ad
x
स्थानीय निर्वाचन

भरतपुरमा विजयलाई धोका हुँदा ‘सूर्य’को उदयमा यसरी लाग्यो ‘ब्रेक’

person explore access_timeजेठ ९, २०७९ chat_bubble_outline0

स्थानीय निर्वाचन अन्तर्गत चितवनको भरतपुर महानगरपालिकाको मतगणना कार्य जारी छ । भरतपुर महानगरपालिकामा गत वैशाख ३० गते सम्पन्न निर्वाचनमा नेकपा एमालेविरुद्ध सत्तारुढ गठबन्धन एकताबद्ध भएर प्रतिस्पर्धामा उत्रिएको थियो । भरतपुर महानगरको नेतृत्वका लागि एमालेले हेभीवेट नेता बागमती प्रदेशसभा सदस्य विजय सुवेदीलाई अघि सारेको थियो । २०७४ सालको निर्वाचनमा चितवनको प्रतिनिधिसभा सदस्य निर्वाचन क्षेत्र नम्बर २ को प्रदेशसभा तर्फको (ख)बाट २१ हजार ५७२ मतसहित सुवेदी निर्वाचित भएका थिए । उनलाई एमालेले प्रदेशसभा सदस्यबाट राजीनामा गराएर भरतपुरको नेतृत्वका लागि उम्मेदवार बनाएको थियो ।


भरतपुरको प्रमुख पदका लागि एमालेबाट उनीसँगै केन्द्रीयस्तरसम्म पहुँच राख्ने क्षमता बनाएका कृष्णभक्त पोखरेल र यसअघिको निर्वाचनमा प्रमुख पदका उम्मेदवार रहेका देवी ज्ञवालीले पनि आकांक्षा व्यक्त गरेका थिए । आन्तरिक छलफलपछि भरतपुरको प्रमुख पदको उम्मेदवारमा पोखरेल र ज्ञवालीको समर्थनमा सुवेदीको नाम ‘फाइनल’ भएको थियो ।उम्मेदवार टुङ्ग्याएर स्थानीय तहको निर्वाचनको तयारीमा जुटेको एमालेले अन्तिम अवस्थामा राप्रपासँग तालमेल गर्ने निर्णय ग-यो र भरतपुर महानगरपालिकाको उपमेयर राप्रपालाई सुम्पियो । यता, सत्तारुढ गठबन्धनको तर्फबाट ५ वर्ष महानगरपालिकाको नेतृत्वमा रहेकी नेकपा माओवादी केन्द्रकी रेनु दाहाललाई प्रमुख पदमा उम्मेदवार बनाइएको थियो । सम्बन्धका आधारमा उनी माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’की छोरी हुन् । उनलाई भरतपुरको प्रमुखमा गठबन्धनका दलहरु नेपाली काँग्रेस, नेकपा एकीकृत समाजवादी, जसपा र जनमोर्चाको साथ छ ।आफ्नो ५ वर्षे अनुभवका साथ चुनावी मैदानमा एमालेका सुवेदीसँग प्रतिस्पर्धामा उत्रिएकी दाहालले यो समाचार तयार पार्दासम्म फराकिलो अग्रता लिइरहेकी छन् ।किन पछि परे विजय ?हालसम्म भरतपुर महानगरपालिकाको २९ वटा वडामध्ये २५ वटा वडाको मत गणना सम्पन्न भइसकेको छ । कुल १ लाख २७ हजार ५६६ मत खसेको भरतपुर महानगरपालिकाको अब ४ वटा वडाको मत गणना कार्य बाँकी छ ।भरतपुर महानगरपालिकाको प्रमुख पदमा गठबन्धनकी दाहाल जित नजिक पुगेकी छन् । मतगणना अन्तिम चरणमा पुग्दै गर्दा दाहाल १० हजार ८९४ मतले अगाडि छन् । कुल खसेको मतमध्ये एक लाख १३ हजार ७७७ मत गणना गर्दा दाहालले ४५ हजार ८८७  मत पाएकी छन् भने एमालेका सुवेदीले ३४ हजार ९९३ मत ल्याएका छन् ।

