ad
x

अब न्यायाधीश नियुक्ति खल्तीबाट हुँदैन : कानुनमन्त्री शर्मा

‘बलात्कार घटनाको हदम्याद बढाउनेबारे अध्ययन हुँदैछ’

person explore access_timeजेठ ९, २०७९ chat_bubble_outline0

कानुन, न्याय तथा संसदीय मामिला मन्त्री गोविन्द प्रसाद शर्मा (कोइराला) ले न्यायाधीश नियुक्तिसम्बन्धी निर्देशिका जारी भएपछि वरिष्ठता र सक्षम व्यक्तिको रोष्टर बनाएर मात्रै जिल्ला र उच्च अदालतको न्यायाधीश नियुक्त हुने बताएका छन् ।


मन्त्रालयमा सोमबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा मन्त्री शर्माले अब न्यायाधीश नियुक्ति पहिलाजस्तो खल्तीबाट नहुने बताए । निर्देशिका बनेपछि सोहीअनुसार न्यायाधीश नियुक्त हुने भन्दै उनले निर्देशिकालाई अन्तिम रुप दिने काम भइरहेको बताए ।न्यायपालिका शुद्धीकरण अभियानका लागि सबैभन्दा पहिले न्यायाधीश नियुक्तिमा शुद्धीकरण आवश्यक रहेको भन्दै अब सक्षम व्यक्तिमात्रै न्यायाधीश बन्ने शर्माले दाबी गरे ।यसअघि न्याय परिषद्ले न्यायाधीश नियुक्तिसम्बन्धी कार्यावधि बनाएर कार्यान्वयनमा ल्याउने प्रयास गरेको थियो । तर उक्त कार्यविधिलाई ऐनले नचिन्ने भएपछि उक्त कार्यावधि निस्क्रिय भएको थियो । कार्यावधि निस्क्रिय भएपछि न्याय परिषद्ले निर्देशिकाको मस्यौदा तयार पारेको थियो । परिषद्ले तयार पारेको मस्यौदामाथि यतिबेला, सर्वोच्च अदालत, कानुन मन्त्रालय, नेपाल बार एसोसिएसन, सर्वोच्च अदालत बार लगायतले अध्ययन गरिरहेका छन् । मस्यौदाको अध्ययनपछि यसै महिनाभित्र यसलाई अन्तिम रुप दिने तयारी गरिएको छ ।पूर्ण स्वचालित गोला प्रणाली आशंका नगर्न आग्रहकानुनमन्त्री शर्माले पूर्ण स्वचालित गोला प्रणालीमा पेसी तोक्ने विषयमा पनि काम भइरहेको र केही प्राविधिक कठिनाइका कारण यसलाई विस्तार गर्न नसकिएको बताए । सर्वोच्च अदालतकै न्यायाधीश र मन्त्रालयले पनि पूर्ण स्वचालित विधिबाट पेसी व्यवस्थापन गर्न रुची नदेखाएको हो भन्ने पत्रकारको प्रश्नमा उनले भने, ‘पूर्ण स्वचालित विधिबाट पेसी व्यवस्थापन गर्ने विषयमा आशंका नगर्न म आग्रह गर्छु । यस विषयमा यतिबेला यसमा सर्वोच्च अदालत र मन्त्रालयले काम गरिरहेको छ । हामीले लडाई गरेको विषय पनि यही नै हो । त्यसकारण यसमा कुनै प्रकारको आशंका नगर्दा हुन्छ ।’संक्रमणकालीन न्यायको सम्बन्धमा पीडितको पक्षमा न्याय हुने गरी कानुन तयार गरिने पनि उनले प्रष्ट पारे । संक्रमणकालीन न्यायको सम्बन्धमा अब बन्ने ऐन पीडितकै पक्षमा हुने र पीडितले न्याय र क्षतिपूर्ति पाउने गरी ऐन बन्ने पनि उनले बताए । पहिले सरोकारवालासँग छलफल नगरी ऐन बन्दा समस्या भएको भन्दै अहिले सरोकारवालासँग छलफल गरेर मात्रै सबैलाई मान्य हुने ऐन बन्ने उनले बताए । शर्माले भने, ‘हामी यस सम्बनधमा सातवटै प्रदेशमा छलफल गर्नेछौँ । छलफलबाट आएको निष्कर्षको आधारमा ऐनका मस्यौदा तयार पार्छौँ र त्यही अनुसारको काम गर्छौँ ।’

बलात्कार घटनाको हदम्यादसम्बन्धी व्यवस्थामा अनुसन्धान हुँदैछ

जबरजस्ती करणीसम्बन्धी हदम्यादको सम्बन्धमा सोधिएको प्रश्नमा कानुनमन्त्री शर्माले कुनै एक घटनालाई हेरेर मात्रै कानुन बनाइन नहुने बताए । उनले भने, ‘यो इस्यु त पहिले पनि थियो, अहिले पनि छ र भोलि पनि आउने नै छ । पहिले ३५ दिनको हदम्याद थियो, त्यसपछि ६ महिना बनाइयो र अहिले एक वर्ष पुराइएको छ ।

यस विषयमा रिभ्यु भइरहेकै छ । कानुन भनेको सँधै संशोधन योग्य नै हुन्छन् । त्यसकारण बलात्कारसम्बन्धी घटनाको उजुरी र मुद्दा दायर गर्ने हदम्यादका सम्बनधमा रिभ्यु गर्न सकिन्छ कि सकिँदैन भनेर हामीले मन्त्रालयको थिङ्क ट्याङ्क कानुन आयोगलाई भनेका छौँ, उहाँहरुले अध्ययन र अनुसन्धान सुरु गरिसक्नुभएको छ । अब उहाँहरुले दिने रिपोर्टका आधारमा संशोधन गर्न सकिन्छ कि सकिँदैन, यसले कस्तो दूरगामी महत्व राख्छ, त्यसबारेमा पनि अध्ययन हुनुपर्छ । म रिभ्यु हुनुहुँदैन भन्ने पक्षमा छैन, तर एउटै घटनाका आधारमा तत्कालै संशोधन भइहाल्ने भन्ने हुँदैन, यसको लागि विस्तृत अध्ययन हुनुपर्नेछ ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।