विदेश

बंगलादेश : दक्षिण एशियामा ‘आर्थिक क्रान्ति’ ल्याउनुको भित्री कथा

person explore access_timeबैशाख २, २०७९ chat_bubble_outline0

 नेपालको अर्थ–राजनीतिक बहसमा अहिले ‘श्रीलंकाजस्तो हुने’ भनाई धेरै दोहोरिई रहेको छ । अर्थतन्त्रको महत्वपूर्ण सूचक ‘विदेशी मुद्राको सञ्चिती’मा घट्दै गइरहेको स्थितिमा मुलुक कतै श्रीलंकाजस्तो हुने त होइन भन्ने चिन्ता नीतिनिर्मातादेखि आम नागरिकसम्ममा छाएको छ  । सामाजिक संजालमा ‘श्रीलंका जस्तो हुनबाट’ जोगिन आमउपभोक्ताले अपनाउनुपर्ने सतर्कताबारे ‘टिप्स’ शेयर हुन थालेका छन् ।


केही वर्ष अघिसम्म ‘श्रीलंकाजस्तो हुने’ भनाईले अहिलेजस्तो नकारात्मक अर्थ बोक्दैनथ्यो । सन् १९६५ अगष्ट ९ मा मलेशियाबाट छुट्टिएर स्वतन्त्र भएपछि विपन्न अवस्थामा रहेको सिंगापुरले आर्थिक मोडलको लागि श्रीलंकालाई पनि ध्यान दिएको बताइन्छ । दुवै हिन्द महासागरको व्यापारिक रुटमा रहेको बहुनश्लीय मुलुक भएकाले एक अर्काबाट सिक्न सकिने सिंगापुरका संस्थापक नेता ली क्वान युुको विचार थियो ।हुन पनि केही वर्ष अघिसम्म श्रीलंकाको आर्थिक तथा सामाजिक सूचक अरु दक्षिण एशियाली मुलुकका लागि ईश्र्यालाग्दो थियो । श्रीलंकाको साक्षरता प्रतिशत, समुन्द्री व्यापार, पूर्वाधार, स्वास्थ्य स्थिति दक्षिण एशियाली मुलुकभन्दा अगाडि थियो । अहिले पनि यी क्षेत्रमा उसका पूर्वाधार यथावत कायम नै छन् । तर विदेशी मुद्राको सञ्चिति कम हुँदा उसले आफूलाई आवश्यक सामान निर्यात गर्न कठिनाई भोगिरहेको छ  ।सानो र स्रोतविहीन टापु मुलुक श्रीलंकाले आफूले उपयोग गर्ने धेरै वस्तु आयात गर्नुपर्छ  । उसको निर्यात वस्तु भने थोरै छन्  । श्रीलंकाको कुल निर्यातको झण्डै ७० प्रतिशत लत्ताकपडा तथा चियापत्ती मात्रै छ  । जसमध्ये चियापत्ती निर्यात हतारमा अर्ग्यानिक बनाउने निर्णयले प्रभावित भएको छ । निर्यातजन्य सामग्रीको सूची सानो छ भने उसले औषधी, इन्धन, खाद्यान्नदेखि विद्यार्थीको परीक्षा कापीसमेत आयात गर्ने रहेछ ।

अन्तरराष्ट्रिय आयातमा विदेशी मुद्रा त्यसमा पनि विशेष डलर प्रयोग गरिन्छ । यसले गर्दा देश ढुकुटीमा सन्चित रहेको डलरको निक्कै ठूलो  महत्व हुन्छ । श्रीलंकाको डलर भण्डार केही वर्षमै उलेख्य घटेकाले उसको आयात प्रभावित भएको छ भने केही वर्ष अघि उदाहरणीय अर्थतन्त्र मानिने यो मुलुक पाठ सिकेर बच्नुपर्ने अर्थतन्त्रमा बदलिएको छ ।

