ad
x

बुटवल उपमहानगर : नवनिर्वाचित प्रमुख र उपप्रमुख यस्ता छन्

person explore access_timeजेठ ७, २०७९ chat_bubble_outline0

बुटवल उपमहानगरपालिकाको प्रमुखमा खेलराज पाण्डेय र उपप्रमुखमा सावित्रा अर्याल विजयी भएका छन् । प्रमुखमा निर्वाचित पाण्डेय सत्तारुढ गठबन्धनबाट उम्मेदवार बनेका हुन् भने उपप्रमुखमा निर्वाचित अर्याल नेकपा एमालेकी हुन् ।


को हुन् खेलराज पाण्डेय ?बुटवलमा २५ वर्षपछि एमालेको लाल किल्ला भत्काउने खेलराज पाण्डेय स्याङ्जामा जन्मेका हुन् । संयोग नै भन्नुपर्छ, एमालेबाट प्रमुखमा उम्मेदवार बनेका बाबुराम भट्टराई र पाण्डेयको जन्म स्याड्जा जिल्लाको एउटै गाउँपालिका भएको हो ।स्याङ्जाको आदर्श माविमा अध्ययनरत रहँदा नेपाल विद्यार्थी संघबाट राजनीतिक जीवन सुरु  गरेका पाण्डेयले २०४४ देखि २०४६ सम्म काठमाडौंको अमृत साइन्स क्याम्पसमा नेविसंघ इकाई सचिवका रुपमा काम गरे । त्यसपछि बुटवल झरेका पाण्डेयले २०४७ सालदेखि बुटवललाई नै राजनीतिक कर्म थलो बनाएका छन् ।२०५२ सालमा नेविसंघ रूपन्देही सचिव र २०५९ मा तरुण दलको रूपन्देही अध्यक्ष बनेका उनी २०६० मा तरुण दलको केन्द्रीय सदस्य हुँदै काँग्रेसको बुटवल नगर सभापति समेत बने ।गठबन्धनबाट मेयरका उम्मेदवार बनेका पाण्डेयले २५ वर्षपछि बुटवलमा काँग्रेसको विरासत फर्काउन सफल भएका हुन् । बुटवललाई यसअघि एमालेले आफ्नो ‘लाल किल्ला’ दाबी गर्दै आएको थियो ।२०७४ सालको स्थानीय निर्वाचनमा समेत बुटवल उपमहानगरको मेयरका उम्मेदवार बनेका पाण्डेय नेकपा एमालेका शिवराज सुवेदीसँग २ हजार ३९८ मतले पराजित भएका थिए ।

साधारण जीवनशैली र मिजासिलो व्यवहारका लागि विपक्षी दलका नेता–कार्यकर्ताबाट समेत प्रशंसित उनी बुटवल उपमहानगरको प्रमुखमा यसपटक फराकिलो मतसहित मेयर बन्न सफल भएका हुन् । उनी २०७४ सालमा चुनाव हारे पनि दैनिक जनताको घरदैलोमा जाने गरेका थिए । सरल, इमानदारको छवि बनाएका उनी बुटवलमा घर र गाडी नभएका नेता भनेर पनि चिनिन्छन् ।

उपप्रमुखमा निर्वाचित सावित्रा अर्याल को हुन् ?

बुटवल वडा नम्बर ३, लक्ष्मी नगर बस्ने सावित्रा अर्याल विभिन्न संघ संस्थामा आवद्ध रहँदै आएकी छन् । एमालेबाट उपप्रमुखमा उम्मेदवारी दिएर जितेकी अर्याल २५ वर्षपछि वडा सदस्य चुनिएकी थिइन् । उनी २५ वर्षमा वडा सदस्यबाट उपप्रमुखको कुर्सीमा पुगेकी हुन् ।

उनी २०५४ सालमा भएको निर्वाचनमा तत्कालीन बुटवल–६, लक्ष्मीनगरबाट वडा सदस्यमा निर्वाचित भएकी थिइन् ।

अर्याल एमालेको केन्द्रीय सदस्य हुन् । सामाजिक क्षेत्रमा लागेकी उनकै पहलमा बुटवलमा साधना महिला विद्यालय स्थापना भएको थियो । महिलाहरूले चलाएको सामुदायिक रेडियो मुक्तिकी उनी पूर्वअध्यक्ष पनि हुन् । अघिल्लो स्थानीय निर्वाचनमा पनि उपप्रमुखको उम्मेदवारका रुपमा उनको नाम चर्चामा थियो तर अन्तिम समयमा पार्टीले  गोमा आचार्यलाई टिकट दिएको थियो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।