, स्पष्ट रुपमा न्युक्लियस र माइटोकोन्ड्रिया देखिएको थियो । थप अनुसन्धानपछि यो एक जिवाणु अर्थात् ब्याक्टेरिया भएको पत्ता लाग्यो ।

अधिकांस ब्याक्टेरियल सेल निकै सुक्ष्म हुन्छन् अर्थात् यसको लम्बाई करिब दुई माइक्रोमिटर हुन्छ । केही ठूला ब्याक्टेरिया सय माइक्रोमिटरका हुनसक्छन् । तर यो नयाँ प्रजातिको ब्याक्टेरियाको लम्बाई २०,००० माइक्रोमिटर छ अर्थात् दुई सेन्टिमिटर लामो ।

यो ब्याक्टेरिया नङजस्तै दह्रो पनि छ । यसले सामान्य तरिकाले प्रजनन गर्दछ  । फिलामेन्ट खुम्चिन्छ र डिएनएयुक्त बड बन्नका लागि अलग हुने गर्छ । यो बड पछि अलग हुने गर्छ ।

यो ठूलो भइकन पनि यसबाट मानिसलाई कुनै खतरा नहुने वैज्ञानिकले बताएका छन् । वैज्ञानिकले टी. म्याग्निफा ब्याक्टेरियाको जिनोमिक स्ट्रक्चरबारे पनि जानकारी प्राप्त गरे । डिएनए विश्लेषणमार्फत् यसमा धेरैजसो ब्याक्टेरियाको तुलनामा तीन गुणा बढी जिन भएको पत्ता लागेको छ ।  

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।