ad
x

कहाँ हरायो नैतिक शिक्षा ?

person explore access_timeअसार २, २०७९ chat_bubble_outline0

नैतिक शिक्षाले व्यक्ति असल व्यवहार र असल चरित्र भएको व्यक्ति बन्न सफल  हुन्छ । परिवारमा,समाजमा मात्र नभएर सिङ्गो राष्ट्र नै सकारात्मक बन्न नैतिक शिक्षाको आवश्यकता पर्दछ । हरेक नागरिकहरूमा आफ्नो दायित्वको बोध हुन र सिङ्गो मुलुकलाई सकारात्मक तरिकाबाट अगाडि बढाउनका निम्ति हरेक राष्ट्रबासीहरूमा नैतिक ज्ञानको बोध हुनु अति नै आवश्यक देखिन्छ । हातमा पीएचडीको प्रमाणपत्र बोकेर हिँडेको छ,नाम अनि दाम कमाएकै छ । तर,आफ्नै आमा बाबासँग कसरी बोल्नुपर्ने हो,कस्तो व्यवहार गर्नुपर्ने हो भन्ने कुराको ज्ञान शुन्य छ भने त्यो पीएचडीकोे प्रमाणपत्रको के अर्थ ?हामी आफैँ मनन गरौँ त,धागो विनाको चङ्गाजस्तै हुन्छ मानव,नैतिक शिक्षा बिना अर्थहीन ।


जब व्यक्तिहरूमा नैतिक ज्ञान हुन्छ र जीवनमा लागु गर्दछ,तब मात्र समाज सकारात्मक तरिकाबाट अगाडि बढ्दै व्यक्तिमा सदाचार,विनम्रता,सद्भाव,प्रेमभाव,श्रद्धा,परोपकार,दया,माया,निष्ठाजस्ता सकारात्मक पक्षले स्थान पाउनेछन् ।वर्तमान अवस्था

आज हाम्रो समाज जसरी विकास हुँदै गइरहेको छ,यदि यही तरिकाले अगाडि बढ्दै गयो भने सायद भविष्यमा हजारौँ बृद्ध बुवाआमाहरू परिवारको मायाको निम्ति भोको हुनु हुनेछ । यो समाजमा आफ्नै दाजुभाइ,दिदीबहिनी पनि आफ्नो हुने छैनन् । एकै परिवारभित्र पनि एक अर्काको निम्ति  शत्रु निस्किने छन् । एकले अर्कालाई गिराउने,सताउने जस्ता कार्य हुने निश्चित छ । एकै घरमा एकै परिवार पनि मिलेर सँगै बस्न नसक्ने परिस्थितिको सिर्जना हुने अधिक सम्भावना देखा पर्दछ ।

भन्ने गरिन्छ,नैतिक शिक्षा भनेको त आफै आफ्नै घर परिवार अनि विद्यालयमा यत्तिकै सिक्ने शिक्षा हो । थोरै कुराको ज्ञान त सामाजिक विषयमा पनि राखिएको छ नि । बेकारमा विद्यालयमा यसै त कोर्स सक्याउन धौ धौ हुन्छ । अझ एउटा विषय बढी किन थप्ने,आफू अनि बालबालिकालाई थप बोझ किन बोकाउने ?तर नैतिक शिक्षा अनिवार्य चाहिन्छ ।

यदि कसैको अचानक दुर्घटना भयो भने पनि उद्दार गर्न अघि सर्ने मान्छे थोरै हुन्छन् । मान्छेलाई फजुलमा समयको खर्च गर्न र रमाइलो गर्न समय पर्याप्त छ तर दुःखीलाई सहयोग गर्न र राम्रो कुरा गर्न,सिक्न,सिकाउन र सुन्न मात्र हजारौँमा एक दुई जनालाई मात्र समय मिल्छ ।

आजका आमाबुवा अर्थात् अभिभावकलाई यति हतार छ कि आफ्नो छोरा छोरीले के गर्यो,के गर्छ ?के खायो,के खाएन ?दिनभरि कसरी समय बितायो ?पढाइ कस्तो चलिरहेको छ,लगायत सोध्ने,बुझ्ने र हेर्ने समय नै छैन । हुर्किदै गरेका आफ्ना छोरा छोरीलाई बुझने उनीहरूका कुरा सुन्ने,जिज्ञासा मेटाउने,कतै केही कुरा मनमा राखेर समस्यामा पो परेका छन् कि बुझ्ने अहँ फुर्सद नै छैन ।