‘बास्केट केस’: बंगलादेश

केही वर्षभित्र श्रीलंकाको प्रतिष्ठामा धक्का लाग्दा अर्को दक्षिण एशियाली मुलुक बंगलादेश भने आर्थिक रुप अनुकरणीय मुलुकका रुपमा उदाएको छ । बंगलादेश तुलनात्मक रुपमा नयाँ मुलुक हो । यसले गत वर्ष डिसेम्बर १६ मा स्थापनाको ५० औं वार्षिकोत्सव मनायो । पाँच दशक अघि बंगलादेश जन्मिदा तत्कालीन अमेरिकी विदेश मन्त्री हेनरी किसिन्जर र उनका सह–विदेश मन्त्री उरल एलेक्सिस जोनसनले बङ्लादेशलाई ‘बास्केट केस’ को उपमा दिएका थिए । देशलाई बास्केट केस भनिदा त्यसले माग्ने मुलुक वा असफल मुलुक भन्ने जनाउँछ  ।

किसिन्जरको भनाईमा अमेरिकी आक्रोश पनि अभिव्यक्त भएको थियो । तत्कालीन शीतयुद्धकालीन विश्वमा पाकिस्तानबाट छुुट्टिन भएको बंगाली संघर्षमा अमेरिकाले पाकिस्तानलाई सघाएको थियो  । उता बंगाली मुक्ति संघर्षलाई सोभियत संघको समर्थन थियो । सोभियत संघको मित्रशक्ति भारतले तत्कालीन पूर्वी पाकिस्तान भनिने हालको बंगलादेशभित्र रहेको पाकिस्तानी सेनाविरुद्ध लड्न सेना नै पठाएको थियो  । 

आक्रोशमा भनिए पनि किसिन्जरको अभिव्यक्तिलाई तत्कालीन तथ्याङ्कहरुले पनि समर्थन गर्छ । विश्व बैंकको तथ्याङ्क अनुसार सन् १९७१ मा पाकिस्तानबाट अलग भएर स्वतन्त्र मुलुकको रुपमा गठित हुँदा बंगलादेश विश्वको दोस्रो गरिब मुलुक थियो । देशका ८० प्रतिशत मानिस गरिबीको रेखामुनी थिए । स्वतन्त्रताको सयममा साक्षरता दर पनि निक्कै न्यून थियो । यो मुलुक आजको स्थितिमा आइपुुग्ने कमैले कल्पना गरेका थिए ।

५० वर्षमा उल्लेख्य प्रगति

बंगलादेश भौगोलिक रुपमा पनि त्यति राम्रो स्थानमा छैन । यो भेगमा उच्च बाढी र उच्च सुख्खाको चक्र चल्ने गर्छ । कुनै सिजनमा बाढीले देशको ८० प्रतिशत जमिनसम्म जलमग्न बनाउँछ भने ठूूलो भेगलाई खडेरीले प्रभावित बनाउँछ । बंगालको खाडीसँग जोडिएको बंगलादेशमा बारम्बार आउने ठूल्ठूला समुन्द्री आँधीले ठूलो धनजनको क्षति पुर्याउँछ ।

तर कमजोर सुरुवात र विषम परिस्थितिका बावजुद गत ५० वर्षमा बंगलादेशले उल्लेख्य प्रगति गरेको छ । अझ कोभिड महामारी अघिको एक दशकमा बंगलादेशको आर्थिक वृद्धि दर भारत र पाकिस्तानको उच्च थियो । केही वर्षमा उसको आर्थिक वृद्धि दर चीनको भन्दा बढी थियो ।  यही उच्च आर्थिक वृद्धिको बलमा बङ्लादेशले सन् २०१५ मा न्यून मध्यम आय मुलुकको हैसियत हासिल गरेको छ । उसले सन् २०१८ मा ‘अति कम विकसित मुलुुक’ को ट्याग फाल्न सक्ने मापदण्ड पुरा गर्यो । मापदण्ड पुरा गरेको भए पनि सन् २०२६ मा मात्र संयुक्त राष्ट्रले संघले उसलाई अति कम विकसित मुलुकहरुको समूहबाट निकाल्दैछ ।

