ad
x
अर्थतन्त्र

४८ खर्ब ५१ अर्ब हाराहारीको अर्थतन्त्रमा कुन प्रदेशको हिस्सा कति ?

person explore access_timeबैशाख २२, २०७९ chat_bubble_outline0

केही दिनअघि मात्र मुलुकको कुल गार्हस्थ उत्पादन (जीडीपी) को आकार ४८ खर्ब ५१ अर्ब ३० करोड हाराहारी पुगेको घोषणा गरेको तथ्याङ्क विभागले बिहीबार प्रदेशस्तरीय योगदानको समेत तथ्याङ्क सार्वजनिक गरेको छ । 
विभागका अनुसार प्रदेशगत राष्ट्रिय उत्पादनसँगै आर्थिक वृद्धिदरमा सबैभन्दा बढी योगदान बागमती प्रदेशको नै छ । यद्यपि, अघिल्लो वर्षको तुलनामा यस वर्ष यस प्रदेशको पर्फमेन्समा केहीँ ह्रास आएको छ । 
गत आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा नै कुल गार्हस्थ उत्पादनमा ३७.७ प्रतिशतको योगदान रहेको बागमती प्रदेशको यो वर्ष घटेर ३६.९ प्रतिशतमा झरेको छ । यद्यपि, समग्रमा प्रदेशको आर्थिक गतिविधि बढेपनि यस वर्ष अन्य प्रदेशको योगदान बढ्दा बागमती प्रदेशको केही कम देखिन गएको हो । 


विभागको तथ्याङ्क अनुसार यस वर्ष साढे ४८ खर्ब हाराहारी पुगेको राष्ट्रिय उत्पादनमा बागमती प्रदेशको मात्रै १७ खर्ब ९० अर्ब ६८ करोड रुपैयाँ बराबरको योगदान रहेको छ । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा यस प्रदेशको योगदान १५ खर्ब ६८ अर्ब ४१ करोड बराबरको रहेको थियो । यस वर्ष पनि राष्ट्रिय उत्पादनमा सबैभन्दा कम योगदान दिनेमा कर्णाली प्रदेश नै रहेको विभागले जनाएको छ । विभागका अनुसार यस वर्ष सो प्रदेशको जीडीपीमा जम्मा ७ प्रतिशत अर्थात् १ खर्ब ९७ अर्ब ९९ करोड रुपैयाँ बराबरको मात्र योगदान रहने जनाएको छ । अघिल्लो वर्ष कर्णाली प्रदेशले १ खर्ब ७५ अर्ब ५५ करोड रुपैयाँ बराबरको योगदान दिएको थियो ।

अन्य प्रदेशहरुको के कति छ योगदान ?
तथ्याङ्क अनुसार यस वर्ष प्रदेश नम्बर १ को कुल राष्ट्रिय उत्पादनमा ७ खर्ब ६३ अर्ब २६ करोड रुपैयाँ रहने छ । अघिल्लो वर्ष यो प्रदेशको योगदान ६ खर्ब ७५ अर्ब ६१ करोड रुपैयाँ बराबर रहेको थियो । यस्तै, लुम्बिनी प्रदेशको यस वर्ष राष्ट्रिय उत्पादनमा ६ खर्ब ८४ अर्ब ८७ करोड रुपैयाँको योगदान रहेको छ । अघिल्लो वर्ष प्रदेशले ६ खर्ब ४ अर्ब १४ करोड रुपैयाँ बराबरको योगदान दिएको थियो ।

यस्तै, मधेस प्रदेशको योगदान ६ खर्ब ४४ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ रहनेछ भने गण्डकी प्रदेशको ४ खर्ब ३१ अर्ब ८० करोड रुपैयाँ, सुदूर पश्चिम प्रदेशको ३ खर्ब ३८ अर्ब ७२ करोड रुपैयाँ र कर्णाली प्रदेशको १ खर्ब ९७ अर्ब ९९ करोड रुपैयाँ बराबरको योगदान रहने विभागले जनाएको छ । अघिल्लो वर्ष यी प्रदेशहरुको कुल राष्ट्रिय उत्पादनमा क्रमशः ५ खर्ब ७१ अर्ब ९४ करोड, ३ खर्ब ८० अर्ब ४५ करोड, ३ खर्ब १ अर्ब १६ करोड र १ खर्ब ७५ अर्ब ५५ करोड रुपैयाँको योगदान रहेको थियो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।