ओछ्यान पर्ने कोरोना सङ्क्रमितमा मानसिक समस्याको खतरा

person explore access_timeचैत ६, २०७८ chat_bubble_outline0

कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणले शरीरको साथै दिमागमा पनि नराम्रो असर पार्न सक्छ। ल्यान्सेट पब्लिक हेल्थ जर्नलमा प्रकाशित हालैको अनुसन्धानका अनुसार कोरोनाका गम्भीर बिरामीहरूलाई दीर्घकालीन मानसिक स्वास्थ्य समस्याको उच्च जोखिम हुन्छ।


अनुसन्धानले कोरोनासँग सम्बन्धित मानसिक स्वास्थ्य समस्याहरू जस्तै डिप्रेसन, निद्रामा गडबड र चिन्तालाई हेरेको थियो। यसका लागि बेलायत, स्वीडेन, डेनमार्क, आइसल्याण्ड, इस्टोनिया र नर्वेका मानिसहरूमा १६ महिनासम्म अध्ययन गरिएको थियो ।अनुसन्धानमा कोरोना सङ्क्रमित र कहिल्यै सङ्क्रमित नभएकालाई पनि समावेश गरिएको थियो । २,४७,२४९ जना मध्ये ९,९७९ अर्थात् ४% लाई फेब्रुअरी २०२० र अगस्त २०२१ को बीचमा कोरोना भएको थियो।वैज्ञानिकहरूका अनुसार कोरोनाबाट प्रभावित मानिसमा मानसिक समस्या हुने सम्भावना बढी हुन्छ । सङ्क्रमण नभएका ११.३%ले डिप्रेसनका लक्षणहरू अनुभव गरे भने, २०.२% कोरोनाबाट पीडित व्यक्तिहरूमा यी लक्षणहरू थिए। यस अवधिमा सङ्क्रमणविहीन २९.४ प्रतिशत र कोरोना सङ्क्रमित २३.८ प्रतिशतको निद्राको गुणस्तर बिग्रिएको थियो ।

घरमा निको भएका बिरामीहरूको तुलनामा अस्पतालमा भर्ना भएका बिरामीहरूको मानसिक स्वास्थ्य खराब हुने अनुसन्धानले देखाएको छ। यससँगै कोरोना सङ्क्रमणका कारण एक साता वा सोभन्दा बढी समय ओछ्यानमा बिताएका व्यक्तिमा डिप्रेसन र एन्जाइटीको जोखिम ५०–६० प्रतिशतले बढेको छ ।

सङ्क्रमित बिरामीहरू जसलाई अस्पताल भर्ना गर्नुपर्दैन, डिप्रेसन र चिन्ताका लक्षणहरू प्रायः दुई महिना भित्रमा कम हुने पनि वैज्ञानिकहरूले पत्ता लगाएका छन् ।

अनुसन्धानमा संलग्न आइसल्याण्ड विश्वविद्यालयका प्रोफेसर उन्नुर अन्ना वाल्दिमार्सडोटिर गम्भीर कोरोना बिरामीहरूमा दीर्घकालीन मानसिक समस्यालाई हेर्ने यो पहिलो अनुसन्धान बताउँछन् । यो अध्ययनले कोरोना सङ्क्रमणको स्तरका आधारमा बिरामीको मानसिक स्वास्थ्य प्रभावित हुने देखाएको छ।

प्रोफेसर उन्नूर भन्छन् – अहिले हामी कोरोना महामारीको तेस्रो वर्षमा छौँ। यस्तो अवस्थामा कोरोनापछिका अन्य गम्भीर रोगहरूमा पनि ध्यान दिन जरुरी छ । यसले गर्दा मानिसहरूले समयमै उपचार पाउन सक्छन्।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।