ad
x

कोरोना संक्रमणको जोखिम बढ्यो : स्वास्थ्य मन्त्रालय

person explore access_timeअसार ९, २०७९ chat_bubble_outline0

नेपालमा कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणको तेस्रो लहर मत्थर भएपछि पछिल्ला तीन चार दिनयता संक्रमितको संख्या बढेको छ । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका अनुसार गएको २४ घण्टामा २ हजार ४९४ जनामा कोरोना परीक्षण गर्दा ४९ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । 


यस्तै, बुधबार ३१ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो भने ७ गते १९ जना संक्रमित भएका थिए । ६ गते २८ संक्रमित हुँदा ५ गते २३ जना संक्रमित भएको मन्त्रालय जनाएको छ ।  यस्तै, छिमेकी राष्ट्र भारतमा दिन प्रतिदिन संक्रमितको सङ्ख्या बढ्दा नेपालमा संक्रमणको जोखिम उच्च रहेको जनस्वास्थ्य विज्ञहरुले बताउँदै आएका छन् ।नेपालमा यसअघि पहिलो, दोस्रो र तेस्रो लहर फैलँदा छिमेकी राष्ट्र भारतमा कोरोना संक्रमण उच्च विन्दु पुगेको हुन्थ्यो । भारतमा उच्च बिन्दुमा पुगेको करिब तीन सातामा यहाँ संक्रमण दर तिव्र गतिमा फैलन सुरु भएको थियो ।यसबेला छिमेकी राष्ट्र भारतमा एक्टिभ केस मात्रै ८२ हजारभन्दा बढी छ । गएको २४ घण्टामा १३ हजार १५९ नयाँ संक्रमित थपिएका छन् । अर्थात् अघिल्लो दिनमा भन्दा ९४६ जना बढि संक्रमित भइ १३ हजार नाघेको छ ।
भारतमा १९ जून अर्थात असार ५ गते १२ हजार ७१७ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको थियो । जून २१ अर्थात् असार ७ गते संक्रमितको संख्या बढेर १२ हजार २४९ जनामा पुगेको थियो भने असार ८ गते संक्रमितको संख्या ९४६ जना बढ्दा १३ हजार १९५ पुगेको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालय सहप्रवक्ता डा. समीरकुमार अधिकारीले अस्तीभन्दा हिजोभन्दा आज संक्रमितको सङ्ख्या बढेकाले सतर्कता अपनाउन आग्रह गरेका छन् । परीक्षण गरेकामध्ये संक्रमण पुष्टि हुनेको अनुपात पनि बढेको देखिएकाले पूर्ण रुपमा सतर्कता अपनाउन उनले आग्रह गरे । नेपालको सरकारी आकँडाअनुसार बिहीबारको परीक्षण संक्रमण दर १.९६ प्रतिशत रहेको छ । बुधबार संक्रमण दर १.२७ प्रतिशत रहेको थियो । अघिल्लो सातासम्म संक्रमण दर ०.५ प्रतिशत रहेको थियो । छिमेकी राष्ट्र भारतमा संक्रमण बढिराखेकाले नेपालमा सतर्कता नअपनाएको खण्डमा संक्रमण बढ्ने उच्च जोखिम रहेको उनी बताउँछन् ।उनी भन्छन्, ‘पछिल्लो समय जनस्वास्थ्यको मापदण्ड उल्लघंन बढेको जस्तो देखिएकाले पछिल्ला दिनमा संक्रमितको सङ्ख्या बढ्दै गएको देखिएको हो ।’ संक्रमणको जोखिम बढेकाले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गर्न उनको आग्रह छ । 

खोप लगाउन बाँकी
सरकारी आंकडा अनुसार नेपालका कुल जनसङ्ख्या दुई करोड ९१ लाख ९२ हजार ४८० छ । जसमा  ६९.२ प्रतिशतले पूर्ण मात्रा खोप लगाएका छन् । खोपको लक्षित जनसङ्ख्या दुई करोड ३३ लाख २७ हजार ६१९ रहेको छ । जसमा दुई करोड २६ लाख ४९ हजार २७७ जना अर्थात् ९७.१ प्रतिशतले पहिलो मात्रा खोप लगाएका छन् । यस्तै, दुई करोड एक लाख ९६ हजार ४९६ जनाले पूर्ण मात्रा खोप लगाएका छन् । त्यस्तै, बुस्टर डोज ६१ लाख ९४ हजार १०९ जनाले लगाइसकेका छन् । 

कोरोनाविरुद्धको खोप नलगाएकाहरुलाई खोप लगाउन अधिकारीले अनुरोध गरे । उनका अनुसार कोरोनाविरुद्धको खोप उपलब्ध भएपनि कुल जनसङ्ख्यामध्ये करिब २३ प्रतिशतले पूर्ण मात्रा खोप लगाउन बाँकी छ । 
पहिलो मात्रा लगाएर बसेकाहरु दोस्रो मात्रा लगाउन, दोस्रो मात्रा लगाएकाहरुलाई बुस्टर मात्रा लगाउन उनले आग्रह गरे ।  

बिहीबारबाट ५ देखि १२ वर्ष मुनिका बालबालिकालाई कोरोनाविरुद्धको फाइजर खोप लगाइन सुरु गरिएको छ । २७ जिल्लाका विद्यालयहरुमा बालबालिकालाई खोप लगाउन सुरु गरिएकाले ती उमेर समूहका बालबालिकालाई खोप अभियानमा सहभागी हुन उनले आग्रह गरे ।  बालबालिका सुरु भएको खोप अभियानमा उत्साहजनक रुपमा सहभागिता रहेको डा. अधिकारीले बताए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।