धनगढी उपमहानगरमा नाला अतिक्रमण हटाउन थालियो

person explore access_timeअसार ९, २०७९ chat_bubble_outline0

धनगढी उपमहानगरपालिकाले वडा नम्बर ५ स्थित सुकुटी नालामा निर्माण भएका भौतिक संरचना हटाउन सुरु गरेको छ । नाला अतिक्रमण गरी बनाइएको भौतिक संरचना हटाउन थालिएको हो ।  उपमहानगरपालिकाको अमिनले जग्गा नाप गर्दै नालाको क्षेत्रको टुङ्गो लगाएका छन् । उपमहानगरपालिकाले सो क्षेत्रभित्र पर्ने भौतिक संरचनासँगै बोटबिरुवा तथा ठुल–ठुला रुख पनि कटान गरिरहेको छ । वातावरण विज्ञहरु अतिक्रमण हटाउनु उचित भएपनि रुख कटानलाई ‘पर्यावरणीय विनास’को संज्ञा दिन्छन् ।


वन ऐनअनुसार वन कार्यालयको अनुमति बिना कुनै पनि बोटबिरुवा तथा रुख काट्न पाइँदैन । रुख कटान आदेश नपाएकै कारण सुदूरपश्चिम प्रदेशका कतिपय गौरवका आयोजनाका काम अघि बढ्न सकेका छैनन् । तर उपमहानगरपालिकाले सार्वजनिक जग्गामा रहेका रुख धमाधम कटान गरेको हो ।‘जथाभावी वन फडानीका कारण चराचुरुङ्गी, जलचर लगायतको बासस्थान मासिँदै गएको छ,’ वातावरण विज्ञ दिनेश जोशीले भने, ‘नाली अतिक्रमण रुखले गरेको होइन, व्यक्तिहरुले गरेका हुन् । रुखलाई जोगाउँदै ती संरचना भत्काउनुपर्छ ।’उनले जथाभावी रुख कटान गर्दा दुरगामी असर पर्ने बताए । उनले भने, ‘काट्नै पर्ने भए एक ठाउँको रुख काट्दा अर्को ठाउँमा वृक्षारोपण गर्नुपर्ने हुन्छ ।’ धनगढी उपमहानगरपालिकाका अधिकांश स्थानमा नाली मिचेर भौतिक संरचना निर्माण भएका छन् । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।