ad
x

आयुर्वेद केन्द्रमा न औषधि पाइन्छ, न कार्यलय प्रमुख भेटिन्छन्

person explore access_timeअसार ९, २०७९ chat_bubble_outline0

जुम्लाको चन्दननाथ नगरपालिका वडा नम्बर १० बोहोरागाउँमा रहेको जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्रमा आयुर्वेदिक औषधि नै नभएको पाइएको छ।


स्वास्थ्य केन्द्रमा अनिवार्य २३ प्रकारका आयुर्वेदिक औषधी हुनुपर्ने हो । तर कुनै पनि औषधि नभएको विरामीले गुनासो गरेका छन् । औषधि नभएपछि खाली  हात फर्किनु परेको सोही वडाकी उमा विकले गुनासो पोखिन। उमा एउटा मात्र पात्र मात्रै हुन्, दर्जनौं विरामी औषधि नपाएर रित्तो हातमा फर्कन बाध्य छन् । केन्द्रमा दैनिक ३० देखि ५० जनासम्म बिरामी उपचार गर्न आउने गरेको उनी बताउँछिन् ।केन्द्रमा सबैभन्दा बढी दीर्घरोगीहरू उपचारका लागि जान्छन् । स्वास्थ्यकर्मीले चेक मात्रै गर्दै आइरहेका छन् । औषधि छैन भन्दै पठाउने गरेको स्थानीय लक्ष्मण देवकोटा बताउँछन् । उनले पछिल्लो समय आयुर्वेद औषधिप्रति बिरामीको आकर्षण बढे पनि औषधि नहुँदा  मर्कामा परेको बताए । 

जिल्लामा आयुर्वेद औषधालयसमेत नहुँदा बिरामी सुर्खेत र नेपालगन्जबाट औषधि मगाएर सेवन गर्नुपर्ने बाध्यतामा छन् । 

केन्द्र ५ महिनादेखि प्रमुख विहीन अवस्थामा  छ । तत्कालीन कार्यालय प्रमुख देवेन्द्र ठाकुर सरुवा भए गइरहेका छन् । प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालयले बुधवार जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयका प्रमुख कृष्ण सापकोटालाई आयुर्वेदिक स्वास्थ्य केन्द्र हेर्न जिम्मा दिएको छ ।

कार्यालय प्रमुख नहुँदा आर्थिक र प्रशासनिक काम पनि ठप्प भएको कर्मचारीहरूको भनाइ छ । वैद्य गोरखबहादुर रावतले औषधि सकिए पनि खरिद गर्ने अधिकार नभएको बताए ।  ५ महिनाअघि ल्याएको औषधि, प्रयोगशालाका सामान र फर्निचरको भुक्तानी गर्न सकस भएको छ। पहिले खरिद गरेको औषधि सबै सकिएको जनाए । ५ महिनादेखि आफूहरूले तलबसमेत नपाएको उनको गुनासो छ ।

नागरिकको स्वास्थ्य अधिकार सुनिश्चित गर्न स्थापना भएको स्वास्थ्य केन्द्र धरापमा पर्दा पनि स्थानीय सरकार मौन बसेको स्थानीय अगुवा राजुशरण न्यौपानेले बताए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।