बरू इन्टरनेटमा समय बिताउन समय निस्किन्छ तर सन्तानलाई बुझ्ने समय कमै अभिभावकले मात्र निकाल्न भ्याउनु हुन्छ । यसो गर्दा कलिलो उमेरका बालबालिका पनि नैतिक शिक्षाबाट बन्चित भएका हुन्छन् । साथै अन्य धेरै जिज्ञासा पनि बालबालिकाको मनभित्रै गुम्सिएर रहन्छ । व्यस्त दैनिकी र सन्तानको नजिकको साथी बन्न नसक्नु,समय दिन नसक्नु तर उसका अन्य इच्छा,चाहना जे जति मागे पनि पूरा गराउनु त झन ठूलो समस्या बनेको छ । जसले गर्दा छोराछोरीहरु पैसा अनि परिश्रमको मूल्य बुझ्ने ज्ञानबाट बन्चित भएका हुन्छन् ।

एकदिन म र मेरो सानो भाइ मेरो छिमेकीको घरमा गएका थियौँ । जहाँ एक जना दाइले आफ्नो आमालाई ‘सुड्डी’ अनि बाबालाई ‘सुड्डो’ भन्दै सम्बोधन गरेको सुन्यौँ । आमाबुबालाई यस्तो सम्बोधन गर्नु एकदमै दुःखको कुरा हो । त्यस्तो सम्बोधन गरेको सुनेपछि मेरो मनमा साह्रै ठेस लाग्यो । मसँगै  रहेको सानो भाइले के सिक्यो होला भनेर दुःख लाग्यो । मेरो दिमागमा यसबारे विभिन्न प्रश्न उब्जिए । मलाई लाग्यो,बुवा आमालाई  वृद्ध भएपछि हेला गर्ने,वृद्धाश्रममा लैजाने,सम्पत्ति हडप्ने बेसहारा भएपछि एक्लै छोडिदिने यस्तै सम्बोधन गर्नेहरु नै हुन् ।

अझ एकदिन बाटोमा हिँड्दै गर्दा एकजना दिदीले वृद्धावस्थाको बुवालाई लठ्ठीले बेस्सरी हानेको देखेँ,जुन साँच्चै नै अमानवीय थियो । खै त,हाम्रो कानुनले के गर्न सक्यो ?संविधानको भाग २,धारा ४१ मा ज्येष्ठ नागरिकको हकको व्यवस्था गरिएको कानुन छ,जहाँ स्पष्ट रुपमा ज्येष्ठ नागरिकलाई राज्यबाट विशेष संरक्षण तथा सामाजिक सुरक्षाको हकको व्यवस्था छ । तर कता गैरहेछ  हाम्रो समाज ?

हाल हाम्रो बुवाआमा आफ्नो बुवाआमाले बोलेको वचन पनि काट्न नसक्ने हुनुहुन्छ भने अर्कोतिर हामी नयाँ पुस्ता छौँ,जसले बुवाआमालाई सम्बोधन समेत गर्न नजान्ने पिढीका छौं । त्यसैले,मैले देखेको र सुनेका विभिन्न किसिमका घटना छन्,जहाँ साँच्चै नै मैले नैतिक ज्ञानको बोध नभएर घटेको महसुस गरेकी छु । हाम्रो विद्यालयमा नैतिक शिक्षा एउटा छुट्टै विषयका रूपमा पढाइ हुन जरूरी देखेकी छु । घर परिवारसँगै नैतिक शिक्षा प्राथमिक तहदेखि माध्यमिक तहसम्म लागु हुन अत्यावश्यक छ ।

पूर्व प्राथमिक तहबाटै नैतिक शिक्षाको माध्यमबाट नै ससाना बालबालिकामा देशभक्ति भाव,राम्रो संस्कार,राम्रो मुल्य मान्यताका कुरालाई व्यवहारिक प्रयोगसहित संस्कारको रूपमा विकसित गराउनुपर्ने हुन्छ । जब हामीले कलिलै उमेरबाट राम्रो कुरा आर्जन गर्छौं र व्यवहारमा लागु गर्छौं,तब मात्र दिगो नैतिक ज्ञान आर्जन गर्न र व्यवहारमा ल्याउन सक्षम हुन्छौं । यसले हामीमा राम्रा सुविचारहरू आत्मसाथ गराउन र भविष्यमा जुन क्षेत्रमा लागे पनि उज्वल बनाउन सक्षम हुनेछौं । त्यसो त कागजी अध्ययनले मात्र पनि अपुग हुने रहेछ । त्यसैले पनि नैतिक शिक्षाको व्यवहारिक प्रयोग हुनु जरूरी छ ।

