ad
x
अनुभव

लुम्बिनीमा ‘अ’ नागरिक हुनु पर्दाको पीडा

person explore access_timeजेठ ५, २०७९ chat_bubble_outline0

बुद्ध जयन्तीको अवसरमा भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी यही २ जेठमा लुम्बिनी आउँदै थिए । मोदीको भ्रमण हुने औपचारिक घोषणा भएसँगै अफिसमार्फत् मैले आवश्यक प्रक्रिया पुरा गरेको थिएँ । मोदी सवार हेलिकप्टर उत्रिन २ घण्टा भन्दा कम समय मात्र बाँकी थियो तर हातमा पास परेको थिएन । 


विदेशी राष्ट्रप्रमुख वा सरकार अध्यक्षको भ्रमणको समयमा पास वितरणको काम सूचना विभागले गर्छ तर लुम्बिनीमा सूचना विभागका कोही पनि कर्मचारी भेटिएनन् । रिपोर्टिङको समयमा आउन सक्ने सम्भावित समस्या र मिडिया कोअर्डिनेसनको काम सबै पवन होटलबाट भइरहेको थियो । त्यही सोचेर पनि म त्यतातिर लागेँ तर होटलको गेटमा तैनाथ सुरक्षाकर्मी भने भित्र जान दिने मनस्थितिमा थिएनन् ।“सरकारी हो भने मात्रै भित्र छिर्नु । प्राइभेट त यता आउने पनि होइन । पास नदेखाई कोही पनि भित्र जान पाउन्न ।” नेपाली सुरक्षाकर्मीको ओठे जवाफ थियो । केही उपाय नलागेपछि अफिसमा फोन गरेर कोअर्डिनेटरलाई त्यहाँको अवस्थाबारे जानकारी गराएँ । सूचना विभागको पासले जहाँसम्म मिल्छ, त्यहाँसम्म मात्रै तस्बिर लिने भन्ने सुझाव आयो । सरकारी नै भए पनि त्यो सूचना विभागको पास सिंहदरबार छिर्न र कहिलेकाहीँ सरकारी परिचयपत्र देखाउन पर्दा बाहेक अरू बेला काम आएको थिएन ।तर विशेष पासका लागि कहिँकतैबाट केही उपाय लाग्छ कि भनेर भारतीय दूतावासमा सम्पर्कको लागि काठमाडौँमा भएका साथीलाई पनि फोन गरेँ । काठमाडौँबाट हिँड्ने अघिल्लो दिन अफिसबाट पनि “केही समस्या परे सम्पर्क गर्नु” भनेर भारतीय दूतावासकै प्रवक्ताको नम्बर दिइएको थियो । साथीले फोन गरेपछि पुनः बोलाइयो त्यही पवन होटलमा । पास पाइएला कि भनेर गेटमा पुगेको थिएँ तर ती व्यक्तिले मलाई मोदी भ्रमणको निमन्त्रणा कार्ड पो हातमा थमाए । संजोगले त्यहीँ गेट बाहिर भेट भए, सूचना विभागका एक कर्मचारी, जोसँग मेरो नामको मिडिया पास रहेछ ।स्वदेशी सुरक्षाकर्मीले अपशब्द प्रयोग गरेर गाली गरेको भए शायद मन दुख्दैन । तर आफ्नै देशमा विदेशी सुरक्षाकर्मीले गरेको दुर्व्यवहारले ‘अ नागरिक’ महसुस हुँदो रहेछ । जुन कुरा मेरो मानसपटलबाट मोदीको ६ घण्टे भ्रमण सकिएको २४ घण्टा बितिसकेपछि पनि हट्न सकेको छैन ।मिडिया पास नियालेर हेरें, जसमा ए, बी, सी, डी, ई गरेर हेलिप्याडदेखि मुख्य स्थानहरू सबैमा प्रवेश दिइएको थियो । विशेष पास भएपछि सोचेँ, अब सबै ठाउँमा जान पाइने भयो । अब भने ढुक्कले फोटो खिच्न सकिन्छ । 

मायादेवी मन्दिरमा मोदी आउने भनेपछि सुरक्षा स्थिति कडा नै बनाइएको थियो । बम डिस्पोजल टोलीदेखि मन्दिर प्रवेश पाउने व्यक्ति सबैको सुरक्षा जाँच गरिएको थियो । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा र मोदी जब मन्दिर प्रवेश गरेर मायादेवी मन्दिरको दर्शन गर्न सवार हुन थाले, तब उनीहरूलाई घेरेर पीएसओ र अन्य सरकारी कर्मचारीले फोटो बिगार्ने काम गर्न थाले ।

“तपाईंहरु उता जान पाउनुहुन्न है । यतै बसेर खिच्ने हो ।”  मिडियाका फोटो पत्रकारलाई निश्चित सीमा बनाएर राखेका एक नेपाली सुरक्षाकर्मीले हामीलाई भने । त्यसपछि म अर्काे एंगलबाट फोटो खिच्न अर्को साइड जाँदा भारतीय प्रतिनिधिले भने, “यता होइन, उता जा ।”