बंगलादेश सरकारले सन् २०४१ सम्म आफू विकसित मुलुक बन्ने लक्ष्य लिएको छ । बंगलादेशी सरकारको आत्मविश्वासी अभिव्यक्ति अहिलेको बलियो आर्थिक प्रगतिकै जगमा उभिएको छ । बंगलादेशले यो सफलता कसरी हासिल गर्यो ? बंगलादेशको सफलताको कथामा सिंगापुरका ली क्वान यु वा मलेशियाका महाथिर महोम्मदजस्ता एक व्यक्ति नायक छैनन् । आजको बंगलादेश मानव जनशक्ति र महिला शिक्षामा निरन्तरको लगानीको प्रतिफल हो भन्दा पनि हुन्छ । त्यसमा लघुवित्त कार्यक्रम, तिनमा महिलाको सहभागिता, ठूलो गार्मेन्ट उद्योग र रेमिट्यान्सको थप योगदान छ ।

शिक्षा, उद्यमशिलता, महिला सशक्तिकरण र गार्मेन्ट निर्यातको परिणाम स्वरुप बंगलादेशको गरिबी न्यूनीकरणमा उल्लेख्य सफलता हासिल गर्यो  । सन् १९९१ मा जनसंख्याको ४३.५ प्रतिशत गरिबीको रेखामुनि रहेकोमा सन् २०१६ मा यो १४.२ प्रतिशत पुगेको थियो । प्राथमिक कक्षाहरुमा भर्ना दर झण्डै सतप्रतिशत बनेको छ । मातृ तथा बाल स्वास्थ्यमा निरन्तर सुधार भइरहेको छ । त्यस्तै महिला शिक्षामा गरेको लगानीले बालबालिकाको स्वास्थ्य तथा शिक्षामा उलेख्य योगदान पुुर्यायो । यी सुधारको कारण सन् १९७१ मा बंगलादेशीको औसत आयु ४६.५ वर्ष रहेकोमा सन् २०१८ मा ७२ भएको थियो ।

ग्रामीण बैंकको टेवा

गरिबी निवारण र महिला सशक्तिकरणमा बंगलादेशमा सुरु भएको ग्रामीण बैंकले पनि योगदान गर्यो । यस योगदानका लागि ग्रामीण बैंकको अवधारणा सुरु गर्ने मोहम्मद युनुसले सन् २००६ मा नोबेल पुरस्कार नै पाए । युनुसले ग्रामीण बैंकमार्फत परम्परागत बैंकले ऋणका लागि योग्य नठान्ने विपन्न उद्यमीलाई ऋण दिने अवधारणा ल्याएको थियो । यसले धेरैलाई व्यवसाय खोल्न सक्षम बनायो । साना उद्यम पनि बंगलादेशको अर्थतन्त्रको जग बनेको छ ।

अन्य मुसलमान बहुल मुलुक महिला र बालिकामाथि धार्मिक रुपमा सकुचित बनाइरहँदा बंगलादेशले तिनको शिक्षा र सीप वृद्धिमा निरन्तर लगानी गरिरह्यो । यसमा बंगलादेशले स्थापनाकालदेखि नै अंगीकार गरेको धर्मनिरपेक्षतावादी नीतिको केही न केही योगदान हुन सक्ने विश्लेषकहरुको अनुमान छ ।

आईएमएफ अनुसार सन् २०२१ मा बंगलादेशको कुल ग्राहस्थ उत्पादन ३५५ अर्ब डलर रहेको छ, जुन हिजो उ छुट्टिएको मातृदेश पाकिस्तानभन्दा बढी हो । केही वर्षभित्रै बंगलादेशको अर्थतन्त्र मलेशिया र सिंगापुरको भन्दा ठूलो हुने अनुमान छ । अर्थतन्त्रको विस्तारसँगै कृषिबहुल बंगलादेशको अर्थतन्त्र अहिले बदलिएको छ । अर्थतन्त्रमा उद्योग र सेवा क्षेत्रको योगदान बढिरहेको छ भने कृषि क्षेत्रको योगदान घट्दै गएको छ । सरकारी तथ्याङ्कअनुसार सन् २०२१ मा कुल ग्राहस्थ उत्पादनमा कृषिको योगदान १३ प्रतिशत मात्र थियो । अर्थशास्त्रीहरुका अनुसार कुुल ग्राहस्थ उत्पादनमा कृषिको हिस्सा घट्नु अर्थतन्त्र सबल हुँदै गएको लक्षण हो ।