कस्तो हुनुपर्छ आजको शिक्षा

समयअनुसार हरेक कुरालाई परिमार्जन गर्नु अति आवश्यक हुन्छ । त्यस्तै अबको नैतिक शिक्षामा पनि थोरै परिमार्जित गरेर लैजानु समय अनुसारको आवश्यकता  हो । आजको शिक्षा कस्तो हुनुपर्छ त ?

शिक्षा मानव,पशुपंक्षी एवम् सम्पूर्ण प्राणीका निम्ति कल्याणकारी हुनु पर्दछ ।

कसैले पनि आफ्नो अधिकारको प्रयोग गर्दा अन्य व्यक्ति  वा प्राणीको कुनै पनि अधिकारमा ठेस लाग्नु हुँदैन ।

सामाजिक कुसंस्कार,कुरिती र अन्धविश्वासलाई जरैदेखि उखेल्नेतिर लाग्ने हुनु पर्दछ ।

हरेक वर्ग,जात,धर्म,भाषा,पेशा र लिङ्गलाई समान व्यवहार गर्ने हुनु पर्दछ ।

राम्रो काम गर्नेलाई सम्मान गर्ने र थप हौसला दिने खालको हुनु पर्दछ ।

व्यक्तिको व्यवहार,विनम्रता,आदर,संस्कार जस्ता आधारभूत आवश्यक मान्यताहरूमा विशेष जोड दिने हुनु पर्दछ ।

समाज र राष्ट्र विकासका लागि व्यक्तिगत सदाचार र नैतिकताको भूमिका दर्शाउने हुनु पर्दछ ।

आफू जन्मिएको जन्मभूमि र जननीप्रति सम्मान गर्न र प्रेम गर्न सिकाउने हुनु पर्दछ ।

आफ्नो भाषा,संस्कृतिको मूल्य मान्यता बुझाउने खालको हुनु पर्दछ ।

परिश्रम र मिहिनेतले कमाएको नाम,इज्जत र पैसाको मूल्य बुझाउने खालको हुनु पर्दछ ।

नैतिक शिक्षाको चुनौती

नैतिक शिक्षा आफैमा महत्त्वपूर्ण विषय हुँदा हुँदै पनि यसको प्रयोगका लागि केही चुनौती पनि छ,जसलाई स्वीकार्दै अघि बढ्नुपर्ने हुन्छ । नैतिक शिक्षाका चुनौती यस्ता छन्ः

यो शिक्षा कुनै पनि धर्म,जात,भाषा,लिङ्ग,पेशासँग जोडिएर हेरिनु र व्याख्या गरिनु ।

आदर्श र काल्पनिक विषयको रूपमा हेरिनु ।

ज्ञान आर्जन गर्नु र व्यवहारमा फरक गरिनु ।

समयअनुरूप समाजको सोचाईमा फरक नल्याइनु ।

ससानो कुरा  पनि धेरैलाई  सिकाउन जरूरी देखिनु र सम्झाउन कठिन देखिनु ।

समाजमा घटेका विभिन्न यौनजन्य हिंसा,बालविवाह,बलात्कार,चोरी,हत्या जस्ता विभिन्न घटनाको एक कारण नैतिक शिक्षाको बोध नहुनु पनि हो । त्यसैले हामीले हाम्रो घरपरिवार,विद्यालय,समुदाय गर्दै सिङ्गो राज्यलाई नैतिक ज्ञानको धनी बनाउनका निम्ति नैतिक शिक्षालाई महत्त्व दिनु पर्छ । र,हाम्रा नैतिक मूल्य मान्यतालाई समय सापेक्ष प्रयोगमा ल्याउनु पर्छ । नैतिक शिक्षालाई सबै वर्ग,तह तथा क्षेत्रबाट एउटा अभियानको रूपमा अगाडि बढाउन सकेमा मात्र हामी र हाम्रा सन्ततिको भविष्य राम्रो  बन्ने छ  । साथै असल सन्तान बन्न सक्षम हुने  छन् । राष्ट्रले असल राष्ट्रप्रेमी सेवक पाउने छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।