बल्लतल्ल पास पाइएको छ, केही गतिलो फोटो त बनाउनै पर्‍यो । यति दुःख त अरू बेला पनि गरेकै हो नि । यस्तै दुःखबाट त हो नि सिक्ने भन्दै मनलाई नियन्त्रणमा राखेर फोटो खिच्ने कोसिस गरिरहेँ तर अहँ आफूलाई चित्त बुझ्ने एउटा पनि फोटो खिच्न सकिएन । कारण थियो, सुरक्षा व्यवस्थाको नाममा गरिएको मार्चपास ।

भ्रमणकै लागि भनेर बनाइएको पासमा सुरक्षाकर्मीले देख्ने गरी भ्रमण अवधिभर देख्ने गरी राख्नु भनेकाले घाँटीमै झुण्ड्याइरहेको पनि थिएँ । तर, जब म लगायत नेपाली मिडियाका अरू प्रतिनिधिहरू पवन होटल पुग्यौँ, तब मोदीसँगै आएका भारतीय सुरक्षाकर्मीले हामीलाई भित्र छिर्न दिएनन् । अझ केहीलाई त हात तानेरै होटलबाट बाहिर निकाले ।

साँच्ची भन्दा लुम्बिनी क्षेत्र विकास कोषका पदाधिकारी होऊन् वा दुबै देशका प्रधानमन्त्रीका सुरक्षाकर्मी, सबैले उनीहरूलाई घेरेर राखेका थिए । त्यो दृष्य कुनै साउथ इण्डियन फिल्ममा मुख्य पात्र चाहे खलपात्र होस् वा नायक, उसलाई घेरेर बस्ने जमातसँग तुलना गर्न लायक थियो ।

अझ त्यसमा पनि भारतीय सुरक्षाकर्मीको नेपाली पत्रकार टोलीलाई गरिने व्यवहारले पारा तताउँथ्यो । नेपाली पक्षबाट आवश्यक समन्वय नहुनुले पनि समस्या झन् थपिँदो थियो । यस प्रकारको भ्रमणको समयमा न त हामीसँग परराष्ट्र मन्त्रालयका, न सूचना विभागका कोही प्रतिनिधि थिए ।

भ्रमणकै लागि भनेर बनाइएको पासमा सुरक्षाकर्मीले देख्ने गरी भ्रमण अवधिभर देख्ने गरी राख्नु भनेकाले घाँटीमै झुण्ड्याइरहेको पनि थिएँ । तर, जब म लगायत नेपाली मिडियाका अरू प्रतिनिधिहरू पवन होटल पुग्यौँ, तब मोदीसँगै आएका भारतीय सुरक्षाकर्मीले हामीलाई भित्र छिर्न दिएनन् । अझ केहीलाई त हात तानेरै होटलबाट बाहिर निकाले । जबकि हामी सबैको पासमा मिडिया र पवन होटलमा पनि जान पाइने भनेर उल्लेख गरिएको थियो । यतिसम्म हुँदा पनि त्यहाँ न सूचना विभागका प्रतिनिधि आए, न त नेपाली सुरक्षा निकाय नै ।

पवन होटलभित्र भने भारतीय सञ्चारमाध्यमका पत्रकारहरू उपस्थित थिए, उनीहरूलाई कुनै रोकटोक थिएन । हाम्रो देशका प्रधानमन्त्री पनि त्यही विराजमान थिए । हामी भने होटल बाहिर चर्को घाममा बस्न बाध्य थियौँ । हामी आफ्नै देशमा थियौँ, हामीले गर्व गर्ने बुद्धको जन्म भएको ठाउँमा थियौँ । बुद्ध नेपालमा जन्मिएका हुन् भनेर गर्व गर्ने नागरिक थियौँ तर त्यहीँ हामी “अ नागरिक” सरह भइरहेका थियौँ ।

अझ त्यसमाथि फोटो खिच्ने कामलाई थप चुनौतीपूर्ण अरू कसैले नभई प्रधानमन्त्री देउवा स्वयम्ले गरेका थिए । समकक्षीसँग हिँड्दाको समयमा होस् वा अरू कुनै बेला उनको अनुहारको भाव एक सेकेण्डसम्म पनि स्थिर थिएन । अझ हाम्री प्रथम महिला आरजु राणाले मायादेवी मन्दिर छेउको कुण्डछेउबाट हिँड्दा सारीको सप्को टाउकोमा हालेर हिँडेकी थिइन् । सरकार प्रमुखको अद्र्धनांगिनीका हिसावले उपस्थित भएकी उनी त्यहाँ पारिवारिक घुमघाम लागि आएकी जस्ती देखिइन् ।