गार्मेन्ट उद्योगको योगदान

बंगलादेशमा ठूलो संख्यामा महिलाहरु गार्मेन्ट उद्योग र हस्तकला व्यवसायमा संलग्न छन् । पुरुषहरु स्थानीय मझौला आकार घरेलु उद्योगमा संलग्न देखिन्छन् । जनसंख्याको उल्लेख्य हिस्सा खाडी मुलुक, मलेशिया र सिंगापुरमा वैदेशिक रोजगारमा छन् ।

पछिल्लो दशकमा बंगलादेशको सफलताको कथासँग गार्मेन्ट उद्योग र तिनको उत्पादनको निर्यात अभिन्न रुपमा जोडिएको छ । बंगलादेशमा बन्ने पहिरन युरोपदेखि अमेरिकासम्म पुुग्छन् । बंगलादेशको गार्मेन्ट उद्योग चीनपछि विश्वकै दोस्रो ठूलो हो र उसले वर्षेनी ३५ अर्ब डलरको पहिरन निर्यात गर्छ । यो क्षेत्रले ४० लाखभन्दा बढी मानिसलाई रोजगारी दिएको छ, जसमध्ये बहुसंख्यक महिला छन् । बंगलादेशको आर्थिक वृद्धिमा गार्मेन्ट निर्यातको ठूलो योगदान छ । उसले गर्ने कुल निर्यातमध्ये ८४ प्रतिशत गार्मेन्ट मात्र थियो ।

गार्मेन्ट उद्योगपछि रेमिट्यान्सले पनि बंगलादेशको अर्थतन्त्रमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । विदेशमा काम गर्ने नागरिकले सन् २०२१ मा झण्डै २४.७ अर्ब डलर आफ्नो घरपरिवार पठाए । यसले एकातर्फ घरपरिवारको जीवनस्तर बढाउन सघाइरहेको छ भने देशको मुद्रासञ्चिती कामय राख्न सघाइरहेको छ । रेमिट्यान्स भित्र्याउने मुलुकको सूचीमा बंगलादेश विश्वमै शीर्ष १० स्थानमा छ ।

बंगलादेशी अर्थतन्त्रका दुइ मुुख्य चालक निर्यात र रेमिट्यान्स वृद्धि आफैमा असाधारण रहेको छ । सन् १९९२ मा बंगलादेशले जम्मा २ अर्ब डलरको सामान निर्यात गरेको थियो भने सन् २०१९ मा यो बढेर ४० अर्ब डलर पुगेको थियो  । अर्थात् ३७ वर्षको अवधिमा असाधारण २० गुणाको वृद्धि । त्यस्तै सन् १९९१ मा विदेशमा गएका बंगलादेशीहरुले ७६.४ करोड डलर रकम घर पठाएका थिए, जुन बढेर सन् २०२१ मा २४.७ अर्ब डलर भएको छ ।

माथि उल्लेख भएझंै यी दुइ आर्थिक मुुख्य चालककै वृद्धिमा पनि बंगलादेशले गरेको सामाजिक सुधारले निर्देशित गर्यो । विशेषतः बंगलादेशले महिला सशक्तिकरणमा गरेको कामले त्यहाँको गार्मेन्ट उद्योगको विस्तारमा महत्वपूर्ण सहयोग पुुर्याएको तथ्याङ्कले नै देखाउँछ ।

