कोरोना महामारी

भारतमा कोरोना सङ्क्रमण बढ्दा नेपालमा बुस्टर डोज लगाउने बढे

person explore access_timeबैशाख ७, २०७९ chat_bubble_outline0

छिमकी मुलुक भारत र चीनमा कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) सङ्क्रमण बढेसँगै नेपालमा बुस्टर खोप लगाउनेको सङ्ख्या बढ्न थालेको छ । नेपालमा हाल ६६.४ प्रतिशत नागरिकले कोरोनाविरुद्धको पूर्णमात्रा खोप लगाए पनि करिब ३१ प्रतिशत नागरिकले खोप लगाएका छैनन् ।


स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयको तथ्याङ्कलाई केलाउँदा पछिल्लो समय बुस्टर डोज लगाउने भन्दा पहिलो र दोस्रो मात्रा खोप लगाउनेको सङ्ख्या नै न्यून छ । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयको तथ्याङ्क अनुसार मंगलबार गएको २४ घण्टामा ७२ हजार ६८९ मात्रा खोप लगाएका छन् । जसमा ११ हजार ३९२ मात्रा कोरोनाविरुद्धको नियमित खोप लगाएका छन् भने ६१ हजार २९७ जनाले बुस्टर मात्रा लगाएका छन् । यस्तै वैशाख ५ गते १ हजार ४७६ मात्रा नियमित लगाएका छन्  भने १८ हजार ४९ जनाले बुस्टर मात्रा खोप लगाएका छन् ।यसअघि गत चैत्र २९ गते अर्थात् मंगलबार ४१ हजार ४ सय ७ मात्रा खोप लगाइएको थियो । जसमध्ये २४ हजार ९१० जनाले बुस्टर डोज लगाएका थिए भने १६ हजार ४९७  जनाले नियमित खोप लगाएका थिए । बुधबार ५६ हजार ७३५ मात्रा खोप लगाइएको थियो । जसमा बुस्टर डोज ९ हजार ९३७ जनाले लगाएको र ४६ हजार ७९८ जनाले नियमित खोप लगाएको स्वास्थ्य मन्त्रालयले जनाएको छ । यस्तै, बिहीबार अर्थात् वैशाख १ गते २१ हजार ७६१ जनाले बुस्टर डोज लगाएका थिए भने ३९ हजार ५१७ जनाले नियमित खोप लगाएका थिए । शुक्रबार ५ हजार २८ जनाले बुस्टर डोज लगाउँदा २ हजार ८६६ मात्रा नियमित खोप लगाएका थिए । शनिबार भने मन्त्रालयबाट खोप अभियान सञ्चालन भएन ।पछिल्ला केही दिन यता कोरोना सङ्क्रमण दर कम भए पनि सङ्क्रमणको जोखिम कायम रहेकाले खोप नलगाएकाहरू खोप अभियानमा सहभागी हुन स्वास्थ्य मन्त्रालयका सह प्रवक्ता डा.समीर कुमार अधिकारी बताउँछन् । सरकारले पूर्ण मात्रा खोप लगाएको तीन महिना पुगेपछि बुस्टर मात्रा खोप दिने व्यवस्था गरेको जानकारी दिए ।

नेपालमा १८ वर्षमाथि एक करोड ९९ हजार २२ हजार १६४ जनामध्ये एक करोड ६५ लाख ८६ हजार २४५ जनाले पूर्ण मात्रा खोप लगाइसकेका छन् । अर्थात् ८३.३ प्रतिशत ले पूर्ण मात्रा खोप लगाएका छन् । यस्तै, एक करोड ८७ लाख ३३ हजार ८६२  जनाले कम्तीमा पहिलो मात्रा लगाएका छन् । यस्तै,  १२ देखि १७ वर्षसम्मका ३४ लाख २५ हजार ४०८ जना मध्ये ७६.० प्रतिशतले पूर्ण मात्रा खोप लगाएका छन् भने ९२.० प्रतिशतले एक मात्रा लगाएको स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जनाएको छ ।  

भारतमा पाँच दिनयता सङ्क्रमण दर बढ्न थालेको छ । जनस्वास्थ्यविद्हरूका अनुसार यसभन्दा अघि नेपालमा देखिएका तीन वटै कोरोना महामारीका लहरहरू भारतमा नयाँ लहर सुरु भएको तीनदेखि चार सातामा सुरु भएको थियो । स्वास्थ्य मन्त्रालय सह प्रवक्ता डा. अधिकारीले भने, ‘विगतमा भारतमा कोरोना सङ्क्रमण बढ्दै गएको केही हप्तापछि नेपालमा पनि सङ्क्रमण बढ्न थालेको थियो । विगतका भोगाइबाट हामी सबैले सक्नै पर्छ । भारतमा सङ्क्रमणको अवस्था हेरेर जनस्वास्थ्यका मापदण्ड, नाका क्षेत्रमा निगरानी लगाएका कुरा सचेत हुनुपर्छ ।’

 नेपालमा गएको २४ घण्टामा  १० जनामा सङ्क्रमण पुष्टि भएको  छ । यद्यपि छिमेकी राष्ट्र भारतमा केही दिनयता सङ्क्रमण बढेको छ । भारतको विहार राज्यको गजियावाद नोएडामा २५ जना स्कुले बालबालिका र कर्मचारीलाई कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि भएपछि  एक महिनाका लागि छुट्टी दिइएको छ । बिहार सरकारले कर्मचारीमा कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि भएपछि एक महिनाका लागि विशेष आकस्मिक बिदा दिन निर्देशन दिएको छ ।

यस्तै, गाजियावादमा गएको २४ घण्टामा १३५ जना सङ्क्रमण पुष्टि भएको छ । गौतमबुद्ध नगरमा १०७ जना सङ्क्रमण पुष्टि भएको छ । यी दुई जिल्लामा ४४१ जना सक्रिय केश रहेका छन् । जसमा १६२ जना शिक्षक र विद्यार्थी सङ्क्रमित भएका छन् । यस्तै, दिल्लीमा पनि पाँच दिनयता सङ्क्रमितको ग्राफ उकालो लाग्दै गएको छ । १४ अप्रिलमा ३२५ क्रमशः ३६६, ४४१, १७ अप्रिलमा सङ्क्रमितको सङ्ख्या बढेर ५१७ र १८ अप्रिलमा ५०१ जनामा पुष्टि भएको थियो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।