त्यस्तै स्वतन्त्र (काँग्रेसका बागी) उम्मेदवार जगन्नाथ पौडेलले १३ हजार ९३७ मत पाएका छन् । अब महानगरमा १३ हजार ८०० मत गन्न बाँकी छ । हालसम्मको मत गणनाको अवस्था हेर्दा भरतपुरमा एमालेको गढको रुपमा रहेको वडाहरुमा पनि काँग्रेस र माओवादी केन्द्र हावी भएको देखिन्छ । मत गणनाको सुरुवाती चरणमा भरतपुरको वडा नम्बर २ बाट एमालेका सुवेदीले थोरै मतले अग्रता लिए । त्यो अग्रता वडा नम्बर ४ को गणनासम्म पनि टिकेन । त्यहाँबाट सुवेदी पछाडि परे । 

भरतपुरको वडा नम्बर २ एमालेको राम्रो पकड भएको क्षेत्र हो । तर, एमालेले त्यहाँ वडा अध्यक्ष पद नै गुमायो । वडा नम्बर २ मा सुवेदीलाई अपेक्षा गरेअनुसारको मत पनि आउन सकेन ।

त्यसपछि एमालेले भरतपुरको वडा नम्बर–७, ८, ९, १०, ११ र १२ बाट राम्रो मतको आशा गरेको थियो । त्यहाँसम्म आइपुग्दा एमालेले वडा नम्बर ३, ११ र १२ को वडा अध्यक्ष पदमा जित हात पारेको थियो । ती वडामा एमालेले वडा अध्यक्ष जित्दै गर्दा प्रमुख पदका उम्मेदवार सुवेदीले उल्लेख्य सफलता भने पाउन सकेनन् । विशेष गरी भरतपुरका ती वडामा एमालेको राम्रो पकड रहेको बताइएको थियो । त्यहाँसम्म आइपुग्दा सुवेदी ३ हजार मतको हाराहारीमा पछाडि परे ।

वडा नम्बर १३ र त्यसपछिका वडा भरतपुरको पश्चिम क्षेत्रमा पर्दछन् जहाँ एमालेको प्रभाव न्यून रहेको बताइन्छ । भरतपुर–१३ पछिका अधिकांश वडामा माओवादी केन्द्र र काँग्रेसको प्रभाव बढी देखिन्छ ।

भरतपुर–१४ प्रचण्डको गृह वडा पनि हो । भरतपुर–१३ र १४ को मत गणना सम्पन्न हुँदासम्म सुवेदी ४ हजार मतको हाराहारीमा पछाडि परे । भरतपुर–१७, १८, १९ र २० मा पनि एमालेले आफ्नो पकड रहेको दावी गर्दै आएको थियो । ती वडामा आफ्नो राम्रो मत आउनेमा सुवेदी आशावादी थिए । भरतपुर–२० सम्मको गणना गर्दा दाहालले सुवेदीसँग ७ हजारभन्दा बढी मतको अग्रता कायम गर्न सफल भइन् ।

एमालेले भरतपुरको वडा नम्बर २७ र २८ मा थोर बहुमत पाउने आशा गरेको छ । त्यो मत दाहालसँगको मतान्तर कम गर्नमात्र काम लाग्ने देखिएको छ । तर, हालसम्मको मतको ‘ट्रेण्ड’ हेर्दा त्यहाँ पनि एमालेले राम्रो मत पाउने अवस्था देखिएको छैन ।

एमालेले भरतपुरको ५ वटा वडाको अध्यक्ष जित्दा दाहालको अग्रता बढ्दो क्रममा छ भने सुवेदी निकै पछि परेका छन् । यसबाट भरतपुरमा एमालेले जितेका वडाहरुमा गठबन्धनको आन्तरिक किचलो र विवादका कारण वडा अध्यक्ष पद गुमेको काँग्रेसको अनुमान छ । वडा तहमा गठबन्धनका दलहरुले राम्रा उम्मेदवार दिन सके भए ती वडामा पनि गठबन्धन नै विजयी हुन्थ्यो भन्ने उनीहरुको तर्क छ ।

यता एमाले भने राप्रपासँग गठबन्धन गर्नु नै कमजोरी भएको बताउँछ । गठबन्धनमा राप्रपा प्रतिवद्ध नहुँदा र एमालेभित्रै अन्तर्घात हुँदा सुवेदी पछाडि परेको उनीहरु बताउँछन् । काँग्रेसका बागी स्वतन्त्र उम्मेदवार पौडेलले गठबन्धनको करिव १५ प्रतिशत मत काट्दासमेत सुवेदी पछाडि पर्नु एमालेभित्रकै संगठित मत नपाएको प्रस्ट हुने उनीहरुको भनाइ छ । एमालेकै मत पाएर गठबन्धनतर्फको उम्मेदवार दाहालले अग्रता लिएको उनीहरु बताउँछन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।