र, अँध्यारो पाटो

तर बंगलादेशको आर्थिक वृद्धिका केही अँध्यारो पाटो पनि छन् । बंगलादेशको आर्थिक वृद्धिले त्यहाँको कमजोर प्रजातान्त्रिक स्थितिमाथि पर्दा हालिदिएको छ । सन् २००८ मा जुन वर्षबाट बंगलादेशको आर्थिक वृद्धिमा उलेख्य वृद्धि हुन थाल्यो, सोही वर्षदेखि त्यहाँको सत्ता निरन्तर आवामी लिगले चलाइरहेको छ । यो अवधिमा लिगकी नेतृ शेख हसिना यस अवधिमा बंगलादेशको प्रधानमन्त्री छिन् । निजी क्षेत्र र विकासप्रति सहयोगी भए पनि उनी फरक आवाज र विपक्षीप्रति भने असहिष्णु देखिन्छिन् । 

सन् २०१४ मा विपक्षीहरुले चुनावी सरकारबिना निर्वाचनमा भाग नलिने मागलाई बेवास्ता गर्दै अघि बढिन् । अधिकांश विपक्षी दल नभएको संसद बन्यो । उनको नेतृत्वमा भएको सन् २०१८ को निर्वाचनमा उनको पार्टीले संसदको ३ सय सिटमध्ये २५९ मा जित हासिल गर्यो । त्यसबेला हसिनाले सत्ताको बलमा ठूलो धाँधली गरेको आरोप लागेको थियो । हसिनामाथि फरक विचार राख्नेहरुलाई बल प्रयोग गर्ने गरेको र केहीलाई बेपत्ता पार्ने गरेको आरोप छ ।

सामाजिक सुधारको क्षेत्रमा तथ्याङ्कमा असाधारण देखिएको सुधार व्यवहारमा भने कमजोर देखिन्छ । जस्तो विद्यालय भर्ना दर उल्लेख्य बढे पनि शिक्षाको गुणस्तर अझै कमजोर नै छ । त्यसले उच्च आययुक्त मुलुक बन्न आवश्यक सीपमुलक श्रमशक्ति निर्माणमा अवरोध पुर्याइरहेको छ । त्यस्तै देशको उच्च आर्थिक वृद्धिबाट सबै समान रुपमा लाभान्वित भएका छैनन् । विज्ञले बंगलादेशमा आय तथा सम्पत्ति असमानता बढेको बताएका छन् । क्षेत्रीय असमानता पनि त्यतिकै बलियो छ । देशको अधिकांश आर्थिक क्रियाकलाप राजधानी ढाका र चितागोङ क्षेत्रमा केन्द्रीत छन् । जसले गाउँ र सहरबीचको विभाजन बढाउँदै लगेको छ ।

बंगलादेश सरकारले यी समस्या सम्बोधन गर्नक केही योजना अघि बढाएको छ । अहिलेको उच्च आर्थिक वृद्धिमा टेकेर उसले थप आर्थिक वृद्धि र रोजगारी सिर्जनामा जोड दिएको छ । यसका लागि उसले उर्जा, सडक सन्जाल, सहरी परियोजना अघि बढाएको छ । ढाकाको टाउको दुखाईको विषय रहेको ट्राफिक समस्या सम्बोधन गर्न उसले मेट्रो निर्माण गरेको छ, जुन अन्तिम चरणमा छ । त्यस्तै बंगलादेश सरकारले प्राकृतिक विपत्ति विरुद्धको तयारीका लागि उल्लेख्य लगानी गर्ने गरेको छ । यही लगानीको प्रतिफल स्वरुप बंगलादेशले सन् १९७० यता समुन्द्र आँधीबाट हुने हताहतीमा सयौं गुणाले कमी ल्याएको छ ।

पछिल्लो कोरोना महामारीबाट उच्च प्रभावित हुने मुलुकमा बंगलादेश पनि एक थियो । स्ट्याण्डर्ड चाटर्ड बैंकका अनुसार उसको बलियो उत्पादन, सुधारोन्मुुख निर्यात तथा रेमिट्यान्स बहावका कारण उसको अर्थतन्त्र अरु मुलुकको तुलनामा शीघ्र सुधार हुनेछ  ।

एजेन्सी

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।