उता प्रधानमन्त्री देउवा कार्यक्रमको बीच बीचमा हाई काढ्ने, नाक, कान, गाला, कपाल कन्याउने, उँघ्ने जस्ता काम गरिरहे । देउवाको एउटा शालीन पोज खिच्नलाई साह्रै नै धौ पर्‍यो । हामी पत्रकारको लागि नभए पनि प्रधानमन्त्रीलाई सामान्य भन्दा पनि सामान्य शिष्टाचार सिकाउन परराष्ट्र मन्त्रालयका अधिकारीहरु त्यहाँ भइदिएको भए हुन्थ्यो भन्ने मनमा लागिरह्यो ।

स्वदेशी सुरक्षाकर्मीले अपशब्द प्रयोग गरेर गाली गरेको भए शायद मन दुख्दैन । तर आफ्नै देशमा विदेशी सुरक्षाकर्मीले गरेको दुर्व्यवहारले ‘अ नागरिक’ महसुस हुँदो रहेछ । जुन कुरा मेरो मानसपटलबाट मोदीको ६ घण्टे भ्रमण सकिएको २४ घण्टा बितिसकेपछि पनि हट्न सकेको छैन ।

हुन त उनी ५ पटक प्रधानमन्त्री भइसकेका व्यक्ति हुन्, उनलाई यो कुरा सिकाउन आवश्यक नहोला । तर राष्ट्रिय प्रसारण टेलिभिजन नेपाल टेलिभिजनबाट उनको हरेक कार्यको प्रत्यक्ष प्रसारण भइरहेको हेक्का हुनुपर्ने हो । अफिसमा फोटो पठाउँदा पनि मैले आफ्नो देशको प्रधानमन्त्रीको इज्जत जोगाउन भनेर उनको शालीनता झल्किने तस्वीर खिच्ने प्रयत्न गरेको भए पनि सफल हुन सकिनँ । हुन त काठमाडौंका कतिपय कार्यक्रममा उनको यस्तो व्यवहार नदेखेको कहाँ पो छैन र ? तर पनि छिमेकी मुलुकका राष्ट्र अध्यक्ष आएको यो पटक भने उनले नेपालको नाक राख्दिऊन् भन्ने इच्छा भइरह्यो ।

नेपालका प्रधानमन्त्रीहरुकै कुरा गर्ने हो भने देउवा भन्दा अघिका केपी शर्मा ओली पनि यो कुरामा उस्तै नै थिए । बालुवाटरमा कुनै बैठक वा केही कार्यक्रम भयो भने पनि पत्रकारहरू सधैं ३ नम्बर गेट बाहिर सडक पारी उभिन पथ्र्यो । विपक्षीको कटाक्ष गर्न पर्ने कार्यक्रम भयो भने वा आफ्नो रुचिका विषय भएमात्रै उनले मिडियालाई भित्र प्रवेश गर्न दिन्थे । भित्र प्रवेश गर्न पाए पनि एकैछिनमा मिडियालाई बाहिर खेदिहाल्थे । हुन त ओलीले आफ्नो कटाक्ष गर्ने मिडियालाई गाली नगरेका पनि होइनन् । जनकपुरमा मोदीलाई स्वागत गर्न जाँदा मिडियाप्रति उनको व्यवहार पनि देखिएकै हो ।

स्वदेशी सुरक्षाकर्मीले अपशब्द प्रयोग गरेर गाली गरेको भए शायद मन दुख्दैन । तर आफ्नै देशमा विदेशी सुरक्षाकर्मीले गरेको दुर्व्यवहारले ‘अ नागरिक’ महसुस हुँदो रहेछ । जुन कुरा मेरो मानसपटलबाट मोदीको ६ घण्टे भ्रमण सकिएको २४ घण्टा बितिसकेपछि पनि हट्न सकेको छैन ।

केही देख्ने बित्तिकै क्यामेरा तेर्स्याइ हाल्ने हामी पत्रकारको बानीले पनि बेलाबेलामा कचिंगल भइरहेको हुन्छ । लुम्बिनीमा पनि त्यस्तै भयो । अलिक टाढा बसेर वाइड वा क्लोज–अप कसरी हुन्छ, त्यो खिचौं भन्ने भन्दा नाकमै ठोक्किने गरी लेन्स लगेर केही फोटोपत्रकारले फोटो खिच्न खोजेको देखिन्थ्यो । एक त निजी र सरकारी मिडिया भनेर गरिने भेदभाव, त्यसमाथि अरुलाई असर नपर्ने गरी खिच्न नसक्ने अनि सधैं अगाडि नै दौडिनु पर्ने बानीले पनि लुम्बिनीमा फोटो खिच्न थप सकस बनाइदियो ।

सच्चिन त सबैले आफ्नो ठाउँबाट पर्ने नै छ । तर, सरकारले आयोजना गर्ने यस्तो किसिमको कार्यक्रममा सरकारी र निजी मिडिया, सुरक्षा दिनुपर्छ भनेर प्रमुख व्यक्तिलाई घेर्न जाने सुरक्षा निकाय, प्रोटोकल नै बिर्सिने सरकार प्रमुख र जिम्मेवार निकायले आफ्नो इमेज बनाउन नसक्दा फोटो पत्रकारलाई सधैं असहज नै हुने रहेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।