ad
x

५५ वर्ष लागिन् धक–धक गर्ल माधुरी, यस्तो छ उनको प्रेम र अभिनय जीवन

person explore access_timeजेठ १, २०७९ chat_bubble_outline0

अभिनेत्री माधुरी दीक्षित आज आइतबारबाट ५५ वर्ष पुगेकी छन् । सुन्दरता, उत्कृष्ट अभिनय, नृत्य कौशलको माध्यमबाट सबैलाई मोहित बनाउन सफल माधुरीले ७० बढी फिल्म अभिनय गरिसकेकी छन् ।


१५ मे १९६७ मा मुम्बईको एक मराठी ब्राह्मण परिवारमा जन्मिएकी माधुरीलाई सानैदेखि नृत्यमा रुचि थियो, त्यसैले उनका बुवाले उनलाई ३ वर्षको उमेरदेखि कथक कक्षामा भर्ना गराए । ८ वर्षको उमेरमा माधुरी ट्रेन्ड कथक डान्सर बनेकी थिइन् । जब माधुरी ८ वर्षकी थिइन्, उनी गुरु पूर्णिमामा आयोजित कार्यक्रममा सहभागी भइन् । यस अवसरमा माधुरीको नृत्य यति राम्रो थियो कि त्यहाँ उपस्थित एक पत्रकारले ‘यस सानी केटीले कार्यक्रम चोरिन्’ शीर्षकमा लेख लेखे । केही समयपछि ९ वर्षको उमेरमा माधुरीलाई कथकका लागि छात्रवृत्ति दिइयो ।अभिनयका लागि पढाइ छाडिन्

माधुरी स्कुल पढ्दा पनि अभिनयमा निकै सक्रिय थिइन् । माधुरी स्कुलमा हुने हरेक नाटकमा भाग लिन्थिन् । कलेज पुगेपछि माधुरीले बीएससी गरिन् । उनको मन पढाइमा कम र अभिनयमा बढी भएकोले पढाइ बीचमै छाडेर फिल्म अभिनय गर्न थालिन् ।

४ वर्षमा फिल्म फ्लप​

माधुरीको पहिलो फिल्म सन् १९८४ को मा ‘अबोध’ थियो । जुन असफल रह्यो ।  फिल्मको माधुरीको अभिनय भने समीक्षकहरूले निकै मन पराए । त्यसपछि सन् १९८५ मा आएको फिल्म ‘आवारा बाप’ पनि नराम्रोसँग फ्लप भयो । यसैबीच, एक फोटोग्राफरले उनको फोटो खिचे, जुन त्यस समयको चर्चित एक म्यागेजिनमा छापियो । तस्बिर राम्रो भएको कारण १९८६ मा माधुरीलाई कभर गर्लको लागि फिल्मफेयर अवार्ड दिइयो ।

पहिलो हिट फिल्म ‘तेजाव’

माधुरीका सबै फिल्म फ्लप साबित भइरहेका थिए । तर उनको अभिनय र मेहनतको तारिफ हुन्थ्यो । उनको पहिलो टिक फिल्म ‘तेजाब’ हो । सन् १९८८ मा अनिल कपुरसँग अभिनय गरेको यो फिल्मबाट रातारात स्टार भइन् । यो फिल्म त्यतिबेलाको सबैभन्दा धेरै कमाउने फिल्म भयो । फिल्म तेजाबपछि माधुरी हिन्दी फिल्मको चर्चित नाम बन्यो ।  जसलाई हरेक निर्देशकले आफ्नो फिल्ममा कास्ट गर्न चाहन्थे ।

हिरोभन्दा बढी पारिश्रमिक

माधुरी एक यस्तो अभिनेत्री हुन् जसले आफ्नो करियरमा बलिउडका लगभग सबै सुपरस्टारसँग काम गरेकी छन् । कतिपय फिल्ममा उनले अभिनेता भन्दा पनि बढी पारिश्रमिक लिएको पाइन्छ । माधुरीले फिल्म ‘हम आपके है कौन’ मा सलमान खान भन्दा बढी पारिश्रमिक लिएकी थिइन् । यो फिल्मका लागि उनलाई २.७ करोड दिइएको थियो । माधुरी आफ्नो समयकी सबैभन्दा धेरै पारिश्रमिक लिने अभिनेत्री पनि हुन् ।

सञ्जय दत्तसँगको सम्बन्ध चर्चामा  

९० को दशकमा सञ्जय दत्त र माधुरीको जोडीलाई बलिउडको हिटको ग्यारेन्टी मानिन्थ्यो । दुवैले थानेदार, खतरों के खिलाडी, महानता जस्ता फिल्ममा सँगै काम गरेका थिए । यी फिल्मका क्रममा दुवै राम्रो साथी थिए । तर, सन् १९९१ मा आएको फिल्म साजनमा दुवैको नजिकता बढ्यो । त्यसपछि फिल्म ‘खलनायक’ को सुटिङका क्रममा दुवै प्रेममा परे । यद्यपि त्यसबेला सञ्जय दत्तको विवाह भएको थियो र एक छोरी पनि भयो । जब माधुरीको परिवारलाई यो सम्बन्धको बारेमा थाहा भयो, माधुरीले सञ्जयलाई भेट्न अस्वीकार गरिन् । तर माधुरी पनि सञ्जय दत्तको लागि आफ्नो परिवारसँग विद्रोह गर्न तयार थिइन् । दुवैले एक अर्कासँग बिहे गर्ने तयारी पनि गरेका थिए ।

तर, सन् १९९४ मा भएको बम विस्फोटमा सञ्जय दत्तको नाम आएपछि उनीहरूको सम्बन्ध टुट्यो । त्यसपछि सञ्जयलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको थियो । यस विस्फोटमा धेरैले ज्यान गुमाएका छन् । त्यसपछि माधुरीले सञ्जयलाई फर्केर हेरिन् । यद्यपि दुवै २६ वर्षपछि २०१९ को फिल्म कलंकमा सँगै देखिएका थिए  । फिल्म फ्लप भएपनि सञ्जय र माधुरी एकसाथ देख्दा दुवैका फ्यान खुसी थिए ।

सञ्जयसँग ब्रेकअपपछि विवाह

सञ्जय दत्तबाट टाढिएपछि माधुरी पुरै टुटेकी थिइन् । यस्तो अवस्थामा उनी जसरी पनि करियरमा अगाडि बढ्न चाहन्थिन् । तसर्थ, जब उनको फिल्मी करियर परिवारको रोजाइका कारण सफल भयो, उनले सन् १९९९ मा अमेरिकामा बस्ने कार्डियोभास्कुलर सर्जन डा. श्रीराम नेनेसँग विवाह गरिन् । विवाहपछि माधुरी अमेरिकामा बस्न थालिन् । माधुरीका श्रीराम नेनेबाट दुई सन्तान छन् । तर, १० वर्ष देशबाट टाढा रहेपछि उनी सन् २०११ मा परिवारसँग भारत फर्किइन् ।

सबैभन्दा फिल्मफेयर 

माधुरीलाई अहिलेसम्म ६ पटक फिल्मफेयर अवार्ड दिइएको छ । साथै, माधुरीको नाम सबैभन्दा धेरै पटक फिल्मफेयरको मनोनयनमा राखिएको छ । माधुरी १३ पटक फिल्मफेयर मनोनयनमा परेकी थिइन् । माधुरीलाई सन् २००८ मा भारत सरकारले पद्मश्रीबाट सम्मानित गरेको छ । 

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।